munkaerőhiány;kiskereskedők;

Illusztráció

- Hiánycikk lett az eladó, alig százezren dolgoznak a boltokban

Egyre kevesebb az üzlet és az alkalmazott, a kiskereskedelem képtelen lépést tartani a nagy láncokkal.

Évről évre csökken az élelmiszer-kiskereskedelemben működő vállalkozások és azok alkalmazottainak száma: a Világgazdaság idézi a Nemzeti Cégtár legfrissebb adatait, melyek szerint már csak 7128 cég és 98 439 dolgozó van az ágazatban.A december végi kimutatáshoz képest alig fél év alatt újabb 408 piaci szereplő és 3994 dolgozó tűnt el a szektorból. 

Összehasonlításképpen:2013-ban még csaknem 9500 vállalkozás működött a területen több mint 104 ezer alkalmazottal.

A trendszerű visszaesés mögött szakértők szerint az áll, hogy a kisboltok a beszerzésben és a logisztikában képtelenek lépést tartani a nagy áruházláncokkal, ráadásul nehezen gazdálkodják ki a 2022-ig szóló hatéves bérmegállapodás többletköltségeit. Míg egy lánc esetében azzal a céllal tárgyalnak a munkáltatóval a szakszervezetek, hogy legalább 15-20 ezer forintos bérelőnyt harcoljanak ki a mindenkori garantált bérminimummal szemben, a kisvállalkozók az erre az évre érvényes bruttó 195, illetve 149 ezer forintos bérminimumot, illetve minimálbért is nehezen teremtik elő.

Az egyre koncentráltabb hazai élelmiszer-kiskereskedelemben azonban a vezető szereplők is nagy küzdelmet folytatnak a profitért. Továbbra is a Tesco az éllovas, amely a tavaly februárban zárult 2017–2018-as üzleti évben 623,18 milliárd forintos nettó árbevételt és 17,49 milliárdos adózott eredményt ért el, ami számottevő visszaesés az egy évvel korábbi 636,24 milliárd forintos forgalomhoz és 50,97 milliárdos nyereséghez képest - írja a gazdasági lap. A teljes cikket az újság pénteki, legfrissebb számában olvashatják el.

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákhoz képest a nemzetközi bankközi piacon péntek reggel: az euróval, a dollárral és a svájci frankkal szemben erősödött, míg a japán jenhez képest gyengült.