Kerpel-Fronius Gábor: Szakmapolitikai vita nincs a jelöltek között, így a legfontosabb, hogy ne csak a baloldaliakat sikerüljön megszólítani az önkormányzati választásokon, hanem a jobboldal polgárait is. Márpedig ez csak neki, a Momentum jelöltjének sikerülhet, Gyurcsány Ferenc Kálmán Olgájának és az MSZP-Párbeszéd Karácsony Gergelyének mérsékelt esélye van.
Karácsony Gergely: Az önkormányzati választás nem a pártok ügye, épp ezért küzdök évek óta azért, hogy a budapestiek maguk választhassák ki jelöltjüket. Önmagam alkalmasnak tartom arra, hogy a budapestiek jelöltje legyek, öt év polgármesterség alatt sok tapasztalatot szereztem, mentem már szembe fideszes gazdasági lobbival, szembesültem azzal, hogy egy kilakoltatott család feje öngyilkos akart lenni, álltam a Fidesz lejárató kampányát. Egyszóval kész vagyok legyőzni Tarlóst és utána sikerrel irányítani a várost.
Kálmán Olga: A legfontosabb a város élhetősége. Csakhogy most nem működnek a közszolgáltatások, egy eső megbénítja a várost, a vihar után a tűzoltók által levágott gallyakat napokig nem viszik el. De ahogy nőként az otthonom, úgy a várost is meg tudom szervezni.
Képzeletbeli pulpitussal készült az ATV a főpolgármester-jelöltek vitájára, amögött a virtuális Tarlós István áll, hiszen a vitát moderáló Simon András azt mondja: vele van a legtöbb baja a három aspiránsnak.
A vita szabadfogású – és önkorteskedéssel kezdődik. Karácsony azt emeli ki, hogy fél éve készül Tarlós ellenében, és a csapata készen áll a város irányítására. Kálmán Olga, aki több alkalommal cáfolta, hogy politikus akar lenni, azt hangsúlyozza, hogy nem hajlandó a politika nyelvén beszélni, embernyelven társalog majd a választókkal – és az újságíróként töltött 25 éve mindenre felkészítette. Kerpel-Fronius Gábor meg is feddi Kálmán Olgát, hogy a városvezetés kőkemény politikai feladat, úgyhogy ne próbálja bagatellizálni. Kerpen-Florius Gábor szerint a legfontosabb erőssége, hogy remekül tud rendszert szervezni és irányítani.
Kisebb bakik
Utána közlekedési kérdés, Karácsony Gergely tökéletesen abszolválja, ő tudja, mennyi pontosan egy jegy ára, Kálmán Olga eltéveszti a nyugdíjas-bérlet árát, Kerpel-Fronius pedig a diákbérlet tarifáját (nagyságrendileg azért egyikük sem lő mellé). A bérlakás fronton Karácsony Gergely tudja, mekkora a bérlakásállomány, Kálmán Olga eltéveszti, hogy melyik kerületnek van a legtöbb szociális bérlakása, Kerpel-Fronius nagyjából sejti, hogy hány bérlakás áll üresen. Budapest pénzügyi adataiban mindenki penge.
Ha én, akkor...
Aztán jövővízió, az első intézkedésekről. Kerpel-Fronius egy elszámoltatási biztost nevezne ki, és Budapest előnytelen szerződéseit felbontaná, illetve egységes átlátható szabályokat dolgozna ki, ezekhez idomítaná a főváros gazdálkodását, ugyanis szerinte alaposan megterheli Budapestet a ránehezedő, lerabló maffia. Kálmán Olga a számos alkalommal hangoztatott egészségügyi intézkedéseket sorolja – amiből kettő adott, a harmadik meg a kormány hatásköre. Továbbá ígéri, hogy minden hónapban tíz roncsbuszt lecserél elektromosra, a 3-as metrót légkondicionálókkal szerelteti fel, illetve napi rendszerességgel tisztítja az utcákat. Karácsony-bevezetné a Tiborcz-adót, azaz megsarcolná a félmilliárdnál drágább villákat. (A miniszterelnök veje zokon vette, hogy adót neveztek el róla, így perrel fenyegeti Karácsonyt, aki alig várja, hogy a bíróságon ütközhessen Tiborczcal.) Ezenkívül Karácsony óriási zöldítési programot menedzselne – és Budapest belsejében hozna létre egy új erdőt. Illetve lefelezi a budapesti tömegközlekedési tarifákat, amelyek most drágábbak mint például Bécsben a havibérlet-árak, noha az osztrák főváros lakói vagy háromszor annyit keresnek, mint a budapestiek.
Buszvita
Az elektromos buszokon Kálmán Olga és Karácsony csörtézik (és kiderült, hogy képesek egymás szavába vágni), utóbbi azzal érvel, hogy e járgányok mellett Párizs városa a leginkább elkötelezett, ám még ott sem cserélik a csuklós buszokat elektromosra, egész egyszerűen azért, mert ilyen teherrel nem boldogulnak a környezetkímélő járgányok motorjai. Kálmán Olga közbevág: nem baj, ha az elektromos buszok kisebbek, a kormány áprilisi mondása szerint háromezret készül belőlük vásárolni, úgyhogy csak eleget kell kérni a kabinettől. (Hogy a kormányt milyen érvekkel lehetne a buszok átadására rávenni, a Demokratikus Koalíció által támogatott jelölt nem beszél.)
A legfontosabbak
Kerpel-Fronius Gábor egyik legfontosabb célja, hogy a budapestieknek jövedelműeknek legfeljebb 30 százalékát kelljen albérletre költeni. Ennek érdekében a Momentum jelöltje 3 forrásból bővítené az önkormányzati bérlakások állományát. Bevezetné a lakatlansági adót, azaz akinek ingatlana üresen áll, az fizet, megsarcolná a 2 millió vendégéjszakát kipörgető airbnb-lakásokat, és arra kényszerítené az építési vállalkozókat, hogy adott számú lakást féláron adja át az önkormányzatoknak.
Karácsony Gergely számára az egyik legfontosabb kérdés a közlekedés. A megoldás egyrészt a tömegközlekedés fejlesztése, Az MSZP-Párbeszéd jelöltje szerint a leginkább célravezető a kötött pályás viszonylatok fejlesztése – így a meghosszabbított metróvonalaknak hála például az agglomeráció lakói tömegközlekedéssel járhatnának dolgozni. Ezzel párhuzamosan a havi bérletek ára felére csökkenne, ez körülbelül 50 ezer forint megtakarítást jelentene egy évben. Ezt az összeget egyébként nemcsak a buszozók, villamosok, és így tovább, kaphatnák meg, hanem az autósok is. Pontosabban azok, akik a belvárosban élnek, de hajlandók a külvárosban parkolni.
Kálmán Olga prioritása az egészségügy. Például az, hogy Budapesten 5 percen belül lehessen időpontot foglalni szakrendelésre. Simon András azon kérdésére, hogy ettől megváltozik-e az a gyakorlat, miszerint a betegek hosszú heteket várnak a kezelésre, illetve fél napot töltenek a rendelőben, a Demokratikus Koalíció által támogatott jelölt nemleges választ adott. És azt sem vitatta, hogy az egészségügy jelenleg a kormány hatásköre – mióta az intézményeket elvették az önkormányzatoktól. De azzal érvelt, hogy hatásos érveket fog majd a miniszterelnöknek és az illetékes tárcának, hogy változzon a helyzet.
Ellenszélben miképp
Releváns kérdés, hogy ki mit valósíthat meg a programjából ellenzékben. Karácsony Gergely szerint az a modell egyértelműen megbukott, hogy egy fideszes káder majd szép ajándékokat kap a jó királytól (Orbán Viktortól). Hát nem, például a BKV többletpénzért is csatába ment, és a közlekedési vállalat nemhogy többet, de kevesebbet kapott. A kormánynak meg kell mutatni, hogy Budapest egy erős, egységes város, és akkor a kabinet kénytelen lesz tárgyalni a fővárossal. Ezt Kálmán Olga sem vitatja, annyit tesz hozzá, hogy az ő főnöke nem a miniszterelnök lesz, hanem Budapest, persze partneri viszonyt szívesen ápol a kormányfővel. Ha pedig a kabinet tovább szorongatja a fővárost, akkor Kerpel-Fronius Gábor szerint Budapestnek is érvényesítenie kell a szigort, úgyhogy a villanyt először Orbán Viktor dolgozószobájában kell lekapcsolni a villanyt.