Jelentős, kilenc százalékos fölénnyel vezet a jobbközép Új Demokrácia (ND) a kormányzó Sziriza előtt a Metron Analysis felmérése szerint a július 7-én esedékes parlamenti választás közeledtével. Előbbi párt 38,5, utóbbi 29,5 százalékon áll. S mivel Alekszisz Ciprasz pártját utoljára 2015 decemberében mérték az élen, három hónappal az akkori parlamenti választás után, semmi jel sem utal arra, hogy csoda történne, s megfordulnának az erőviszonyok. Annál is inkább, mert három év óta az Új Demokrácia előnye stabil, akadtak olyan időszakok is, amikor 15-16 százalékkal előzte meg a Szirizát. Ahhoz képest, miken ment keresztül 2009 óta a súlyos adósságcsapdába került ország, még az is csoda, hogy Ciprasz két hónap híján kitöltötte négy évig tartó mandátumát, sőt az Észak-Macedónia új nevéről szóló megállapodást is sikerült keresztülverekednie a parlamenten.
A hivatalban lévő miniszterelnök maga sem bízik abban, hogy a kormányfői bársonyszékben maradhat, annál is inkább, mert a választók mindössze 15 százaléka nem döntötte még el, melyik párt neve mellé tegye az ikszet. Ciprasz ezért még az utolsó hetekben is próbál olyan intézkedéseket elfogadni, hogy gárdája minél jobb feltételeket csikarjon ki magának ellenzékben. Több a Szirizához közel álló illetékest például magasabb tisztségbe helyezett, hiszen így nagyobb lelépti díjra, vagy nyugdíjra tehetnek szert. A közelmúltban nagy botrány alakult ki abból, hogy épp a nyilvánosság nevű bizottság elnöke, Tasszia Hrisztodupulosz lánya elismerte: kihasználta „kapcsolatait” azért, hogy a parlamentben dogozhasson. Hrisztodupulosz be is jelentette, nem indul a választáson. Mindez azt jelzi: bár a 2012-ben kis baloldali tömörülésekből létrejött párt új politikai kultúrát ígért, hamar belesüllyedt a helyi viszonyokba.
Szakértők szerint a részvételtől is nagyban függ, milyen fölénnyel nyer Kiriakosz Micotakisz pártja, hogyan hat a választásra, hogy a nyári szünetben rendezik meg. Az is kérdés, mennyire áll bosszút a középosztály a jelenlegi kabineten. Ez a réteg különösen megszenvedte a megszorításokat. Bár a Sziriza azt ígérte, szakít a hitelmegállapodással, később nem csak az adót, hanem a szociális hozzájárulás mértékét is emelte. Az Új Demokrácia ezért a kampányban az adócsökkentésekre helyezte a hangsúlyt, s azt ígérte, karcsúsítja a közigazgatást. Az ND emellett az emberek nemzeti érzéseire is épít. A Sziriza a legkisebb jövedelműek támogatását reméli, magasabb jövedelmet ígérvén számukra. Várhatóan az Új Demokrácia nem tud egyedül kormányt alakítani, így a szociáldemokrata Kinallal léphet koalícióra.