Irán;USA;

2019-06-26 21:19:06

Irán nem akar háborút az Egyesült Államokkal, de...

Irán nem akar háborút az Egyesült Államokkal – mondta Haszan Róháni iráni elnök, Emmanuel Macron francia államfővel folytatott telefonbeszélgetése során.

A félhivatalos ISNA iráni hírügynökség jelentése szerint azonban Róháni hozzátette azt is: ha Washington ismét megsérti Irán területi vizeit, illetve légterét, ahogyan azt iráni tisztségviselők szerint a múlt héten lelőtt amerikai drón tette, szembeszállnak vele.

A telefonbeszélgetés során az iráni elnök leszögezte: országa nem fogja újratárgyalni a nukleáris programjáról szóló 2015-ös nemzetközi megállapodást.

Róháni kijelentése mintegy Donald Trumpnak adott válaszként fogható fel. Az amerikai elnök előzőleg "nagy és elsöprő erő" alkalmazását helyezte kilátásba Iránnal szemben, arra az esetre, ha a perzsa állam támadást intézne amerikai célpontok ellen. Trump szerint az erő amerikai alkalmazása esetén egyes területek teljesen elpusztulnának. Trump több Twitter-bejegyzésben foglalkozott Iránnal, miután Teheránban élesen bírálták a legfőbb iráni vallási vezető, Ali Khamenei ajatollah és munkatársai ellen elrendelt amerikai szankciókat.

Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában kifejtette: reméli, hogy Irán "vette az üzenetet", és a szankcióknak meglesz a hatásuk. Megismételte: nem szabad megengedni, hogy Irán atomfegyvert fejleszthessen ki. Egyúttal "az ellenségeskedések befejezésére" szólította fel Teheránt. 

Khamenei azonban a szankciók hírére úgy fogalmazott, hogy "a Fehér Ház mentálisan retardált lett", Róháni elnök pedig azt mondta: e szankciók "felháborítóak és idióták", és azt mutatják, hogy a Trump-kormányzat kudarcot vallott Irán elszigetelését illetően. 

A feszültség folyamatosan nő Irán és az Egyesült Államok között azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök tavaly május 8-án egyoldalúan kiléptette országát a nemzetközi közösség és a perzsa állam között 2015-ben létrejött nukleáris megállapodásból, és újra bevezette a korábban feloldott szankciókat Iránnal szemben. Napra pontosan egy évre rá Haszan Róháni iráni elnök bejelentette, hogy a továbbiakban országa nem kívánja tartani magát a megállapodásban vállalt egyes kötelezettségeihez.

A két ország közötti feszültséget kiélezte az Ománi-öbölben nemrég történt incidens, amelynek során két tartályhajón sérülés keletkezett robbanás következtében, nem messze az iráni partoktól. Washington egyértelműen Iránt tette felelőssé a történtekért, Teherán azonban határozottan tagadta a vádakat.

Az iráni légvédelem a múlt csütörtökön lelőtt egy amerikai drónt – teheráni bejelentés szerint iráni, amerikai állítás szerint nemzetközi légtérben. Donald Trump azt állította, hogy megtorló támadást terveztek Irán ellen, de azt ő percekkel a csapásmérés előtt leállította, a lehetséges halálos áldozatok miatt.

Az amerikai-iráni szembenállás lehetséges további alakulását illetően Amirali Hadzsizadeh vezérőrnagy, az iráni Forradalmi Gárda légvédelmi parancsnoka úgy vélekedett egy sajtónyilatkozatban, hogy az Egyesült Államok nem merne behatolni Irán területére. Aleddin Barodzsurdi, az iráni parlament nemzetbiztonsági és külpolitikai bizottságának egyik tagja pedig arról beszélt: Washington még a legmodernebb drónokkal sem képes büntetlenül megsérteni az iráni légteret.

Megszólalt a konfliktus ügyében az iraki elnök is: Washington semmilyen körülmények között nem indíthat támadást a szomszédos Irán ellen iraki területről - jelentette ki Barhám Száleh a CNN hírtelevíziónak adott interjújában. Elmondta, Bagdad nem akarja, hogy Irak felvonulási terület legyen bármiféle ellenséges akcióhoz bármelyik szomszédja ellen. Az iraki elnök egyúttal megkérdőjelezte a szankciós politika hatékonyságát.

Az Iránhoz köthető erőszak külön vonulatát jelenti Jemen, ahol Teherán támogatást nyújt a húti lázadóknak. Szaúd-Arábia most szintén drón lelövéséről tett bejelentést, csakhogy ezúttal a drónt állítólag a hútik indították Jemenből a sivatagi királyság területére.