;

Bank;családtámogatás;családok otthonteremtési kedvezménye;babaváró hitel;

- Kapkodva született babaváró hitel - mutatjuk az újabb módosítás részleteit!

Még az utolsó pillanatban is változtatott a kormány a babaváró hitel igénybevételének feltételein.

„Egy ilyen akció bevezetését évekig tartó műhelymunka előzi meg” – mondta nemrégiben a Blikknek nyilatkozva Novák Katalin családügyi államtitkár a július 1-jétől induló új családtámogatások bevezetése kapcsán. Arról is beszélt: nagy az érdeklődés, „szinte minden családban előkerült a kockás papír, és számolgatják, milyen támogatásra jogosultak”.

A kockás papírnál azonban jóval többre volna szükségük a családoknak ahhoz, hogy pontosan átlássák, melyik támogatás milyen feltételekkel jár. A kormány kommunikációját ugyanis kezdetektől fogva zavaros nyilatkozatok és ellentmondások jellemezték, főként a babaváró hitel kapcsán. Eleinte például úgy tűnt, mintha mindenféle megkötés nélkül öntenék majd a 10 milliós ingyenhitelt a fiatal házasokra.

Később azonban kiderült: lesz jövedelemvizsgálat is, és szülni is kell a hitel igényléséhez. Ha pedig ez nem történik meg, kamatostul fizettetik vissza a kölcsönt. Egyre szigorúbb feltételeket közöltek, a közmunkásokat például gyakorlatilag kizárták a jogosultak köréből. Az is egyértelművé vált: az egész program csupán három évig tart majd - éppen a következő parlamenti választásokig. Valószínűleg elegendő pénz sem állt rendelkezésre a költségvetésben a családvédelmi akcióterv bejelentésekor, azt ugyanis többek között a tranzakciós illeték csökkentésének utólagos megfúrásával kalapozták össze. Most pedig szinte az utolsó pillanatban módosították a babaváró hitelt szabályozó rendelet egyáltalán nem lényegtelen pontjait.

A családvédelmi akcióterv bejelentését megelőző „évekig tartó műhelymunka” során például senkinek nem tűnt fel, hogy ha csak július 1-jétől lehet elindítani a hiteligényléshez szükséges igazolások beszerzését az állami hivatalok bürokratikus útvesztőjében, akkor ugyan hogyan lehetne július első napján igényelni a babaváró hitelt? Márpedig előbb igényelni kell és csak utána szülni – rendelkezik a jogszabály, miközben teljesen érthetetlen, miért kell a házaspároknak még a gyermek megszületése előtt adósságokba verniük magukat.

Az eredeti kormányrendelet szerint fordított esetben senkinek nem járt volna a kamattámogatás, és a törlesztést sem lehetett volna felfüggeszteni.

Mivel a kölcsön csak július 1-jétől lesz hozzáférhető, egy július első napján hajnalban született baba esetében a szülés előtti igénylés nyilvánvalóan lehetetlen. Főképp, hogy - mint a héten kiderült - az igényléseket valószínűleg csak hetekkel a babaváró hitel hivatalos indulása után lehet majd benyújtani. Az igényléshez szükséges ugyanis egy igazolás arról, hogy legalább az egyik szülő minimum 3 éves tb-jogviszonnyal rendelkezik. Ezt az igazolást viszont csak július 1-jétől adja ki az érintett hivatal, az ügyintézés pedig akár hetekig is eltarthat. Persze igazolás nélkül is meg lehet próbálni elindítani a hitel igénylését. A bankok azonban már jelezték: nem fogják befogadni az igénylést az igazolás nélkül, hiszen anélkül nem tudják garantálni a rendeletben előírt tíznapos elbírálási határidőt. Vagyis július első hetében az ügyfelek nem fognak tudni babaváróhitel-igénylést leadni. Ez ott okozott volna gondot, ahol a baba már július elején érkezne.

A kormány az utolsó pillanatban kapcsolt, és szerda este módosította is a hitel feltételeit. Eszerint a kamattámogatásra és a törlesztés szüneteltetésére is jogosultak lesznek azok a házaspárok, akiknek a gyermeke július 1-31. között úgy születik meg, hogy előtte a szülők még nem tudták igényelni a babaváró hitelt. Az igénylést azonban ehhez legkésőbb július utolsó napjáig be kell adni.

Egy másik, szintén nem elhanyagolható módosítás is történt, amely kedvezőbb helyzetbe hozza a Központi Hitelinformációs Rendszer negatív adóslistájára felkerült házaspárokat. Nekik az eredeti szabály szerint hátralékaik kifizetését követő egy éven belül nem lett volna lehetőségük a babaváró hitel igénylésére. A módosítás alapján azonban ezt az adósságuk rendezését követően azonnal megtehetik majd. Ez a változás ugyanakkor csupán elvi lehetőség ezen ügyfeleknek, a bankok nem biztos, hogy hitelképesnek minősítik őket – hívta fel a figyelmet a Bankmonitor.

A rendelet ugyanis csak a mindenkire vonatkozó, általános feltételeket írja elő, a hitelbírálatot viszont a bankok saját belső szabályzatuk alapján végezhetik. Meglehetősen eltérő kondíciókkal is dolgoznak: a legtöbb pénzintézetnél 1 millió forint a minimumhitelösszeg, a Sberbanknál azonban már 300 ezer forintot is fel lehet venni, az Erste Banknál és a Takarékcsoportnál viszont 2 millió forinttól indul a hitelezés. A jogszabályban előírt 18 éves minimum életkort is felülírja egynémely bank: az MKB-nál 21, az Erste-nél 23 év az igénylés alsó korhatára. A legnagyobb eltérés azonban az elvárt minimumjövedelmekben van. Némely pénzintézetek külön-külön, mások együttesen számolják majd a házastársak bevételeit, van, ahol pedig mindkét számításra lesz lehetőség. A Bank360 összesítése szerint az elvárt összegek a minimálbértől, nettó 99 085 forinttól nettó 160 ezer forintig terjednek – igaz, ez utóbbit együttesen kell felmutatniuk a házaspároknak.

A jövedelem terhelhetőségét szintén eltérően vizsgálják a bankok: van, amelyik a gyermek megszületése esetén várható kamatmentes törlesztőrészlet alapján számol, de gyakoribb, hogy a gyermekszületés elmaradására számítva kamatokkal nézik a visszafizetendő összeget. Ez azért nem mindegy, mert a törlesztőrészlet maximum a nettó jövedelem felét teheti ki. Egy 10 millió forintos hitelnél, ha nem születik gyerek 5 éven belül, akkor a törlesztőrészlet több mint 73 ezer forint lesz, ha időben érkezik a baba, akkor alig 46 ezer forint. A Bank360 számításai szerint ahol a kamatmentes törlesztőrészletet veszik figyelembe, ott 91-153 ezer, a kamattal terhelt törlesztőrészlet esetében pedig 148 - 247 ezer forintos havi nettó jövedelemmel kell rendelkezniük a házaspároknak a 10 millió forint felvételéhez.   

A babaváró hitel főbb jellemzői:- Maximum 10 millió forintos hitelösszeg - Maximum 50 ezer forintos törlesztőrészlet a kamattámogatás időszaka alatt - Szabadon felhasználható, nem kell hozzá ingatlan fedezet - A futamidő legfeljebb 20 év lehet - Kamatmentes marad a hitel, ha az igényléstől számított 5 éven belül megszületik az első gyermek. Ekkor 3 évre felfüggesztik a hitel törlesztését. (Gyermeknek számít a magzat a várandósság 12. hetétől, a közösen örökbefogadott gyermek, az elhalálozott gyermek, a 12 hetesnél idősebb korában elhalálozott magzat). A második gyermek esetén újabb 3 évre felfüggesztik a hitelt, a fennmaradó tőketartozás 30 százalékát elengedik. A harmadik gyerek megszületésekor elengedik a teljes hiteltartozást - A kamattámogatás megszűnik, ha nem születik meg 5 éven belül a baba, vagy kikerül a háztartásból a gyermek, illetve egyik félnek sincs már magyarországi lakcíme. Az addig igénybe vett kamattámogatást 120 napon belül, egy összegben vissza kell fizetni. Válás esetén szintén megszűnik a kamattámogatás, ha pedig addig baba sem született, szintén egy összegben kell visszafizetni a korábbi kamattámogatást.

Igénylésének feltételei:

  • 2019. július 1- 2022. december 31. között lehet igényelni

  • Kizárólag házaspárok igényelhetik, együttesen

  • Ha a házaspár egyik tagjának már van gyereke, akkor legalább az egyik félnek első házasságában kell élnie (özvegyülés miatt megszűnt házasság itt nem számít)

  • A feleség 18-40 éves lehet, a 41. életév betöltéséig igényelhető a hitel

  • Mindkét félnek magyar állampolgárnak kell lennie, vagy külföldi állampolgárként érvényes tartózkodási joggal kell rendelkeznie

  • Mindkét házastársnak magyarországi lakcímmel kell rendelkeznie

  • Az igényléskor a házastársak közül legalább egyik félnek hároméves, folyamatos tb-, vagy nappali tagozatos felsőoktatási jogviszonnyal kell rendelkeznie

  • Nem lehet egyik fél sem büntetett előéletű

  • Egyik félnek sem lehet adótartozása

  • Egyik fél sem szerepelhet a negatív adós (KHR) listán

  • Nem állhat fenn olyan "nyilvánvaló körülmény", amely a gyermekvállalást lehetetlenné teszi

  • Meg kell felelni a bank saját hitelbírálatának

  • Ugyanaz az igénylő csak egyszer köthet hitelszerződést

Támogatások július 1-jétől - Indul a nagycsaládosok autóvásárlási programja: a három vagy több gyermeket nevelő családok maximum 2,5 millió forintos támogatást kaphatnak a legalább hétszemélyes új autó vásárlásához, az összeg a kocsi bruttó vételárának legfeljebb felét teheti ki. Hogy mi számít újnak, azt szerdán pontosították. Eszerint az autókereskedők által legfeljebb egy éve forgalomba helyezett, de még tulajdonossal nem rendelkező autók is ide számítanak, ha eddig 2 ezer kilométernél kevesebbet futottak. - Kibővül a családok otthonteremtési kedvezménye (csok): a vissza nem térítendő támogatás mellé felvehető csok-hitelt már használt lakásra is lehet igényelni. Két gyermek esetén 10 millió, három gyermeknél 15 millió forint lehet a maximális összeg. A használt ingatlanok vásárlásánál eltörlik a 35 millió forintos értékhatárt. - Indul a falusi csok: a kormány által listába szedett kistelepüléseken az eddig csak újépítésű lakásokra járó csok-összegnek megfelelő – egy gyermeknél 600 ezer, két gyermeknél 2,6 millió, három gyermeknél 10 millió forint – vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni fele-fele arányban felújításra és vásárlásra. - Bővül a hitelelengedés:  a kétgyermekes szülőknek is csökkentik a jelzáloghitelét, a második gyermek érkezésekor 1 millió, harmadik gyermeknél 4 millió, minden további gyermek után pedig további 1-1 millió forintot engednek el. - Indul a babaváró hitel   

Egy 400 kilovoltos vezetéken történt zárlat okozta a blokk kiesését.