Bank;családtámogatás;családok otthonteremtési kedvezménye;babaváró hitel;

2019-06-27 19:21:50

Kapkodva született babaváró hitel - mutatjuk az újabb módosítás részleteit!

Még az utolsó pillanatban is változtatott a kormány a babaváró hitel igénybevételének feltételein.

„Egy ilyen akció bevezetését évekig tartó műhelymunka előzi meg” – mondta nemrégiben a Blikknek nyilatkozva Novák Katalin családügyi államtitkár a július 1-jétől induló új családtámogatások bevezetése kapcsán. Arról is beszélt: nagy az érdeklődés, „szinte minden családban előkerült a kockás papír, és számolgatják, milyen támogatásra jogosultak”.

A kockás papírnál azonban jóval többre volna szükségük a családoknak ahhoz, hogy pontosan átlássák, melyik támogatás milyen feltételekkel jár. A kormány kommunikációját ugyanis kezdetektől fogva zavaros nyilatkozatok és ellentmondások jellemezték, főként a babaváró hitel kapcsán. Eleinte például úgy tűnt, mintha mindenféle megkötés nélkül öntenék majd a 10 milliós ingyenhitelt a fiatal házasokra.

Később azonban kiderült: lesz jövedelemvizsgálat is, és szülni is kell a hitel igényléséhez. Ha pedig ez nem történik meg, kamatostul fizettetik vissza a kölcsönt. Egyre szigorúbb feltételeket közöltek, a közmunkásokat például gyakorlatilag kizárták a jogosultak köréből. Az is egyértelművé vált: az egész program csupán három évig tart majd - éppen a következő parlamenti választásokig. Valószínűleg elegendő pénz sem állt rendelkezésre a költségvetésben a családvédelmi akcióterv bejelentésekor, azt ugyanis többek között a tranzakciós illeték csökkentésének utólagos megfúrásával kalapozták össze. Most pedig szinte az utolsó pillanatban módosították a babaváró hitelt szabályozó rendelet egyáltalán nem lényegtelen pontjait.

A családvédelmi akcióterv bejelentését megelőző „évekig tartó műhelymunka” során például senkinek nem tűnt fel, hogy ha csak július 1-jétől lehet elindítani a hiteligényléshez szükséges igazolások beszerzését az állami hivatalok bürokratikus útvesztőjében, akkor ugyan hogyan lehetne július első napján igényelni a babaváró hitelt? Márpedig előbb igényelni kell és csak utána szülni – rendelkezik a jogszabály, miközben teljesen érthetetlen, miért kell a házaspároknak még a gyermek megszületése előtt adósságokba verniük magukat.

Az eredeti kormányrendelet szerint fordított esetben senkinek nem járt volna a kamattámogatás, és a törlesztést sem lehetett volna felfüggeszteni.

Mivel a kölcsön csak július 1-jétől lesz hozzáférhető, egy július első napján hajnalban született baba esetében a szülés előtti igénylés nyilvánvalóan lehetetlen. Főképp, hogy - mint a héten kiderült - az igényléseket valószínűleg csak hetekkel a babaváró hitel hivatalos indulása után lehet majd benyújtani. Az igényléshez szükséges ugyanis egy igazolás arról, hogy legalább az egyik szülő minimum 3 éves tb-jogviszonnyal rendelkezik. Ezt az igazolást viszont csak július 1-jétől adja ki az érintett hivatal, az ügyintézés pedig akár hetekig is eltarthat. Persze igazolás nélkül is meg lehet próbálni elindítani a hitel igénylését. A bankok azonban már jelezték: nem fogják befogadni az igénylést az igazolás nélkül, hiszen anélkül nem tudják garantálni a rendeletben előírt tíznapos elbírálási határidőt. Vagyis július első hetében az ügyfelek nem fognak tudni babaváróhitel-igénylést leadni. Ez ott okozott volna gondot, ahol a baba már július elején érkezne.

A kormány az utolsó pillanatban kapcsolt, és szerda este módosította is a hitel feltételeit. Eszerint a kamattámogatásra és a törlesztés szüneteltetésére is jogosultak lesznek azok a házaspárok, akiknek a gyermeke július 1-31. között úgy születik meg, hogy előtte a szülők még nem tudták igényelni a babaváró hitelt. Az igénylést azonban ehhez legkésőbb július utolsó napjáig be kell adni.

Egy másik, szintén nem elhanyagolható módosítás is történt, amely kedvezőbb helyzetbe hozza a Központi Hitelinformációs Rendszer negatív adóslistájára felkerült házaspárokat. Nekik az eredeti szabály szerint hátralékaik kifizetését követő egy éven belül nem lett volna lehetőségük a babaváró hitel igénylésére. A módosítás alapján azonban ezt az adósságuk rendezését követően azonnal megtehetik majd. Ez a változás ugyanakkor csupán elvi lehetőség ezen ügyfeleknek, a bankok nem biztos, hogy hitelképesnek minősítik őket – hívta fel a figyelmet a Bankmonitor.

A rendelet ugyanis csak a mindenkire vonatkozó, általános feltételeket írja elő, a hitelbírálatot viszont a bankok saját belső szabályzatuk alapján végezhetik. Meglehetősen eltérő kondíciókkal is dolgoznak: a legtöbb pénzintézetnél 1 millió forint a minimumhitelösszeg, a Sberbanknál azonban már 300 ezer forintot is fel lehet venni, az Erste Banknál és a Takarékcsoportnál viszont 2 millió forinttól indul a hitelezés. A jogszabályban előírt 18 éves minimum életkort is felülírja egynémely bank: az MKB-nál 21, az Erste-nél 23 év az igénylés alsó korhatára. A legnagyobb eltérés azonban az elvárt minimumjövedelmekben van. Némely pénzintézetek külön-külön, mások együttesen számolják majd a házastársak bevételeit, van, ahol pedig mindkét számításra lesz lehetőség. A Bank360 összesítése szerint az elvárt összegek a minimálbértől, nettó 99 085 forinttól nettó 160 ezer forintig terjednek – igaz, ez utóbbit együttesen kell felmutatniuk a házaspároknak.

A jövedelem terhelhetőségét szintén eltérően vizsgálják a bankok: van, amelyik a gyermek megszületése esetén várható kamatmentes törlesztőrészlet alapján számol, de gyakoribb, hogy a gyermekszületés elmaradására számítva kamatokkal nézik a visszafizetendő összeget. Ez azért nem mindegy, mert a törlesztőrészlet maximum a nettó jövedelem felét teheti ki. Egy 10 millió forintos hitelnél, ha nem születik gyerek 5 éven belül, akkor a törlesztőrészlet több mint 73 ezer forint lesz, ha időben érkezik a baba, akkor alig 46 ezer forint. A Bank360 számításai szerint ahol a kamatmentes törlesztőrészletet veszik figyelembe, ott 91-153 ezer, a kamattal terhelt törlesztőrészlet esetében pedig 148 - 247 ezer forintos havi nettó jövedelemmel kell rendelkezniük a házaspároknak a 10 millió forint felvételéhez.   

Igénylésének feltételei: