Budapest;Karácsony Gergely;

2019-06-29 06:00:00

Karácsony: lesz olyan megoldás, aminek mindenki örülni fog

Jövő héten pontot tesznek a polgármester-jelöltek megállapodására – ígérte Karácsony Gergely, az ellenzék közös főpolgármester-jelöltje.

Az előválasztási győzelme után boldogan bejelentette, hogy minden rendben az ellenzéki megállapodásokkal. Pedig vannak még nyitott kerületek.

Most is egy tárgyalásról jöttem. Az előválasztási kampány miatt a megbeszélések részben leálltak, és én is úgy gondoltam, hogy ebben a periódusban elsősorban nem erre kell koncentrálnom. Megválasztott főpolgármester-jelöltként most már nagyobb a felelősségem. Nem állunk messze a megoldástól, a jövő héten pontot teszünk a polgármester-jelöltek megállapodására.

Soroksárról, Csepelről és Ferencvárosról van szó. Utóbbiban a Párbeszédet tartja a jelölésre jogosult pártnak? Csak mert a hírek szerint a Momentumnak Jancsó Andrea személyében már megvan a favoritja.

Csepelen megvolt a konszenzusos jelölés, valóban felmerült, hogy az aspiráns személye megváltozzon, de továbbra is a civil világból érkező jelöltben gondolkodunk. A IX. kerületben a Párbeszéd jelöl a megállapodás szerint, és azt szeretnénk, ha ez az egész ellenzék számára jó üzenet lenne. Így nem feltétlenül pártpolitikusban gondolkodunk. Baranyi Krisztina – aki felmerült polgármester-jelöltként – munkáját meg kell becsülnünk, nem üzenhetjük azt, hogy az egyik legaktívabb ellenzéki képviselő nincs benne a megállapodásokban. Még nincs konszenzus, de a jövő héten itt lezárjuk a tárgyalásokat. Soroksár pedig más hangulatú kerület, mint a többi, helyben erősen beágyazott jelölt kell, a Jobbiknak pedig van ilyen.

Ferencváros ügyében beszélt már az MSZP-vel és a Momentummal?

Mindenkivel beszéltem.

Ők elfogadják Baranyit?

Lesz olyan megoldás, aminek mindenki örülni fog.

Azt mondta, olyan kampányt szeretne, ahol az „utolsó” önkormányzati képviselő-jelölt is ugyanazt mondja, mint a polgármester-jelöltek. A többi párt erőforrásaira is számít?

Akkor lehet Budapesten nyerni, akkor válthatjuk le a hatalom emberét, Tarlós Istvánt, ha 23 mutációban, de egységes kampányt csinálunk. Egységes arculat, politikai és kampányüzenet kell, csak így szabadíthatjuk ki a fővárost a rezsim fogságából. Az viszont nem baj, sőt jó, ha a pártok elsősorban a saját jelöltjeikre fókuszálják az erőforrásaikat. A legfontosabb eszközünk a Fidesszel szemben a lelkesedés, és mindenki a sajátjaiért lelkesedik a legjobban. A főpolgármester-jelölti kampányom nyilván az engem leginkább támogató pártokra szorítkozik és ez nem is probléma, ha a többiek máshol beletesznek 200 százalékot. Az viszont elengedhetetlen, hogy a polgármester-jelöltek kampánystábjának legfőbb emberei benne legyenek egy központi, operatív szervezetben.

Mennyien lennének a közös kampánystábban és kik ők?

Rendkívül fontos, hogy a politikai irányító testület és az operatív kampánystáb hetente legalább kétszer ülésezzen. Minden pártot bevonok, nem akarom ugyanis, hogy bárki úgy érezze: valamiről nem tudott, nem mondhatta el a véleményét. Én kezdeményezőként fogok fellépni. Akkor leszünk a leghatékonyabbak, ha a pártok a legmagasabb szinten képviseltetik magukat. Már beszéltem az összes párt elnökével, és azt kértem tőlük: a jövő hétig döntsék el, kit küldenek majd a stábba.

Mennyi pénz kell egy nyertes, ellenzéki kampányhoz?

Mindig több kell, mint amennyi van. Elengedhetetlen, hogy mikroadományokra is építsünk; hiszek ebben és kezd kialakulni ennek kultúrája Magyarországon is. Természetesen keresünk támogatókat is, de egyetlen forintot sem fogok elfogadni olyan gazdasági szereplőtől, akinek direkt érdekei lehetnek a városvezetéssel. Nem szolgáltatom ki magam senkinek; a budapestiek érdeke az első, mindenben az ő érdekeiket tartom szem előtt.

Arra nem válaszolt, hogy nagyságrendileg mennyibe kerül majd a kampány.

Hetvenezer ember szavazott az előválasztáson, vagyis ha mindenki küld egy ezrest, akkor nagyjából megvagyunk.

Tehát 70 millió?

Optimális esetben egy ezresnél mindenki többet küld.

Gyurcsány Ferenc azt mondta, „pokolian jó” beszélgetésen vannak túl. Ön is jellemezné a diskurzust?

A pokolian jó furcsa szókapcsolat, de valóban jó volt. Nem vagyok haragtartó és fontosnak érzem a személyes kommunikációt, nem utolsósorban azt, hogy célirányosan közelítsek a problémákhoz és a megoldásokhoz. Az előválasztási kampány elején is leültem Gyurcsány Ferenccel, és azt mondtam neki: megnyerem az előválasztást, és azért jövök majd vissza, hogy gesztust gyakoroljak. Az elnök úr akkor máshogy gondolta. A budapestiek döntése viszont egyértelmű volt, és nem hagyhatjuk, hogy bármilyen apróságon elmenjen Budapest helytartója leváltásának, a főváros visszafoglalásának esélye.

Mit kér Kálmán Olgától és Kerpel-Fronius Gábortól? Mindenkinek mondják el, hogy szavazzanak önre?

Ennél mindenképpen többet. A jövő héten elküldöm nekik a javaslataimat. Nem „használni” szeretném őket, hanem közösen dolgozni velük, ahogyan a budapestiekkel is, hogy együtt valósítsuk meg a célt. Mindannyian élő, élhető, szabad fővárosban akarunk élni.

Kerpel-Fronius Gábor felajánlotta, hogy közvetít ön és Puzsér Róbert között. Él a lehetőséggel?

Kevéssé reménykedem. Elvileg egyébként nem is kellene segítség, mert húsz éve ismerem Robit, de már letettem arról, hogy valaha is együtt dolgozzunk. Sokáig hittem ebben. Puzsér Róbert kampányából azt lehet kiolvasni, hogy az elmúlt 9 év leépülésének és Budapest rossz irányba tartásának nem Tarlós István oka, hanem én. Lehet, hogy nincs benne rossz szándék és nem veszi észre, mi történik körülötte, de ha marad ezen a vonalon, a Fidesz játékszere lesz.

Tarlós István elméletileg vitázna önnel. Megvan már a nyitó mondata?

Igen, már régóta készülök egy ilyen vitára. Nem lövöm le a poént, mert nem akarom megkönnyíteni Orbán bábjának a dolgát. Legyen ez Tarlósnak egy nagyon nehéz szituáció, éppen annyira, amennyire Budapesten nehéz élni az elmúlt kilenc év után.