Megviselte a Jobbikból kivált Mi Hazánk Mozgalmat, hogy nem szerzett mandátumot az EP-választáson. Toroczkai László pártelnök és Volner János parlamenti képviselő megállapodott abban, hogy mindketten tervet készítenek a „pártban szükséges átalakításokra” – írtuk pár hete. Majd a hvg.hu vette észre, hogy közösségi oldalán három helyi szervezet vezetője is bejelentette kilépését. A távozók: Bartha Barna ceglédi elnök, Ferenczi Gábor devecseri polgármester és a pápai Orbán Imre, a Veszprém megyei közgyűlés tagja. Lapunk több forrásból származó értesülései más helyi vezetők is elhagyták a Mi Hazánkat: az ajkai Sikos Zsolt és a balatonfüredi Kiss Tamás. Utóbbit sikerült elérnünk. Kiss megerősítette információnkat, amikor azonban kilépésének okairól kérdeztük – mondván, a „kérdés nagyon összetett” – nem akart nyilatkozni.
Már nem hozzáférhető Facebook-bejegyzésében a ceglédi Bartha Barna azzal indokolta távozását, hogy a Mi Hazánk vezetői között sokan vannak, akik „miatt nem lehet más a párt, mint a Jobbik, amelyből kiszakadt”. Ferenczi Gábor a személyi konfliktusokon túl markáns politikai nézetkülönbségekre is hivatkozott. Szerinte olyan nemzeti pártra lenne szükség, amely mentes mindenfajta szélsőséges megnyilvánulástól.
Ferenczi Gábor volt jobbikos parlamenti képviselő különösen érzékeny veszteség a Mi Hazánk számára. A devecseri polgármester a Jobbik tavalyi viharos tisztújítása után nyilvánosan kiállt az első körben belső platform alakításával próbálkozó Toroczkai László mellett, aztán egyik alapítója lett a Mi Hazánknak.
Toroczkai nyílt levélben válaszolt Ferenczi állításaira. A pártelnök szerint a „néppártosodásnak nevezett megalkuvás, elvtelenség nem gyors győzelemhez, hanem teljes bukáshoz vezet”, a Mi Hazánk a jövőben is a legkeményebben fellép a „cigánybűnözőkkel” szemben.
Bár Ferenczi Gábor nem reagált megkeresésünkre, a pró és kontra érvekből arra lehet következtetni, hogy a mérsékelt és a radikális irányvonal egymásnak feszülése ugyanúgy megjelenik a Mi Hazánkban, ahogyan a Jobbikban is történt. Ez azért meglepő, mert eddig abban a hiszemben voltunk, hogy azok váltak ki a Jobbikból, és csatlakoztak a Mi Hazánkhoz, akiknek nem tetszett a „nemzeti radikalizmus” feladása.
A már említett pápai Orbán Imre mindenesetre a Jobbik után a Mi Hazánkból is annyira kiábrándult, hogy elhatározta, végképp felhagy a politizálással. „Nézze, 53 éves vagyok. Nem akarom ilyen vállalhatatlan emberek között eltölteni az életem hátralévő részét, akik ma a Veszprém megyei Mi Hazánk Mozgalom egy részét képezik, akiknek fogalmuk sincs a politikáról és az egyenes viselkedésről” – nyilatkozta lapunknak.
Elmondása szerint a Mi Hazánk környékén feltűntek ugyanazok a „szarkeverők”, akikből már a jobbikos időkben is elege volt. „A zsidózáson, a buzizáson, a cigányozáson és a gyűlöletkeltésen kívül semmi másra nem képesek” – tette hozzá.
Az egyik leginkább megosztó ügynek a „cigánybűnözés” témája látszik. Orbán Imre nem vitatja, hogy foglalkozni kell a kérdéssel: ő is részt vett azon a demonstráción, amit az EP-választás előtt a Mi Hazánk szervezett Törökszentmiklóson a „cigányterror” ellen. Ettől még nem tekinti magát szélsőségesnek. A „cigánybűnözés” kifejezést ugyanakkor túlságosan általánosítónak és megbélyegzőnek tartja, helyette – indítványozta – jobb lenne például azt használni, hogy „idősek kárára elkövetett bűncselekmények”. A másik gondja az, hogy erre nem lehet egy párt politikáját építeni, „ennél több kell”.
Hivatalos tájékoztatást kértünk arról, hogy hányan hagyták el a Mi Hazánkat. Árgyelán János pártigazgató kérdésünkre közölte, hogy az EP-választás óta kilenc fő távozott. A pártigazgató ebből Ferenczi Gábort, Orbán Imrét és a Szabó Ákost sorolta a „meghatározó, vezető személyiségek közé”. (Szabó Ákos nagykátai elnök, a Mi Hazánk ifjúsági tagozatának egyik alapítója tavaly szükségét érezte, hogy a nyilas hatalomátvétel évfordulóján tiszteletét fejezze ki Szálasi Ferenc iránt.)
A távozók száma alapján nem lehet kilépési hullámról beszélni. Orbán Imre is úgy gondolja: túlzás azt állítani, hogy a Jobbikból kivált szakadár párt maga is gyorsan a szakadás szélére sodródott. Fontos jelzés azonban, hogy helyi szervezeti vezetők fordítottak hátat a Mi Hazánknak – állapította meg.
Facebookos szereplése alapján amúgy Orbán Imre sem kifejezetten mérsékelt politikus benyomását keltette. Politikusi profilját a Facebook törölte, így az jelenleg nem elérhető. Ennek egyik bejegyzésében kifogásolta, hogy a kormány a Felvidéki Magyar Szigettől megvonta a támogatást, bezzeg a budapesti „zsidó olimpia” milliárdokat kap. Megkérdeztük, ha zavarja a zsidózás, miért tett közzé antiszemita szöveget. Orbán Imre kijelentette: „szerintem ez nem zsidózás”.