Országgyűlés;MTA;

- Döntött a parlament: indulhat az MTA megcsonkítása

Az Országgyűlés elfogadta az akadémiai kutatóintézetek leválasztását célzó törvényjavaslatot.

Elfogadta kedden az Országgyűlés kormánypárti többsége Palkovics László innovációs miniszter a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) érintő törvényjavaslatát – annak ellenére is, hogy a magyar tudományos közösség szinte egésze egyértelművé tette korábban: a törvénytervezetet elutasítják, annak elfogadásával nem javul Magyarország tudományos és innovációs teljesítménye – sőt, ennek épp ellenkezője várható.

A törvény elfogadását hosszas, és végül eredménytelenül zárult tárgyalássorozat előzte meg az MTA és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között, ami már indulásakor is komoly aggályokat vetett fel: tavaly júniusban a tudós társaság mindössze 54 percet kapott a javaslat véleményezésére.

A kormány terveinek lényege, hogy elveszik az MTA mind a 15, nemzetközi hírű kutatóintézetét, és a tudományos kutatások felett nagyobb kormányzati kontrollt biztosító Eötvös Loránd Kutatási Hálózatba (ELKH) olvasztják őket. Szeptember elsejétől már az ELKH Titkársága gyakorolja a kutatóhelyek feletti irányítószervi jogosítványokat. Noha az Irányító Testületbe az MTA és az ITM egyenlő számban (6+6 fő) delegál tagokat, a testület elnökét pedig közösen jelölik ki, de a tagokat és az elnököt is Orbán Viktor miniszterelnöknek kell kineveznie. A magyar tudomány jövőjét meghatározó kérdésekben pedig az egyszerű többség döntése kell majd, vagyis a kormánydelegáltak simán megszavazhatnak bármit, a tudósok egyetértése nélkül is.

Mindemellett az „új” kutatóhálózat működéséhez az Akadémia vagyontárgyait, központi adminisztrációjának (a titkársági dolgozók) egy részét, valamint nyertes pályázatait és ösztöndíjait használnák fel – ez lényegében az MTA vagyonának és dolgozóinak kisajátítását jelenti.

Mindezt úgy, hogy az elmúlt egy évben a kormányzat semmiféle stratégiával nem állt elő, amely alátámasztaná az intézetek leválasztásának szükségességét. „A fent részletezett kormányzati terveket a magyar tudományos közösség egyértelműen és határozottan elutasította, és az egy éve húzódó bizonytalan helyzetben több kiváló kutató elhagyta az országot” – figyelmeztetett az MTA.

MTA-s pólóban nem engedték be az akadémiai dolgozókatAz Akadémiai Dolgozók Fórumának (ADF) egy csoportja, nagyjából 60 ember a szavazás napjára a Parlamentbe ment, More Than Academy (magyarul: több mint Akadémia) pólóban. Nem akartak rendbontást, de a parlamenti személyzet így nem engedte be őket – írta a hvg.hu. Akinél volt más ruha, át kellett öltöznie, akinél nem volt, kifordított felsőben mehetett tovább. Azt az indoklást is kapták, hogy a „szemléltetést” előre be kell jelenteni, mert az MTA-pólójuk annak minősül. Az ellenzéki képviselők viszont ilyen pólóban ültek benn - az ülésteremben őket megilleti az öltözködés szabadsága.

– Palkovics miniszter beváltja korábbi zsarolását: erővel rabolja el az Akadémia kutatóhálózatát, mert az nem volt hajlandó önként lemondani értékeiről, vagyonáról, és az elmúlt egyéves küzdelemben következetesen képviselte a tudományos szabadság és az akadémiai autonómia eszméjét – közölte az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) a ma délután négy órára, az MTA székháza elé szervezett tiltakozó demonstrációjuk beharangozójában.

Mint írták, az MTA megcsonkítása „bűn a tudomány ellen, bűn a nemzet ellen, és bűn a magyar kultúra ellen”.

Az MTA Felügyelő Testülete korábban jelezte: a törvényjavaslat több pontja is alkotmányellenes lehet, annak országgyűlési elfogadása esetén a súlyos aggályokra tekintettel az MTA részéről elengedhetetlen az alkotmányossági vizsgálat lefolytatásának kezdeményezése.

Elsötétült az MTA helyesírási tanácsadó oldalaSemmi más, csak egy fekete képernyő fogadja ma az MTA helyesírási oldalára látogatókat. Az oldalt az Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársai fejlesztik, akik így tiltakoznak az MTA megcsonkítása ellen.
„Ez a magyar tudományosság gyásznapja”A Demokratikus Koalíció (DK) elutasítja azt a fideszes törvényt, amely feldarabolja a Magyar Tudományos Akadémiát, és percpolitikai érdekek miatt meggyalázza Széchenyi István életművét. A DK ezt elfogadhatatlannak tartja – mondta sajtótájékoztatóján Arató Gergely frakcióvezető. Mint fogalmazott, a tét az, hogy ki felügyelje a magyar tudományt és a hazai kutatásokat támogató uniós forrásokat. Szerinte a mai nap a magyar tudományosság és Magyarország gyásznapja. Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője szerint a hatalom elvesztésétől fél a Fidesz; a kormányban attól tartanak, a tudósok kutatásaikkal lerántják a leplet a Fidesz „alternatív valóságáról”. A Magyar Liberális Párt szerint Fidesz-kormány egyre barbárabb módszerekkel igyekszik beleszólni a kultúra és a tudomány szabadságába. 

Kozma Ákost kétharmaddal megválasztotta a parlament kedden, és a plénum előtt egyből le is tette az esküt.