Országgyűlés;MTA;

2019-07-02 11:20:47

Döntött a parlament: indulhat az MTA megcsonkítása

Az Országgyűlés elfogadta az akadémiai kutatóintézetek leválasztását célzó törvényjavaslatot.

Elfogadta kedden az Országgyűlés kormánypárti többsége Palkovics László innovációs miniszter a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) érintő törvényjavaslatát – annak ellenére is, hogy a magyar tudományos közösség szinte egésze egyértelművé tette korábban: a törvénytervezetet elutasítják, annak elfogadásával nem javul Magyarország tudományos és innovációs teljesítménye – sőt, ennek épp ellenkezője várható.

A törvény elfogadását hosszas, és végül eredménytelenül zárult tárgyalássorozat előzte meg az MTA és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között, ami már indulásakor is komoly aggályokat vetett fel: tavaly júniusban a tudós társaság mindössze 54 percet kapott a javaslat véleményezésére.

A kormány terveinek lényege, hogy elveszik az MTA mind a 15, nemzetközi hírű kutatóintézetét, és a tudományos kutatások felett nagyobb kormányzati kontrollt biztosító Eötvös Loránd Kutatási Hálózatba (ELKH) olvasztják őket. Szeptember elsejétől már az ELKH Titkársága gyakorolja a kutatóhelyek feletti irányítószervi jogosítványokat. Noha az Irányító Testületbe az MTA és az ITM egyenlő számban (6+6 fő) delegál tagokat, a testület elnökét pedig közösen jelölik ki, de a tagokat és az elnököt is Orbán Viktor miniszterelnöknek kell kineveznie. A magyar tudomány jövőjét meghatározó kérdésekben pedig az egyszerű többség döntése kell majd, vagyis a kormánydelegáltak simán megszavazhatnak bármit, a tudósok egyetértése nélkül is.

Mindemellett az „új” kutatóhálózat működéséhez az Akadémia vagyontárgyait, központi adminisztrációjának (a titkársági dolgozók) egy részét, valamint nyertes pályázatait és ösztöndíjait használnák fel – ez lényegében az MTA vagyonának és dolgozóinak kisajátítását jelenti.

Mindezt úgy, hogy az elmúlt egy évben a kormányzat semmiféle stratégiával nem állt elő, amely alátámasztaná az intézetek leválasztásának szükségességét. „A fent részletezett kormányzati terveket a magyar tudományos közösség egyértelműen és határozottan elutasította, és az egy éve húzódó bizonytalan helyzetben több kiváló kutató elhagyta az országot” – figyelmeztetett az MTA.

– Palkovics miniszter beváltja korábbi zsarolását: erővel rabolja el az Akadémia kutatóhálózatát, mert az nem volt hajlandó önként lemondani értékeiről, vagyonáról, és az elmúlt egyéves küzdelemben következetesen képviselte a tudományos szabadság és az akadémiai autonómia eszméjét – közölte az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) a ma délután négy órára, az MTA székháza elé szervezett tiltakozó demonstrációjuk beharangozójában.

Mint írták, az MTA megcsonkítása „bűn a tudomány ellen, bűn a nemzet ellen, és bűn a magyar kultúra ellen”.

Az MTA Felügyelő Testülete korábban jelezte: a törvényjavaslat több pontja is alkotmányellenes lehet, annak országgyűlési elfogadása esetén a súlyos aggályokra tekintettel az MTA részéről elengedhetetlen az alkotmányossági vizsgálat lefolytatásának kezdeményezése.