Ausztria;Sebastian Kurz;osztrák választás;

2019-07-04 08:30:00

Kurz kancellár beújít - egyelőre direkt kisebbségi kormányt akar

Szerdán végérvényesen eldőlt, hogy szeptember 29-én rendezik meg az előrehozott osztrák parlamenti választást.

Továbbra is jelentős fölénnyel vezet az Osztrák Néppárt (ÖVP) a többi párt előtt a szeptember végi előrehozott választás közeledtével. A tetemes előnyre jellemző, hogy az utolsó öt különböző felmérés közül egy 37, az összes többi 38 százalékon látta a pártot. A Peter Hajek által fémjelzett irodánál a jobbközép politikai erő fölénye 18 százalék a 20-20 százalékon álló szociáldemokraták és a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) előtt, de még a legkisebb vezetést mérő Research Affairs közvélemény-kutatónál is 15 százalékos az előny. Nem egészen három hónappal a parlamenti választás előtt ez behozhatatlannak tűnik. Ugyan a szociáldemokratáknál és a szabadságpártnál is akadnak olyan hangok, amelyek szerint az ÖVP-vel kellene szövetkezni a választás után, s a néppárt akár abba a kényelmes helyzetbe kerülhet, hogy egy kisebbik tömörüléssel, a Neosszal, vagy a Zöldekkel együtt is megszerezné az abszolút többséget, Sebastian Kurz volt kancellár, az ÖVP vezetője más, az osztrák politikában szokatlan megoldáson töri a fejét. Mint több interjújában is utalt rá, kisebbségi kabinetet alakítana, s az egyes szavazásoknál az adott törvényjavaslattól függően tárgyal majd a különböző pártokkal a kabinet előterjesztésének támogatásáról. Kurz példaként említette a skandináv modellt.

Természetesen a helyzet ennél azért összetettebb. Mihamarabb megállapodást kell kötnie az ÖVP-nek az egyes pártokkal a kabinet külső támogatásáról, ha a volt kancellár nem akarja, hogy már rögtön az első bizalmi szavazásnál elbukjon. Kurz terve az, hogy környezetvédelmi kérdésekben a Zöldekkel, migrációs témákban a szabadságpárttal köt egyezséget, illetve más pártokkal is együttműködhet az adott témától függően.

Erősen kérdéses azonban, hogy Kurz elképzelései valóra válnak-e. Norbert Hofer szabadságpárti elnök múlt héten azt jelezte, semmi esetre sem hajlandó támogatni egy kisebbségi kormányt. Mint fogalmazott, „a néppárt biztos, hogy nem gyakorolhatja száz százalékosan a hatalmat a mandátumok harminc százalékával. Ez elképzelhetetlen lenne számunkra” – fogalmazott. Hofer, illetve az FPÖ más tagjai is azt remélik, hogy némi szünet után folytatódhat a néppárti-szabadságpárti koalíció. Az FPÖ abból indul ki, hogy a kapcsolatot megfertőző, úgynevezett Ibiza-videó főszereplője, Heinz-Christian Strache – egyelőre legalábbis – eltűnt a politika színpadáról, s európai parlamenti mandátumát sem vette át. Így Hoferék szerint nem lenne akadálya az együttműködés folytatásának. Bár Kurz egy nyilatkozatában nem zárta ki a koalíció folytatását, az ÖVP-n belül valószínűleg sokan elleneznék ezt a megoldást, arra hivatkozva, hogy lejáratná magát a néppárt, s túl nagy politikai árat fizethet egy a szélsőségesekkel való újabb összefogásért.

Az SPÖ szociális kérdésekben jöhet szóba állandó partnerként az ÖVP számára, ám a szociáldemokraták hallani sem akarnak egy kisebbségi kormány támogatásáról. A párt szerint most kampányt kell folytatni, s nem arra kell helyezni a hangsúlyt, kisebbségi kormánya lesz-e az országnak. Az SPÖ úgy véli, Kurz újabb taktikázgatásáról van szó. A liberális Neos sem lelkesedik a felvetésért. A tömörülés főtitkára, Nikola Donig úgy vélte, már Kurz politikai stílusa is ellentmond egy kisebbségi kabinet létrehozásának. A skandináv modell ugyanis a pártok közötti őszinte párbeszédre épít, melynek során a kormányzó párt valódi partnerként tekint a többi politikai erőre. Kurz azonban nem ilyen stílusú személyiség, „amint ezt az eltelt néhány hónap példája is mutatta” – fejtette ki a Neos főtitkára.

Thomas Hofer politikai tanácsadó a Der Standard hasábjain úgy vélte, a kisebbségi kormány felvetése egyszerű taktikai manőver a volt kancellár részéről. Sebastian Kurz ugyanis azok vitorlájából akarja kifogni a szelet, akik egy ÖVP-FPÖ, vagy egy néppárti-szociáldemokrata együttműködéssel riogatnak. Szerinte ez azért jó stratégia a néppárti elnök részéről, mert így nem arról zajlik a vita, hogy milyen színezetű kormány alakul majd a választások után.

Wolfgang Bachmayer közvélemény-kutató is úgy véli, taktikai húzásról van szó. Szerinte azonban Kurz ezzel elsődlegesen az ÖVP tagságának önbizalmára épít. Ugyanakkor egyik szakértő sem tartja valószínűnek, hogy a választás után kisebbségi kabinet alakuljon. Arra ugyanis egyik párt sem hajlandó, hogy ajándékok sorával lepje meg az ÖVP-t.