Azt szeretnénk látni, hogy a bankok az azonnali fizetési rendszer elindulását követően egy csomagdíjért cserébe korlátlan számú átutalási lehetőséget biztosítanak ügyfeleiknek. A 20 ezer forint alatti átutalásoknál a díjak csökkentése mindenképpen elvárható, hiszen itt a kormány már eltörölte a tranzakciós illetéket. A nagyobb összegeknél pedig a piaci verseny erősödése miatt célszerű áttérni a csomagárazásra – fogalmazta meg a jegybank bankokkal szembeni elvárásait Bartha Lajos, az Magyar Nemzeti Bank Pénzforgalmi Infrastruktúrák igazgatóságának ügyvezető igazgatója a Fizetési rendszer jelentés szerdai ismertetésekor. A kiadványból ugyanis kiderül: a bolti fizetések 85 százaléka még mindig készpénzben történik, aminek a jegybank szerint a túl drága bankolás is oka.
Tavaly év végére az elektronikus pénzforgalmi tranzakciók száma 1,2 milliárd fölé nőtt, ami hat év alatt duplázódást jelent. Ez azonban elsősorban a kártyás fizetések megugrásának köszönhető, az átutalások és a csoportos beszedési megbízások terén Magyarország jócskán le van maradva az unióban. Jelenleg mintegy 10 millió hazai bankkártya van forgalomban, az ügyfelek kártyánként havi 4 vásárlást és 2,5 átutalást hajtanak végre, ezen belül a lakossági átutalások száma a havi egyet sem éri el.
A jegybank szerint ennek az az oka, hogy a hazai banki szolgáltatások régiós és uniós összevetésben is a legdrágábbak. A tranzakciónként fizetendő minimum díjak drágává teszik a kisebb összegű utalásokat is, ugyanakkor az utalt összeg értékének arányában is fizetni kell, e díjnak pedig sok esetben nincs felső korlátja. Így a nagyobb összegek utalása is rendkívül sokba kerül – sorolta Bartha Lajos. Hozzátette: ha az ügyfelek azt látják, hogy az átutalás ilyen drága, nem fogják az elektronikus csatornákat használni, ezért ezeket a díjakat csökkenteni kell.
A 20 ezer forint alatti utalások január 1-je óta ugyan illetékmentesek, ám ennek hatását az árazásban nem nagyon látjuk, remélhetőleg jövő év elejére ez megváltozik – folytatta az ügyvezető igazgató. (A tranzakciós illetéket a bankoknak kell megfizetniük az állam felé, ám a pénzintézetek ezt áthárították az ügyfelekre, több bank pedig az illeték mérséklése után sem változtatott díjszabásán). Arra nem tért ki, hogy a 20 ezer forint feletti utalások jelenleg 0,3 százalékos, maximum 6 ezer forintos tranzakciós illetéke is évi 800 forintra mérséklődött volna, ha a kormány nem fúrja meg utólag Varga Mihály pénzügyminiszter erről szóló javaslatát arra hivatkozva, hogy kell a pénz a családvédelmi akciótervre. Azt viszont hangsúlyozta: a hazai banki szolgáltatások a tranzakciós illetéket nem számolva is rendkívül drágák.
Az átutalási díjak megszüntetése egyébként a bankok éves árbevételének mintegy 7 százalékát tenné ki. Bartha Lajos szerint mégis érdekükben áll a bankoknak a nagyobb összegű utalások díjának csökkentése, és a Nyugat-Európában bevett csomagárazás bevezetése. A pénzforgalmi piacra ugyanis megérkeztek a trónkövetelők: már most beléptek olyan új szereplők, amelyeknek több százezres ügyfélkörük van és olcsóbban vagy ingyen adják ezeket a szolgáltatásokat. Vagyis a verseny erősödik, az azonnali fizetési rendszer elindulásával és a PSD2 összes rendelkezésének szeptemberi életbelépésével pedig ez még inkább így lesz - vélte.
A PSD2 (Revised Payment Services Directive), vagyis a Pénzforgalmi Szolgáltatásokról szóló módosított EU-irányelv lehetővé teszi, hogy ne csak bankok nyújthassanak pénzügyi szolgáltatásokat. A bankoknak szeptember 14-től harmadik fél – például a fintech cégek – számára is hozzáférést kell majd adniuk a folyószámla-adatokhoz a nagyobb ügyfélélmény érdekében. (Ezek csak regisztrált, az Európai Bankhatóság regiszterében leellenőrizhető cégek lehetnek). Az EU a szabályozást egyrészt azért alkotta meg, mert a pénzügyi szektor nem fejlődött elég gyorsan, a digitális technológiák integrálása lassú volt, másrészt versenyhelyzetet szeretett volna teremteni, hogy a banki díjak csökkenjenek. Ezért kinyitotta a kaput azon cégek előtt, amelyeknél a digitalizáció már természetes. Mindennek köszönhetően lehetővé válna például a multibanking is, vagyis akár a család összes bankszámláját egyetlen applikáción keresztül lehetne kezelni.