Európai Unió;

2019-07-05 15:45:36

Deutsch Tamás vizsgálhatja az EU-források szabálytalan elköltését

Az uniós korrupciós ügyeket vizsgáló bizottság egyik alelnöke lehet a Fidesz politikusa.

A Fidesz európai parlamenti képviselői vezető tisztségeket kaphatnak a törvényhozó testület jövő héten felálló szakbizottságaiban — tudta meg a Népszava.

Az Európai Néppárt (EPP) frakciója bizottsági elnöki posztra nem, de öt alelnöki pozícióra javasol fideszes politikust. A testületek jövő szerdán szavaznak az elnökségükbe jelölt képviselőkről. Vagyis a döntés még hátravan, a voksoláson bárki elbukhat. De ha minden jelölt megkapja a támogatást, akkor a pártcsaládjából felfüggesztett Fidesz elmondhatja magáról, hogy szépen szerepelt: egy parlamenti alelnöki, öt bizottsági alelnöki és legalább egy koordinátori posztot söpörhet be. Ráadásul EP-képviselői a tűz közelében lehetnek a Magyarország számára két legfontosabb bizottságban: az alapjogokkal és a költségvetés ellenőrzésével foglalkozóban.

A magyar delegációnak joga van arra, hogy az EP-posztok elosztásának alapjául szolgáló számítási rendszer – az úgynevezett d’Hondt-szisztéma – alapján pályázzon tisztségekre a parlamentben. Ezt követően a szakbizottságokban helyet foglaló politikai csoportoknak kell eldönteniük, hogy a Fidesz EP-képviselői alkalmasak-e a pozíciókra — nyilatkozta lapunknak Pedro López de Pablo, az EPP frakció szóvivője.  

A Fidesz tagságát ugyan felfüggesztették a kereszténydemokrata pártcsaládban, de a frakcióban más szabályok uralkodnak, és a jelek szerint ehhez tartják is magukat. Manfred Weber frakcióvezető korábban bejelentette, hogy a magyarok nem kaphatnak vezető tisztséget a néppárt parlamenti csoportjában. De az EPP azt nem kívánja meggátolni, hogy parlamenti és bizottsági elnöki és alelnöki helyekért induljanak.

Az uniós parlament minden szakbizottságának egy elnöke és négy alelnöke van. Utóbbiakat aszerint rangsorolják, hogy melyik pártcsaládhoz tartoznak. A lapunk birtokába került lista alapján a Fidesznek egyetlen első alelnöki hely sem jutna.

Az EPP az újonc Hidvéghi Balázst szánja a jogállamisági ügyekkel rendszeresen foglalkozó alapjogi bizottság harmadik alelnökének. Ebben a testületben készült el a Sargentini-jelentés tervezete. Figyelemre méltó, hogy a LIBE néven ismert szakbizottságban Hidvéghin kívül csak a momentumos Donáth Anna rendes tag. A magyar baloldali képviselők közül a DK-s Dobrev Klára póttagságra számíthat.

Az uniós források szabálytalan elköltését és a korrupciós ügyeket folyamatosan vizsgáló Költségvetési Ellenőrző Bizottság elnökségében a delegációvezetővé is előlépett Deutsch Tamás foglalhat helyet negyedik alelnökként, ha a tagok a jövő szerdán megszavazzák. Más magyar rendes tagja nincs a testületnek, de többen remélnek póttagságot.

Trócsányi László volt igazságügyi miniszter az alkotmányügyi bizottság negyedik alelnöke lehet, míg Bocskor Andrea visszatérhet a kulturális bizottság szintén negyedik helyre rangsorolt alelnöki székébe. Gál Kinga, aki hosszú időn keresztül a LIBE egyik alelnöke volt, most váltani készül: a biztonság- és védelempolitikai bizottság elnökségében foglalhat helyet, mint harmadik alelnök.

Mint lapunk is megírta, a fideszes Járóka Líviát a héten az Európai Parlament egyik alelnökévé választották. A KDNP-s Hölvényi György pedig a napokban lett a fejlesztéspolitikával foglalkozó szakbizottság néppárti koordinátora, vagyis szakmai vezetője. A testület elnökségében helyet foglaló koordinátornak az a feladata, hogy közvetítse pártja álláspontját a döntéshozatalban.

Értesüléseink szerint a Fidesz a külügyi és a fejlesztéspolitikai szakbizottság elnöki székét is megcélozta, eredménytelenül. Az előbbinek egy német, az utóbbinak egy svéd képviselő a várományosa.