Biztos többségre támaszkodhat a görög parlamentben Kiriakosz Micotakisz, az ország következő miniszterelnöke, hiszen pártja, az Új Demokrácia (ND) a szavazatok majdnem negyven százalékát szerezte meg a vasárnapi parlamenti választáson, ami 158 mandátumnak felel meg a 300 tagú törvényhozásban. Athénban a győztes párt ötven bónuszmandátumot kap. Az ND 12 százalékot javított 2015-ös eredményén. Bár a kormányzó Sziriza a vártnál jobban szerepelt, 31 százalékot szerzett (2015-ben 35,5 százalékot), Alekszisz Ciprasznak távoznia kell a kormányfői tisztségből.
„Ott leszek minden görög számára, keményen fogok dolgozni” – közölte győzelmi beszédében a kormányfő, akit Prokopisz Pavlopulosz nevezett ki, s bízott meg az új kabinet életre hívásával. Szerinte az eredmény az embereknek nem csak azt az igényét tükrözi, hogy túl akarnak lenni a nehéz éveken. „Itt többről van szó. Arról, hogy saját kezünkbe kell venni sorsunkat” – fejtette ki a politikusi dinasztia sarja. A továbbra is súlyos adósságcsapdában lévő ország új vezetője azt is közölte, újra büszkévé akarja tenni hazáját. Az 51 éves politikus emellett biztonságot és növekedést ígért honfitársainak. Az a célja, hogy könnyebbé tegye a görögök életét, s perspektívát nyújtson annak a 400 ezer embernek, akik elhagyták az országot.
Az eredmények közlése után Ciprasz gratulált Micotakisznak. Hangoztatta, az a tény, hogy pártja csak négy százalékot vesztett 2015-höz képest, erős mandátumot ad a Sziriza számára, s a parlamentben továbbra is a szociális igazságosság megvalósulásáért szállnak síkra. A vereséggel kapcsolatban megjegyezte, az elmúlt években az ország megmentéséért léptek fel, s nem vettek észre olyan problémákat, amelyek az embereket foglalkoztatták. Ugyanakkor számos tapasztalatot gyűjtöttek és készen állnak arra, hogy hozzájáruljanak az ország további fejlődéséhez. A Sziriza kormányzása alatt számos megszorító intézkedést fogadott el a kormány, sok középosztálybeli szegényedett el. A nyugdíjasok közül is többen fordítottak hátat a Szirizának, s tették az ikszet az Új Demokrácia neve mellé.
Médiaértesülések szerint gyors kormányalakítás várható. Micotakisz már a voksolás előtt, a biztos győzelem reményében tárgyalásokat folytatott a potenciális miniszterjelöltekkel. Dimitrisz Mavrosz politológus szerint azért szavazott a többség az Új Demokráciára, mert gyorsan képes valóra váltani programját, Európa-párti irányultságú és koalíciós partnerre sem lesz szüksége. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy Athén továbbra is rendkívül kényes helyzetben van a magas adósság miatt.
Micotakisz pártjának győzelmét a piacok is kedvezően fogadták. A kampányban a gazdaság reformját ígérte, új munkahelyek teremtését. Fel kívánja gyorsítani a külföldi befektetéseket, ezért csökkentené a vállalkozásokra kivetett adóterheket. Továbbra is igen magas, 18 százalékos a munkanélküliek aránya Görögországban. Fel akarja számolni az árnyékgazdaságot, ami Görögországban nem egyszerű feladat.
Bejutott a parlamentbe a szociáldemokrata Kinal (22 képviselő helyet szerezve), a kommunista KKE (15 mandátum), illetve sikerült átlépnie a háromszázalékos küszöböt a jobboldali populista Görög Megoldás nevű pártnak (10), valamint az egykori baloldali populista pénzügyminiszter, Janisz Varufakisz által alapított MeRA25-nek (9).
Mint látható, kiesett a parlamentből a neonáci Arany Hajnal, amely éveken át a harmadik legerősebb politikai erőnek számított Görögországban. Ebben szerepe van annak, hogy a görög politikai paletta pártjai egységesen léptek fel a szélsőséges tömörülés ellen. 2013 szeptemberében a rendőrség letartóztatta a párt több tagját az antifasiszta rapper, Pavlosz Fisszasz megkéselése miatt. Később megvonták a párt állami támogatását, minek következtében jelentősen csökkent az Arany Hajnal helyi szervezeteinek száma.