Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) nyári liga (Summer League) névre keresztelt minisorozata alapesetben nem azért van, hogy a maratoni idény közben végletesen kifacsart játékosoknak ebben az évszakban is elfoglaltságot találjanak, sokkal inkább azért, hogy a sportág csúcsát jelentő NBA-be igyekvő feltörekvő játékosoknak rendezzenek egy sorozatot. A nagycsapatok keretébe elvétve kerülnek be innen játékosok, de azért nem példa nélküli, hogy valakinek a nyári ligában mutatott teljesítménye alapján vesz döntő fordulatot a karrierje.
Ilyen fordulatban reménykedik Rosco Allen, a magyar válogatott játékosa, aki a Los Angeles Lakers mezében három meccset játszott az előző héten. Mivel tavaly és tavalyelőtt is szerepelt ebben a ligában (előbb a Golden State Warriors, majd a Boston Celtics színeiben), ezért nem volt ismeretlen neki a közeg.
A legutóbb Japánban kosárlabdázó Rosco eredetileg Budapesten született, magyar anya és amerikai apa gyermekeként. Gyerekkorát a fővárosban töltötte, majd a család Amerikába költözött, ahol a kaliforniai Stanford egyetemre járt és itt kosárlabdázott. Ahogy karrierje egyre magasabbra ívelt, úgy lett realitás a magyar válogatottságból is: Allen Roscoból Rosco Allen lett, aki időközben a nemzeti csapat egyik erősségévé vált, miközben több klubban és országban pattogtatott már.
A nyári ligában a Los Angeles kosarasaként először a Miami Heat ellen lépett parkettre, de a csapatnak nem termett sok babér: a Miami durva, 106-79-es verést mért a LA-re, ám öröm az ürömben Rosco szereplése: a magyar játékos 13 pontjával csapata legeredményesebb játékosa lett.
Ennek folyományaként a második meccsen már a kezdőben találta magát, ámbátor ekkor nem szaladt olyan jól a szekere, ezúttal három pontot szorgoskodott össze, ellenben csapata nyert 100-90-re a Golden State Warriors ellen. Harmadjára – az utolsó mérkőzésen – a Sacramento Kings együttesét győzte le 99-97-re csapata, a sikerből majdnem 28 játékperc és hat dobott pont jutott Rosco Allennek. Háromnapos teljesítményét átlagolva meccsenként 7,3 pontot, 3,3 lepattanót, 1,3 gólpasszt és egy blokkot strigulázhattak a neve mellé.
De ezek csak számok, a lényeg összegzésére és a történések értelmezésére Dávid Kornélt, az első és ezidáig egyetlen magyar NBA-játékost kértük. „Az NBA működése minden más sportágétól különbözik, a nyári ligában három tornát rendeznek: ebből kettő amolyan minitorna, ezek egyikén szerepelt Allen, a legnagyobb, az összes csapat részvételével rendezett viszont még most is tart Las Vegasban” – avatott be a részletekbe a Milwaukee Bucks csapatánál nemzetközi játékos megfigyelőként dolgozó Dávid. Elmondta, a nyári ligák jelentősége abban rejlik, hogy a szakma feltérképezze az NBA-szint alatti első régiót, hogy szükség esetén tudjon hova nyúlni, ha szezon közben azonnal kell egy játékos. Nem is azt nézik, hogy győztes vagy vesztes csapatban játszott az illető, sokkal inkább azt, hogy milyen stílusban kosárlabdázik, mennyire illeszthető a játékos egy adott játékfilozófiába, a csapat már kialakult rendszerébe.
„Jómagam öt ilyen nyári ligában szerepeltem, ez az első lépés az NBA-s karrier felé vezető úton” – folytatta Dávid Kornél, aki azért megjegyezte: nem túl gyakori, hogy valaki ebből a ligából töri át a falat, de elsősorban nem is ez a lényeg. Sok olyan játékos fordul meg itt, akiket a drafton már kiválaszottak, sőt olyan is, akinek már van néhány NBA-s meccse is, de további előteszteken szeretnék véleményezni.
„Nagyon jó jel, hogy Allen már három ilyen sorozatban szerepelt, vagyis a vezetőket érdekli, hogy hol tart. Ezzel együtt rengeteg tényezőtől függ, hogy végül kap-e szerződést vagy sem. De az tény, hogy ott van a nagycsapatok környékén” – folytatta az NBA első magyarja, egyúttal utalt arra, hogy sokszor az sem elég, ha valaki nagyon jól játszik. Döntést eleve csak augusztus végén vagy akár szeptember elején hoznak. Ebben számtalan tényező játszik szerepet még a játéktudás mellett: például a klub pénzügyi struktúrája, ugyanis a tengerentúlon igenis komolyan veszik a fizetési sapkát. Akár az is a vesztét okozhatja egy tehetséges játékosnak, hogy a klub nem lépheti át a határt. Ugyanakkor egy esetleges sérülés is befolyásolhat egy karriert, ilyenkor a csapatok vezetői egy perc alatt lépnek és megkeresik az adott poszton bevethető játékost.
„Fontos, hogy Allent látták játszani, tudják, hogy létezik, tisztában vannak erényeivel. Például azzal, hogy jó a dobókészsége, vagyis jól dob, támadásban jól használható. De hangsúlyozom, ez csak egy szempont a sok közül egy szerződéskötéskor” – magyarázta Dávid Kornél.
Tudtával Rosco Allennek jelenleg nincs szerződése, így az is egy opció lehet, hogy azt mondják neki: menjen Európába vagy vissza Japánba, de a szerződésében hagyjon egy kiskaput, hogy ha szezon közben hívják, akkor csak egy dolga legyen: csomagolni.