Ígéretéhez híven, egyik első hivatalos útja Budapestre vezetett Zuzana Caputovának. A június 15-én beiktatott - környezetvédő és emberjogi aktivistából lett - szlovák elnök a pozsonyi hagyományokhoz híven először Prágába ment, majd - országa európai uniós elkötelezettségét bizonyítandó - Brüsszelbe.
Bár a liberális szlovák elnököt egy világ választja el a V4-ek országainak kormányzatától, kezdettől hangsúlyozta, hogy támogatja a visegrádiak szoros együttműködésének folytatását, továbbfejlesztését. Prágai vizitjén úgy fogalmazott, "Az Európai Unióhoz történt csatlakozással a V4-es csoport létezésének értelme nem szűnt meg. Úgy vélem, továbbra is keresni kell a közös (visegrádi) témákat, szorgalmazni kell a közös érdekek érvényesítését, nyilván minden érintett ország szuverenitásának tiszteletben tartása mellett".
A közös érdekek érvényesítése érdekében látogatott tegnap Budapestre Caputova, aki kampányában tett ígéretéhez híven országa valamennyi lakosának, vagyis a 450 ezer magát magyarnak valló szlovákiai polgárnak is elnöke kíván lenni. Erről is beszélt a vendéglátójával, Áder Jánossal tartott közös sajtótájékoztatón. Ám azt is egyértelművé tette, hogy másképpen látja a nemzeti kisebbségek jogainak védelmét, mint a budapesti kormányzat. "Meggyőződésem, hogy éppen a liberális demokrácia – amely minden ember jogait egyformán garantálja – a legjobb módja az országunkban élő összes kisebbség védelmének" – mondta.
A visegrádi négyek együttműködése kapcsán az új szlovák államfő azt emelte ki, hogy annak akkor lehet értelme, ha nem elégednek meg regionális érdekek védelmével, hanem megjelenítenek olyan értékeket is, mint a jogállamiság, a demokrácia és a szabadság. Szerinte ez azért is fontos, hogy "ne úgy tekintsenek ránk, mint akik az Európai Uniót meggyengítik, illetve bomlasztják". E tekintetben nem lesz könnyű dolga a fiatal szlovák elnöknek, hiszen az immár Prágával is egyre nyilvánvalóbban kiegészülő Budapest-Varsó illiberális tengelyt kellene egyensúlyoznia. Pozsonynak ugyanis pillanatnyilag valóban az Uniót talán leginkább bomlasztó három kormányzat - vagyis a magyar Orbán Viktor, a lengyel Jaroslaw Kaczynski és Tadeusz Morawiecki, valamint a cseh Andrej Babis és Milos Zeman partnereként kell a V4-ek együttműködésében részt vennie.
Caputova azonban nem egészen egy hónapos elnöksége alatt bebizonyította, önfeladás nélkül állja a sarat, annak ellenére, hogy a civil szférából, politikai, diplomáciai tapasztalat nélkül érkezett Szlovákia élére. Úgy bírálta a magyar kormányzati politikát Budapesten, hogy egyetlen egyszer sem ejtette ki Orbán Viktor nevét és úgy mutatott rá nyíltan az illiberális magyar politika illetve saját, az európai értékek mentén való elköteleződése közötti különbségekre, hogy azzal vendéglátóját sem sértette. Az Áder Jánossal tartott találkozó után hivatalos Facebook oldalán megjelent beszámolóban a szlovák elnök azt írta: „Természetes dolog, hogy vannak dolgok, amiben megegyezünk, de az is, hogy vannak olyan területek, ahol eltér a véleményünk. A meglátásom szerint az egyik legnagyobb különbség az Európai Unió jövőjével kapcsolatos elképzelésen alapszik. Saját tapasztalataink szerint, a polgáraink legnagyobb előnyei az integrációból, nem pedig a hatáskörök egyes tagállamoknak történő visszaadásából erednek. Mindkét állam – Szlovákia és Magyarország – polgárait összeköti az Európai Unióhoz fűződő tagságunk nagy arányú támogatottsága.”
A V4-ek együttműködéséről pedig bejegyzésében még egyszer kiemelte, amit a sajtótájékoztatón is elmondott:„annak a demokratikus értékek, a szabadság értékeinek és a jogállamnak, valamint az európai integrációnak az érvényre juttatásáról is szólnia kell – úgy, ahogy az az eredeti megállapodásban szerepelt, amelyen a V4-ek létrejötte alapult. Azért, hogy ne úgy tekintsenek ránk, mint akik megosztják és gyengítik az Európai Uniót. Ezért is tisztelgek ma az egykori magyar köztársasági elnök, Göncz Árpád emléke előtt, akire úgy tekintek, mint ezeknek az értékeknek a képviselőjére és védelmezőjére”.
Zuzana Caputova délután tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel is, aki szerint 2010 óta fokozatosan javulnak a magyar-szlovák kapcsolatok, és mára nagyszerű eredményeket ért el együtt a két ország. A megbeszélésről kiadott rövid közleményben utaltak ugyan az unió jövőjét érintő vitákra, de ennél lényegesebbnek ítélték a két- és sokoldalú együttműködést. A szlovák elnök még megkoszorúzta a Magyar Hősök Emlékkövét a Hősök terén és virágcsokrot helyezett el Göncz Árpád volt magyar köztársasági elnök sírján is. Látogatása befejezéseképpen a Magyarországon élő szlovákok képviselőivel találkozott Szlovákia új elnöke.