vizes vb;

2019-07-14 21:04:51

Magyar győzelemmel indult

Rasovszky Kristóf nyerte a dél-koreai Kvangdzsuban zajló vizes világbajnokság első aranyérmét. A nyílt vízi úszó előtt más magyar nem szerzett vb-t ebben a sportágban.

A nyílt vízi úszók férfi 5 km-es számában avatták az első győztest a Kvangdzsuban zajló vizes világbajnokságon. Mivel ezen a távon nem lehet tokiói olimpiai kvótát szerezni (erre magyar idő szerint kedd hajnali 1-kor lesz lehetőség 10 km-en), több sztár kihagyta a számot. A magyarok azonban rajthoz álltak és fantasztikusan szerepeltek. 

Rasovszky Kristóf végig az élmezőnyben úszott, majd 1200 méterrel a cél előtt az élre állt és végig vezetve nyert, megszerezve a sportág történetének első magyar világbajnoki aranyérmét. 

"Később terveztem a hajrá elindítását, de így alakult - mondta a boldog győztes az M4 Sportnak. - Az volt az eredeti terv, hogy pár száz méterrel a cél előtt robbantok, ám amikor láttam, milyen kegyetlen harc folyik a helyezésekért, úgy éreztem, jobb, ha hamarabb hajrázom. Szerencsére végig jól bírtam erővel, nagyon örülök ennek a győzelemnek. Sokkal idegesebb voltam a verseny előtt, mint tavaly, a glasgow-i Európa-bajnokságon. Akkor még nem volt rajtam nyomás, ide viszont már Európa-bajnokként érkeztem, mindenki várta tőlem a jó eredményt, ez nyomasztott egy picit. Az edzéseken napi 20 kilométert úszom, ezért nem fáradtam el, annyi üzenete volt ennek az eredménynek, hogy láttam, jó formában vagyok. A lényeg a tíz kilométer lesz, ahol az első tíz között kell végezni az olimpiai kvóta megszerzéséhez." 

Székelyi Dániel Rasovszkytól tizenkét másodperccel elmaradva a hatodik helyen ért célba.

"Az első kör viszonylag lassabb volt, ez nekem nagyon kedvezett, utána képes voltam egyre gyorsabb lenni - értékelt Székelyi. - Próbáltam kimaradni a bunyókból, ennek ellenére kaptam néhány pofont, de ez benne van ebben a sportágban. El kell viselni. Én most elviseltem. Taktikailag mindent megcsináltam, amit elterveztem, ez biztató.” 

A nők tíz kilométeres távján a legjobb tíz közé kerülés és a tokiói kvóta megszerzése volt a két magyar induló, Olasz Anna és Rohács Réka számára. Egyikük sem ért oda a kvótás pozícióba, tömegbefutó végén a célfotó alapján Olasz a 16., Rohács a 22. helyen végzett. A magyarok számára azonban még nem veszett el minden remény, a kvalifikációs szabályok szerint azok az országok, melyek nem értek oda az első tíz közé egy versenyzőt elindíthatnak jövőre egy pótkvalifikációs versenyen, ahonnan még el lehet jutni a japán fővárosba. Sem a helyszínről, sem a pontos időpontról, sem az egy szem magyar indulóról nincs még döntés. 

A szinkronúszók csapat technikai számában az Apáthy Anna, Dávid Janka, Farkas Dóra, Gács Boglárka, Hungler Szabina, Kassai Kamilla, Szabó Anna, Teravágimov Virág összeállítású együttes huszonhárom együttes közül tizennyolcadik lett és nem jutott be a tizenkettes döntőbe. A párosoknál Dávid Janka és Gács Boglárka huszonkilencedik volt az előcsatározások során, így a duó szintén nem lett döntős. Ebben a számban már a finálét is megrendezték, az orosz Szvetlana Romasina és Szvetlana Kolesznyicsenko győzött. Romasina pályafutása tizenkilencedik vb-aranyát nyerte. 

Történelmi különbségű győzelmet aratott első csoportmeccsén a magyar női vízilabda-válogatott, miután 64-0-ra múlta felül a házigazda dél-koreai együttest. A korábbi rekordot hivatalos válogatott női meccsen Jugoszlávia tartotta, amely az 1985-ös Universiadén 62-0-ra bizonyult jobbnak Guatemalánál. A magyar együttes végig komolyan vette a találkozót, amelynek nem volt sportértéke, az ellenfél fiatal játékosainak többször az is nehézséget okozott, hogy több méterre eldobják a labdát, a támadó idő arra sem volt elég, hogy felússzanak a magyar kapuig. A dél-koreai válogatott olyan úszókból áll, akik két hónapja kezdtek el megismerkedni a vízilabdával. A nemzetközi szövetség felelőssége, hogy ilyen csapatoknak ad-e szereplési lehetőséget egy világbajnokságon. 

"Annyit kértem, ússzuk meg sérülés nélkül, és legyen ez bemelegítés a mérkőzés utáni konditermi edzésre plusz az esti vizes edzésre - nyilatkozta Bíró Attila, szövetségi kapitány. - Gyakorlatilag engem is meglepetésként ért, hogy ennyire gyenge az ellenfél, ugyanakkor megadtuk a tiszteletet, hogy nem szórakoztunk velük, nem bohóckodtunk. Így is ötven százalék alatti fizikai teljesítménnyel lőttünk ennyi gólt. Gyakorlatilag életem leghosszabb mérkőzése volt, és a legunalmasabb is." 

A folytatás garantáltan érdekesebb lesz és keményebb is.