Olaszország;Öt Csillag Mozgalom;Matteo Salvini;

- Reped a migránsellenes szövetség - Salvini megfenyítené politikai partnerét

Egyre erősebben recseg-ropog az olasz kormánykoalíció. Nehéz lesz egybetartani a Liga legutóbbi kétes ügyletei miatt.

Matteo Salvini egyre nagyobb nyomást helyez a koalíciós partner Öt Csillag Mozgalomra (M5S). Miután a Liga folyamatosan 37 százalék körül áll a közvélemény-kutatásokban, s mintegy hússzal előzi meg Luigi Di Maio pártját, a belügyminiszter ezt a nagy fölényt a koalíciós partner megzabolázására akarja felhasználni. Salvini a Corriere della Sera csütörtöki kiadásának elmondta, még mindig elegendő idő lenne a parlament feloszlatására, majd a nyári szünet után előrehozott parlamenti választás kiírására. Mint fogalmazott, az M5S-től függ a koalíció felmaradása. Szerinte a közös kormányzati munka csak akkor folytatódhat, ha az Öt Csillag Mozgalommal közös álláspontra tudnak jutni a régiók jövőjéről, a költségvetésről és az igazságügyi reform ügyében.

A tavaly márciusi parlamenti választáson még messze az M5S volt a legerősebb párt, a Liga akkor a jobboldallal indult szövetségben. Előbbi 33, utóbbi pedig 17 százalékot szerzett. Közben azonban folyamatosan csökkent az M5S népszerűsége, Salvini keményen bevándorlásellenes kijelentései révén mind népszerűbbé vált a Liga, amely a május végén megrendezett európai parlamenti választáson 34,3 százalékot kapott, az M5S 17,1-et. A trend azóta is folytatódik, sőt a Ligát rendre 35 százalék felett mérik, az M5S-t kitartóan 20 százalék alatt.

Salvini az idegengyűlölet szításával tett szert nem csekély népszerűségre. A magyar kormány mintáját követve Brüsszelt is gyakran támadta, mintha az Európai Bizottság tehetne Itália súlyos gazdasági nehézségeiről. Eddig elsősorban a bevándorlók voltak célkeresztjében, a napokban azonban úgy fogalmazott, be akarja záratni a romák „illegális táborait”, s menetrendet állít fel kiutasításukra. Az olasz belügyminisztérium felszólította a prefektúrákat, két héten belül készítsenek jelentést a körzetükben lévő romák helyzetéről. Az Európa Tanács 120 ezer és 180 ezer közé teszi az Olaszországban élő romák számát. Mintegy felük rendelkezik olasz állampolgársággal. Az Associaziona 21 Luglio nevű emberi jogi szervezet 2017-es jelentésében 26 ezerre becsülte a táborokban élő romák számát. Salvini már tavaly azt közölte, ki akarja utasítani az országból az olasz állampolgársággal nem rendelkező romákat. Kijelentése óriási felháborodást keltett, az egyházak is tiltakoztak. Azóta érezhetően nőtt a romákkal szembeni erőszak.

A koalíciós partnerek közötti viszony a Liga gyanús orosz kapcsolatai miatt is fagypontra jutottak. Az M5S is magyarázatot vár a párttól arra, kapott-e pénzt Oroszországtól. Az ügyet „Moscopolinak” nevezik az olasz sajtóban. Múlt héten az amerikai hírportálon, a Buzzfeeden jelentették meg azt a felvételt, amely szerint Gianluca Savoini, Salvini bizalmasa, két olasz és három orosz személlyel arról tárgyal, hogyan lehetne a Liga kasszájába áramoltatni több tízmillió dollárnyi orosz olajpénzt. A beszélgetés tavaly október 18-án zajlott, egy a Vörös térhez közeli szálloda, a Metropol halljában. Ebben az időpontban Salvini is Moszkvában volt, ő azonban nem vett részt a megbeszéléseken. Az orosz javaslat lényege az volt, hogy az Eni olasz olajvállalat 1,5 milliárd dollárt fizessen 3 millió tonna orosz olajért, a tranzakció négy százalékát lefölözhetnék, s ezt a pénzt kapná meg titkos csatornákon keresztül a Liga, ebből finanszíroznák EP kampányát. Az nem derült ki, hogy a tervet átültették-e a gyakorlatba, amint az sem, hogy Savoininak valamely titkosszolgálat állított-e csapdát, vagy valóban Vlagyimir Putyin pártja, az Egységes Oroszország tagjaival tárgyalt.

A mindig agresszív retorikájú Salvini hirtelenjében védekezésre kényszerült, amire még nemigen volt példa a populista kormány tavaly júniusi megalakulása óta. A La Stampa értékelése szerint a legnagyobb csapást mérték a belügyminiszterre. A nagy kérdés, hogy az ügy befolyásolja-e a Liga népszerűségét. A megkérdezettek 60 százaléka úgy vélte, rendkívül súlyos esetről van szó. Salvini legutóbbi fellépését az M5S ellen ez az ügy magyarázhatja: ellentámadásba lendült, hogy elterelje a figyelmet róla.

Ha miniszterelnök lesz Boris Johnson, morbid Brexit-jelenetekre számíthat az EU.