Nem született meglepetés a brit konzervatívok elnökválasztásán. A volt külügyminiszter és főpolgármester fölényes győzelemmel lett a toryk új elnöke és egyben a szigetország új kormányfője.
Kedden röviddel a déli harangszó elhangzása után hozta nyilvánosságra a parlamenthez közeli II. Erzsébet konferenciaközpontban a Konzervatív Párt vezetőválasztásaiért felelős 1922-es Bizottság szavazatszámláló biztosa a voksolás végeredményét. A brit politikai élet legkevésbé féltve őrzött titkaként Boris Johnson volt külügyminiszter, korábban London főpolgármestere a közel 160 ezer párttag 87 százalékos részvétele mellett 92 153 szavazattal lett első. Döntőbe jutott ellenfele, Jeremy Hunt 46 656 elvtárs támogatását szerezte meg, azaz Boris Johnson a párt 66 százalékának rokonszenvét élvezi. Átütő sikerét követően szerda délután veszi át megbízólevelét II. Erzsébettől.
Az eredményhirdetést követő rövid, a rá jellemzően hadaró, egyes hangokat elnyelő beszédében Johnson elsőként a legalábbis abban a percben még külügyminiszter riválisa kampánya előtt tisztelgett. Tréfásan megemlítette, milyen sok jó ötletet hallott Hunttól, melyeket a jövőben “el fog lopni”. Minden viccen kívül az új tory frontember elismerte, hogy megválasztásának “nem mindenki örül egyformán felhőtlenül”. Johnson meghatározónak nevezte a napot az ország történelmében, amikor két “nemes célcsoportot kell egyesíteni, az európai szövetségesekkel fenntartott barátságot és ezzel szinkronban a demokratikus, szuverén kormányzás igényét”. A kormányfői cím várományosa négy fő feladatkört fogalmazott meg, a Brexit végrehajtását, az ország újjáegyesítését, a munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn legyőzését és a társadalom felvillanyozását”.
Felszólalása végén Johnson hangsúlyozta, hogy a kampány befejeződött, most azután bele kell vágni a munkába. Ha valóban “élet vagy halál kérdéseként” be akarja tartani az EU-ból való kilépés október 31-i határidejét, gyorsan kell cselekedni, mert száz naptári nap, de alig néhány hetet kitevő parlamenti munkanap áll rendelkezésre. Szerda délután meg kell kezdenie a kényes egyensúlyra épülő új kormány összeállítását. A feladat súlyát jelzi, hogy még beszéde elhangzása közben érkezett meg David Gauke igazságügyi miniszter Twitter-üzenete, melyben bejelenti lemondását.
Ő a britek új vezetőjeEgy életen át készült az 55 éves politikus a nagy pillanatra, hogy a toryk vezetője és ezzel a szigetország kormányfője lehessen. Alexander Boris de Pfeffel Johnson a brit társadalmi élet vitathatatlanul egyik legszínesebb, legkarizmatikusabb egyénisége, még akkor is, ha ellentmondások, az igazság „takarékos” kezelése soha nem állt tőle távol. Pályafutásának most megvalósult csúcspontja beteljesülése a neveltetésével, szülei és testvérei erős versenyszellemével kezdődött folyamatnak.
New York Cityben született, édesapja európai parlamenti és európai bizottsági karrierjének köszönhetően Brüsszelben, majd a legelőkelőbb brit internátusban, Etonban nevelkedett, egyetemi tanulmányait az oxfordi Balliol College-ben elvégzett BoJO nagyon hasonló utat járt be, mint a Brexit-népszavazásba belebukott David Cameron. Jelentős különbség azonban, hogy míg a konszolidált Cameron családban a taníttatás komoly anyagi következményei nem okoztak gondot, az egyformán szőke Johnson-gyerekek ösztöndíjak nélkül nem engedhették volna meg maguknak az elit képzést. Boris Johnson féktelen kompetitív szellemét jelzi, hogy amikor oxfordi záróvizsgáján nem sikerült az áhított First-öt, a legjobb jegyet megszereznie, csillapíthatatlanul zokogott az egyetemi város egyik mozijában.
Johnson újságíróként kezdte pályafutását, de ahogy mondani szokták róla, „soha nem engedte, hogy az igazság útját állja egy jó sztorinak”. A rangos The Times napilaptól és a The Daily Telegraph brüsszeli tudósítói pozíciójából egyaránt eltanácsolták. Két parlamenti képviselői tisztséget áthidalva 2008 és 2016 között London közvetlenül megválasztott főpolgármestere volt. Leginkább kiváló munkatársainak köszönhetően munkássága sikeresnek számított, olyan látványos vívmányokkal, mint a könnyen hozzáférhető, bérelhető Boris-biciklik bevezetése, az alkoholtilalom elrendelése a tömegközlekedésben, vagy a csuklós autóbuszok száműzése és az új Routemasterek bevezetése. Ha a pályázat megnyerése nem is az ő nevéhez fűződött, a 2012-es nyári olimpia megrendezésének pozitív fogadtatását szívesen sajátítja ki.
Boris Johnson multikulturális háttere és liberális neveltetése alapján meglepőnek látszott a döntés, hogy a 2016-os népszavazás kampányában a kilépők táborába, sőt élére állt. Döntését alaposan megfontolta, mielőtt nyilvánosságra hozta volna, két cikket írt, egyikben a maradás, másikban a kilépés mellett hozva fel nyomós érveket. A referendum szoros eredményét követő Cameron-lemondás után úgy tűnt, Boris Johnsonnak van a legjobb esélye pótlására. A brit politikai élet egyik legdrámaibb fordulatának során azonban szövetségese, Michael Gove kihátrált mögüle, jellemhibáira figyelmeztetve lehetetlenné téve indulását a versenyben. Theresa May sok politikai megfigyelőt sokkolva külügyminiszternek nevezte ki. Számos nagy baki után Johnson 2018-ban távozott a diplomácia éléről, miután nem értett egyet a kormányfő EU-kilépési politikájával.
A gyakorta lustának, tisztességtelennek, fajgyűlölő, szexista és homofób megjegyzésekre hajló elitistának nevezett új tory vezető azon kevés kormányfő közé tartozhat, akiről nem tudni, hogy két házasságából és számos, nagy publicitást kapott félrelépéséből öt vagy hat gyermeke származik. Ugyanígy nem világos, a Downing Street 10. új lakója meghonosítja- e a First Girlfriend, a kormányfő barátnője címet a 31 éves Carrie Symonds kommunikációs szakember beköltöztetésével. Máris megütközést keltett viszont a hír, hogy a Telegraph-ban megjelenő publicisztikáival jól kereső Johnson az adófizetőktől várja új bútorzata, köztük egy speciális ágy megvásárlását.