toryk;Boris Johnson;

2019-07-23 15:20:32

Papírforma: megvan az új brit miniszterelnök - De kicsoda Boris Johnson?

Nem született meglepetés a brit konzervatívok elnökválasztásán. A volt külügyminiszter és főpolgármester fölényes győzelemmel lett a toryk új elnöke és egyben a szigetország új kormányfője.

Nem született meglepetés a brit konzervatívok elnökválasztásán. A volt külügyminiszter és főpolgármester fölényes győzelemmel lett a toryk új elnöke és egyben a szigetország új kormányfője.

Kedden röviddel a déli harangszó elhangzása után hozta nyilvánosságra a parlamenthez közeli II. Erzsébet konferenciaközpontban a Konzervatív Párt vezetőválasztásaiért felelős 1922-es Bizottság szavazatszámláló biztosa a voksolás végeredményét. A brit politikai élet legkevésbé féltve őrzött titkaként Boris Johnson volt külügyminiszter, korábban London főpolgármestere a közel 160 ezer párttag 87 százalékos részvétele mellett 92 153 szavazattal lett első. Döntőbe jutott ellenfele, Jeremy Hunt 46 656 elvtárs támogatását szerezte meg, azaz Boris Johnson a párt 66 százalékának rokonszenvét élvezi. Átütő sikerét követően szerda délután veszi át megbízólevelét II. Erzsébettől.

Az eredményhirdetést követő rövid, a rá jellemzően hadaró, egyes hangokat elnyelő beszédében Johnson elsőként a legalábbis abban a percben még külügyminiszter riválisa kampánya előtt tisztelgett. Tréfásan megemlítette, milyen sok jó ötletet hallott Hunttól, melyeket a jövőben “el fog lopni”. Minden viccen kívül az új tory frontember elismerte, hogy megválasztásának “nem mindenki örül egyformán felhőtlenül”. Johnson meghatározónak nevezte a napot az ország történelmében, amikor két “nemes célcsoportot kell egyesíteni, az európai szövetségesekkel fenntartott barátságot és ezzel szinkronban a demokratikus, szuverén kormányzás igényét”. A kormányfői cím várományosa négy fő feladatkört fogalmazott meg, a Brexit végrehajtását, az ország újjáegyesítését, a munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn legyőzését és a társadalom felvillanyozását”.

Felszólalása végén Johnson hangsúlyozta, hogy a kampány befejeződött, most azután bele kell vágni a munkába. Ha valóban “élet vagy halál kérdéseként” be akarja tartani az EU-ból való kilépés október 31-i határidejét, gyorsan kell cselekedni, mert száz naptári nap, de alig néhány hetet kitevő parlamenti munkanap áll rendelkezésre. Szerda délután meg kell kezdenie a kényes egyensúlyra épülő új kormány összeállítását. A feladat súlyát jelzi, hogy még beszéde elhangzása közben érkezett meg David Gauke igazságügyi miniszter Twitter-üzenete, melyben bejelenti lemondását.