A Kaposfest tíz éves történetét két szakasz jellemezi, az első öt évben Kokas Katalin hegedűművész volt a művészeti vezető, aki férjével, a szintén hegedűs Kelemen Barnabással szervezett olyan programokat, amelyeken a világszínvonalat képviselő nemzetközi fellépőgárda baráti, ismerősi körükből került ki. Kokas Katalin 2014-ben lemondott tisztségéről, a fesztivál társalapítója és igazgatója, Bolyki György pedig Baráti Kristófot (hegedű) valamint Várdai Istvánt (cselló) kérte fel, hogy folytassák a fesztivál művészeti vezetését az addigiaknak megfelelő szellemben.
Bolyki Györgyöt először arról kérdeztük, változott-e valami az ő érkezésükkel. - A művészeti vezetői posztot betöltők személye változott, a szervezőcsapat maradt - hangzott a válasz. - Baráti Kristóf és Várdai István személyében két olyan ember lett a fesztivál prominens személyisége, akik hangszerükön a világ legkeresettebb művészei közé tartoznak, amit a londoni Bachtrack weboldal évi több tízezer koncertet számba vevő statisztikái lapján lehet elfogultság nélkül állítani. Nyugodtan lehet rájuk hivatkozni, mint Magyarország első számú kulturális exportcikkeire. Amikor ők elvállalták a feladatot, a fesztiválnak már volt egy nagyon erős arculata, ezt megtartottuk - folytatta az igazgató.
- A Kaposfesten egész napos művészi élményt kínálunk, de a művészet fogalmát kicsit tágabb értelemben kell vennünk. A zene mellett ugyanis szerepel a képzőművészet – az idén egy gyönyörű Szinyei kiállítás –, a konyhaművészet, amelyért Segal Viktor felel, a borokért Szepsy István, és ott lesz a világ legjobb Chuao csokoládékészítője, a Rózsavölgyi manufaktúrát vezető Csiszár Katalin is. Azon igyekszünk, hogy mindenből a legjobbat kínáljuk a legmagasabb igényszinttel érkező közönségünknek, akiknek körülbelül a fele helyi lakos, de sokan költöznek egy hétre ilyenkor Budapestről, sőt, külföldről is. Amikor elindult a programsorozat, egyértelműen hiánypótló volt a világhírű művészek által előadott, kamaraművekből összeállított műsorú koncertek sorozata, ma már több ilyen is van, Kokas Katalinék például a Zeneakadémián szerveznek ilyet - folytatja Bolyki György.
Mi az egyedi jellemzője ennek a fesztiválnak, hogyan értékelhető az elmúlt öt év? - érdeklődtünk tovább. - Az elmúlt öt éves ciklusban újdonság volt, hogy sokkal kevesebb olyan művészt hívtunk vissza, akik az előző években sikeresen szerepeltek, hiszen olyan sok kiváló kolléga, barát közül válogathatnak a művészeti vezetők. Most azonban a jubileumi alkalommal kivételt teszünk, több közönségkedvenc is visszatér: Frankl Péter vagy Julien Quentin zongoristákat, Uxia Martínez Botana nagybőgőst említhetem hirtelen, de több mint tízen lesznek a visszahívottak - válaszolta Bolyki György. - Hét nap alatt 14 koncertet hallhat a közönség, ezt a dömpinget csak úgy lehet élménnyé tenni, ha a zeneművek legszélesebb köréből válogatunk.
Cél, hogy a környezet illő maradjon ahhoz a zenei világhoz, amely nagyszerű otthonra talált ebben a szép, csendes vidéki kisvárosban. Ezért az elmúlt tíz évben egyszer sem járultam hozzá, hogy például kirakodóvásár legyen kísérőrendezvényként, mert azt gondolom, hogy a mi közönségünk pihenni szeretne, élvezni ennek a gyönyörű városnak a természetes szépségét. Azt is örömmel nyugtázhatjuk, hogy az eltelt idő alatt a szolgáltatások olyan színvonalra fejlődtek, hogy ki tudják szolgálni azt az igényes réteget, amely egy olyan nyüzsgő városi életből, mint a budapesti néhány nap nyugalomra vágyik, azért is jön ide - részletezi az igazgató. Bolyki György úgy látja, az a többlet, amit ők hoznak és igényelnek, már hosszabb távon észrevehetően is megjelent a város gazdasági életében. A kultúra fontos katalizátor szerepet tölt már be Kaposváron.