MNB;4iG Nyrt;

- Sok milliárd közpénz magáncégvásárlásra

A 4iG a T-System Magyarország Zrt. felvásárlásával olyan társasággá nő, amely megkerülhetetlen lesz a nagy volumenű állami megrendelések teljesítésében.

A legfrissebb hírek szerint 2019. október 31-ig vásárolhatja meg a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT)  is jegyzett 4iG Nyrt. a magyarországi T-System Magyarország Zrt.-t, amely jelenleg az ugyancsak a BÉT-en jegyzett Magyar Telekom Nyrt. leányvállalata. (A legnagyobb hazai telekommunikációs társaságnak a Deutsche Telekom a tulajdonosa.)

Az év feltehetően legnagyobb magyarországi gazdasági ügyletéről kötött július elejei előzetes megállapodás azért keltett közfigyelmet, mert  a 4iG főtulajdonosa 40,2 százalékos részesedéssel az a Jászai Gellért elnök-vezérigazgató, akinek szoros üzleti kapcsolatai vannak Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdossal. A nagy kérdés azonban az volt, hogy Jászai Gellért miből fogja kifizetni a hozzávetőleg 50 milliárd forintos vételárat. (A T-System könyveiben 42 milliárd forintos cégérték szerepel.)

Az Index keddi értesülése szerint ennek egy része a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vállalati kötvényprogramjából származik majd. Az MNB vállalta, hogy összességében 300 milliárd forint erejéig, akár a vállalatok által kibocsátandó kötvénymennyiség 70 százalékát, de cégenként legfeljebb 20 milliárd forintot hajlandó maga lejegyezni. A 4iG is hozzávetőleg ekkora összegre számíthat.

A július 1-jén indult kötvényvásárlási program iránt óriási az érdeklődés, a hírek szerint számos, a kormányhoz közelálló vállalkozó, köztük Jászai Gellért is pályázik rá. A jegybank a hazai székhellyel rendelkező, nem pénzügyi vállalatok forintkötvényeit vásárolhatja fel, olyanokat, amelyeknek eredeti futamideje 3-10 év lehet, és névértéke meghaladja az egymilliárd forintot.

Semmi nem indokolja, hogy a jegybank - lényegében közpénzből - vállalatfinanszírozásban vegyen részt - mondta a Népszava érdeklődésére Bodnár Zoltán. Az MNB korábbi alelnöke emlékeztetett arra: a vállalati kötvényvásárlási program arra szolgál, hogy a cégek pénzhez jussanak, és technológiai fejlesztések révén növekedni tudjanak. A 4iG-T-System-frigy elősegítése ezzel a szándékkal teljes ellentétes, ettől a nemzeti vagyon nem növekszik. Itt egyértelműen arról van szó, hogy az Orbán Viktor kormányfőhöz közeli emberek vállalkozásai állami pénzt kapjanak - mondta a szakember.

Az MNB kommunikációs igazgatósága érdeklődésünkre azt közölte lapunkkal: egyedi vállalatokkal kapcsolatos információkat nem kommentál. A Növekedési Kötvényprogram monetáris politikai program, amely vállalati kötvénypiac likviditásának helyreállítását célozza. Az MNB a Növekedési Kötvényprogram tájékoztatójában leírt feltételeknek megfelelő értékpapírokat vásárol - írták.   

 

A 4iG a cégfelvásárlással olyan társasággá nő, amely megkerülhetetlen lesz a nagy volumenű állami megrendelések teljesítésében.  A T-System hagyományosan alkalmas olyan rendszer-integrátori tevékenységekre, amelyek akár több esztendeig is eltartanak. A Deutsche Telekom azért adja el, mert mint külföldi cég, nem illik bele abba az orbáni képbe, amely a többségi, de főleg a kizárólagos magyar tulajdonú társaságok mellett teszi le a voksot az olyan iparágakban, mint amilyen a telekommunikáció.

Most viszont már nem volt semmi akadálya annak, hogy néhány napja a 4iG elnyerjen egy 11,15 milliárd forintos megbízást, amelyet konzorciumi partnerként a MÁV és a Volán társaságok e-jegy rendszerének kiépítésére kaptak.  

A bankok komolyan megvizsgálják, kinek adják oda a 10 millió forintos babaváró hitelt. Több olvasónk is arról számolt be, csalódottan kellett távozniuk több banktól.