A Fővárosi Törvényszék elnöke helyt adott a Bige Holding Kft. mint felperes soron kívüli eljárásra vonatkozó kérelmének – közölte a Népszava megkeresésére a bíróság sajtótitkársága. A hatályos jogszabály alapján a soronkívüliség az eljárást kiveszi a rendes ügymenetből. Vagyis a fellebbezésről az ítélkezési szünet alatt döntés születhet – szögezték le lapunknak.
Bige László nagyvállalkozó alighanem e döntéstől tette függővé, hogy végleg bezárja-e az egységet. Ha viszont az újraindulást az ítélkezési szünet alatt jogerős döntés lehetővé teszi, akkor újraindulnak. A törvényszék korábbi, lapunknak küldött tájékoztatása szerint az ítélkezési szünet augusztus 20-ig tart, ami nem számít bele a döntési határidőkbe. A Bige Holding által most kihasznált soron kívüli eljárás lehetőségéről akkor nem tettek említést.
Miután Bige László szolnoki kénsav-, kriolit- és műtrágyagyártó telepén tavaly novemberben a rendőrség több száz fővel razziázott, idén májusban a katasztrófavédelem - különböző, a kénsavgyárban tapasztalt visszásságokra hivatkozva - azonnali hatállyal megtiltotta annak működését. A társaság ennek eleget tett, de a döntést bíróságon támadta meg. Úgy vélik ugyanis, hogy ezek a – közben kijavított – kisebb hibák nem alapozzák meg az egység bezáratását. Ezért azt is kérték a bíróságtól, hogy a per végeztéig, köztes végzésként oldja fel a tilalom azonnali hatályát. A debreceni törvényszék ennek helyt adott. Így döntésükkel lehetővé tették a per alatt is a telep működését. Ez ellen a katasztrófavédelem fellebbezést nyújtott be. Tekintettel viszont arra, hogy a hatóság ennek beadására kihasználta a rendelkezésére álló teljes 8 napot, a másodfokú döntés átcsúszott a július 15-től kezdődő ítélkezési szünetre. A Bige Holding emiatt soron kívüli eljárást kért a Fővárosi Törvényszék elnökétől. Ha a másodfokú bíróság most az ítélkezési szünet alatt jogerős, azonnal végrehajtható döntést hoz, és helyben hagyja az első fokú végzést, a gyár újraindulásának nincs akadálya. Ezt korábban lapunknak a katasztrófavédelem is megerősítette.
Bige László a katasztrófavédelmi határozatok kézhezvétele után, júniusban még az egység azonnali bezárására irányuló szándékait osztotta meg lapunkkal. Akkori indokai szerint a Bige Holding most áll olyan anyagi helyzetben, hogy a 250 dolgozóját és mindenki mást is kifizetve, tartozásmentesen bezárjon. (Mivel a három üzem egy egység, egy ilyen kedvezőtlen döntés egyaránt maga után vonná a szolnoki kénsav-, kriolit- és műtrágyaüzem bezárását is. Ugyanakkor a szóban forgó, bezárással fenyegetett műtrágyaüzem jóval kisebb Bige László pétfürdői műtrágyagyáránál, a mostani ügyben nem érintett Nitrogénműveknél.) Később viszont a bezárást már attól tette függővé, hogy gyorsan megérkezik-e az újraindulást lehetővé bírósági végzés. Az ezzel kapcsolatos feszültségeket számos, az újraindulásról szóló, később kacsának bizonyult hír is bemutatta.
Bige László – többek között lapunknak – korábban úgy vélekedett, az akciók mögött egyes oligarchák állnak, akik hatósági segédlettel, ingyen meg szeretnék szerezni a vagyonát, ám ennek ellenáll. Bár sejtései alanyát nem nevezte meg, sokan tudni vélik, hogy Bige László korábban összerúgta a port egykori szoros üzlettársával, a kurzus-közeli Csányi Sándorral, akinek szintén korábbi üzlettársa a rendőrség és a katasztrófavédelem felett álló Pintér Sándor belügyminiszter.
A Fővárosi Törvényszék elnökének a gyár fennmaradása szempontjából kedvező – az ügy lényegét illetően akár fordulópontnak is nevezhető – döntése kapcsán a Bige Holdingnál tegnap nem találtunk nyilatkozót.