vízszennyezés;környezetszennyezés;Mátrai erőmű;

2019-08-02 16:38:03

Habzó fekete vízzel öli a halakat a Mátrai Erőmű alatt folyó patak

A hatóságok még a polgármestereknek sem árulnak el részleteket a Bene-patak szennyezéséről.

Több mint egy hete észlelték Detken, hogy feketére váltott a Bene-patak vize, szennyező anyag került bele, és hamarosan a Tarnán is megjelentek a haltetemek, majd Nagyfügeden is megjelent a habos, bűzös, fekete víz, írja a 24.hu. A hatóságok azóta sem álltak elő a megfejtéssel, és csak az látszik biztosnak, hogy nem a markazi szennyvíztisztító irányából érkezett a baj. Detk felett egyesül a Bene és a Nyiget patak. A Bene Kékestető felől érkezik,

A Bene-patak és a Tarna partján lévő településeken összesen bő 40 ezren laknak. A portál által megkérdezett helyiek nem kaptak értesítést a vizsgálatok eredményéről - de még a polgármesterek sem. Sőt, egyikük azt pedzegette, neki kell kérdésekkel bombázni a hatóságokat, mert "annyira nem segítőkészek".

A Mátrai Erőmű a vizsgálatok lezárultáig nem kívánta kommentálni a feltételezést, hogy köze lehetne a halpusztuláshoz. A katasztrófavédelem nyilatkozhat arról, mi volt a szennyező forrás, de még nem zárultak le a vizsgálatok. Nem hivatalos információk szerint több cégnél is kutakodnak, a Mátrai Erőmű 230 hektáros ipari parkjában ugyanis több tucat vállalkozás működik, és a tározó, illetve a vízgyűjtő terület vizeit nem kizárólag az erőmű használja.

A kiváltó okról csak találgatnak az érintettek, egy épülő gyár próbaüzeméről suttognak a 24.hu szerint. Az Egri ügyek portál súlyos szennyezésről, tömeges halpusztulásról írt, és Visontát említette, mint ahol a Mátrai Erőmű és az új búzakeményítő-üzem, az ugyancsak Mészáros Lőrinc érdekeltségében álló Viresol Kft. működik. A visontai polgármester ezt azzal cáfolta, hogy olyan alacsony a patak vízszintje, 2 centiméter, hogy el sem férne benne most hal. Hangsúlyozta, hogy a patakon nincs ipari üzem.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közleménye szerint elzárták a szennyezés további bekerülésének útját, és friss vízzel hígítják az érintett patakokat. Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság a Bene-patakon és Tarna-patakon III. vízminőség-készültségi fokozatot rendelt el. A lakosságra nézve a kialakult helyzet nem jelent veszélyt, természetesen az elhullott állatok nem fogyaszthatóak, azok eltávolítása folyamatos.