A német köztévében közzétett összefoglaló szerint a magyar határőrök egy ízben kutyákat uszítottak a szerb határon egy 10 fős menekültcsoportra, amely 10-17 éves fiatalokból állt, írja a Süddeutsche Zeitung. Hármukat az állatok megharapták, de kaptak a gumibotból és borspermetből is, hogy menjenek vissza a túloldalra. A Frontex értesült az esetről, és továbbította a jelentést a magyar határrendőrségnek, ám utána nem történt semmi. Egy másik dokumentum azt tartalmazza, hogy a három ország rendszeresen megsérti a Frontex belső szabályait, illetve az emberi jogi normákat. Így magányosan úton lévő fiatalkorúakat toloncolnak vissza, túlságosan is gyakran megbilincselik őket – írja a szervezet alapjogi biztosa, akinek csupán 9 munkatársa van.
Az Európai Bizottság szóvivője azt ígéri, hogy utána járnak a dolgoknak, mert nagyon komolyan veszik a vádakat. Hiszen megengedhetetlen, hogy bárki erőszakot alkalmazzon a menekültek ellen. Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a tagállamok hatóságainak kell szavatolniuk az uniós jog, illetve a nemzetközi egyezmények normáinak betartását. A sajtó munkatársai összesen 600 olyan iratba kaptak betekintést, amelyet a Frontex említett illetékese állított össze az évek során.
Az Európai Határvédelmi Ügynökség visszautasítja azokat a jelentéseket, miszerint emberei eltűrik a migránsok ellen alkalmazott erőszakot például Magyarországon, Bulgáriában és Görögországban, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A nyilatkozat cáfolja, hogy a Frontex megbízottai bárhol szemet hunynának a jogsértések fölött, azt meg végképp kizártnak nevezi, hogy közreműködnének azokban. A terhelő adatokat az ARD német közszolgálati tévé a brit Guardiannal és az esseni központtal működő Correctiv elemző intézettel együtt hozta nyilvánosságra, az ügynökség több száz, belső dokumentumára hivatkozva. Eszerint a három említett állam határőrei bántalmazzák a migránsokat, kutyákkal vadásznak rájuk és borsspray-t alkalmaznak ellenük.
A Frontex állásfoglalása ugyanakkor azt is tartalmazza, hogy nem írhatja elő a tagállamok hatóságainak, miként járjanak el, és nyomozati jogköre sincs. Az újság megjegyzi, hogy már jó ideje bírálat tárgya a mód, ahogyan a magyar, bolgár és görög szervek bánnak a menedékkérőkkel. A magyar határrendőrök ellen rendre felmerül, hogy bántják a szerb határon elfogott migránsokat.