Több tömeglövöldözés volt eddig 2019-ben az Egyesült Államokban, mint ahány naptári nap. Egészen pontosan kétszázötvenöt támadás jutott az év eddigi kétszázhuszonegy napjára – a legutóbbi kettő között alig 13 óra telt el. Így majdnem minden nap új felelősök merültek fel az „agresszióra nevelő” videójátékoktól, a mentális betegségeken át, az elnökig.
Az elkövetők pedig többségében fiatal férfiak voltak. Így valóban, első pillantásra, azok a videójátékok, amelyeknél a legtaktikusabb katona kerül ki győztesen, egészen egyszerű magyarázatnak tűnhetnek arra, miért is kapják elő olyan könnyedén a fiatalok a fegyvereiket. Azonban ezeket a játékokat a világ minden táján játsszák, más országokban még sincs annyi tömegmészárlás, mint Amerikában, így talán ez alól a súlyos vád alól felmenthetjük a játékok gyártóit. Aki pedig az elnököt okolja, nos az El Paso-i támadó a mészárlás előtt kiáltványt posztolt egy internetes fórumra, és abban azt hangoztatta, hogy cselekménye „válasz Texas hispán elözönlésére” - Donald Trump tavalyi, félidős választások előtt tartott beszédében pedig egy ehhez kísértetiesen hasonló kifejezést használt, amikor a „bevándorlók inváziójáról” beszélt. Nem ez volt az egyetlen egybeesés Trump szavai és Patrick Crusius manifestoja között, a 21 éves férfi is előszeretettel használta a „fake news” kifejezést is. Ám a rasszista tömegmészárosok már jóval a jelenlegi elnök regnálása előtt megjelentek, így bárki bármit gondol is Trumpról, ez nem írható teljes mértékben az ő számlájára.
Betegnek sem nevezhetünk minden tömeggyilkost, hiszen a legutóbbi kutatások alapján közülük többen, semmiféle mentális problémával nem küszködtek. Egyszerűen csak ölni akartak. Ez persze nem azt jelenti, hogy a fenti okok nem játszottak szerepet a tömeglövöldözésekben. Hanem inkább azt, hogy a közös nevezőben kellene keresni a legfőbb hibát: mégpedig a fegyverekben, és hogy a támadók ilyen könnyen hozzájutottak azokhoz.