Ferencváros;önkormányzati választás;

2019-08-09 17:31:36

Megszavazzák, hogy kire szavazzanak Ferencvárosban

Az előválasztás érvényességét nem kötik részvételi küszöbhöz.

Megállapodtak az ellenzéki pártok, a jelölő-szervezetek és az aspiránsok Budapest IX. kerületében, így már biztos, hogy lesz előválasztás Ferencvárosban. Ez a procedúra dönt majd arról, hogy az LMP, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és Puzsér Róbert kampánycsapata támogatását élvező Baranyi Krisztina, vagy a Momentum, az MSZP és a Jobbik jelöltje, Jancsó Andrea lesz a kerületben a fideszes rivális közös ellenzéki kihívója.

Mint azt Magyar Györgytől, a ferencvárosi előválasztást szervező civil bizottság elnökétől megtudtuk, a korábbi tervekről eltérően a jelölteknek nem kell ajánlásokat gyűjteniük. Megállapodtak arról is, hogy az előválasztás érvényességét nem kötik részvételi küszöbhöz. – Az előválasztás jövő szerdán kezdődik – mondta Magyar György. Szerdán és csütörtökön reggel nyolctól este nyolcig, pénteken pedig reggel nyolctól délután kettőig lehet szavazni. A szervezőbizottsági elnök szerint még aznap összesítik a szavazatokat, így – még jóval az önkormányzati választás hivatalos, 24-ei kampánykezdete előtt – augusztus 16-án, péntek délután kiderül, hogy ki lesz az ellenzéki polgármesterjelölt a IX. kerületben. A megállapodás szerint az előválasztás vesztese vállalja, hogy mindenben segíti a – Demokratikus Koalíció, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd közös jelöltjeként induló – nyertest a kampányban. Négy helyen állítanak majd fel szavazósátrat Ferencvárosban: az Ecseri úti metrómegállónál, a Haller utca és Mester utca sarkán, a Ferenc körút és az Üllői út kereszteződésénél, valamint a Ferenc téren.

Baranyi Krisztina Facebook-posztjában nem titkolta, hogy nehéz és súlyos vitákkal terhelt volt a tárgyalássorozat, de leszögezte: „A lényeg az, hogy megegyezés született”. Baranyi ugyanakkor jelezte azt is, hogy a megállapodás érdekében súlyos kompromisszumokat kötött, sőt, az egyezségnek vannak olyan pontjai, amelyek következményei, úgy érzi, már erősen súrolják a politikai meggyőződése határait. 

Kompromisszumairól lapunk érdeklődésére azt mondta: nagyon szerette volna, ha az őt támogató Kulcs Egyesület is megnevezhet egy jelöltet a 12 választókörzet egyikében, de végül erről nem tudtak megállapodni. Ahogy arról sem, hogy az ellenzéki képviselőjelöltek egyike civil legyen. Baranyi egy másik sokat hangoztatott kérése sem teljesült: szerette volna megkapni az ellenzéki képviselőjelöltek listáját. Nem akarta ugyanis, hogy olyan ember induljon, aki „korábban ellenzéki képviselőként szavazataival a NER politikáját és azon belül a kerületi Fidesz-vezetés hatalmi pozícióit erősítette.” – Az egyéni jelöltek ismertek, de a listás jelöltek nem. Igaz, a megállapodásban rögzítettük, hogy nem lehet jelölt az, aki valaha támogatta a NER-politikáját – mondta Baranyi Krisztina.

Jancsó Andrea is elégedetten konstatálta, hogy végül sikerült megállapodni, de jelezte, ebben szerinte nagy szerepe volt annak, hogy Baranyi Krisztina szinte összes feltételét teljesítették. Állítása szerint ezért került a megállapodásba például az a passzus, hogy az előválasztás győztese a kompenzációs lista első helyére kerül, míg a vesztes a legesélyesebb egyéni körzetben indulhat. „Így nem áll fenn annak a veszélye, hogy Krisztina ne legyen ott a következő ferencvárosi önkormányzatban” – monda a Momentum, az MSZP és a Jobbik által támogatott polgármesterjelölt. Jancsó Andrea hozzátette: fenntartja korábbi állítását, amely szerint, ha ő nyeri az előválasztást és megválasztják a kerület vezetőjének, akkor antikorrupciós alpolgármesterként számít Baranyi Krisztinára. Annak kapcsán, hogy riválisa hiányolta a kompenzációs listára kerülők neveit, Jancsó Andrea azt mondta, olyat kér Baranyi Krisztina, amit most még nem lehet teljesíteni. Több jelölő-szervezetnél ugyanis még nem döntöttek arról, ki kerül a listára. A részvételi adatokról szólva Jancsó Andrea úgy vélekedett: „uborkaszezon van”, sokan nyaralnak, így alighanem visszafogottabb lesz az érdeklődés, de reményei szerint a mintegy 45 ezer kerületi választópolgár közül 1000-1500 voksol majd, ami kellő legitimációt ad a győztesnek.