USA;Észak-Korea;

2019-08-09 19:32:38

Maradnak a szankciók Észak-Korea ellen

Washington nem fogadja el azt az észak-koreai követelést, hogy a fokozatos denuklearizálás egyes lépéseivel párhuzamosan a szankciókat is fokozatosan oldják fel.

Az Egyesült Államok Észak-Korea teljes és visszafordíthatatlan nukleáris leszereléséig nem oldja fel az ellene bevezetett szankciókat - jelentette ki Szöulban Mark Esper amerikai védelmi miniszter.

Esper a dél-koreai fővárosban egyfelől tájékoztatta hivatali partnerét, Dzsong Kjong Du védelmi minisztert a Phenjannal szemben követett amerikai irányvonalról. Ennek lényege: Washington nem fogadja el azt az észak-koreai követelést, hogy a fokozatos denuklearizálás egyes lépéseivel párhuzamosan a szankciókat is fokozatosan oldják fel.

Esper arra is figyelmeztetett a dél-koreai fővárosban, hogy Szöulnak és Tokiónak – gazdasági természetű viszályuk ellenére - össze kell hangolnia a biztonsági együttműködést, elsősorban a katonai hírszerzés terén. Tokió és Szöul 2016-ban állapodott meg egymással a két ország közti katonai hírszerzési információk megosztásáról, az egyezség pedig a benne foglaltak szerint minden év augusztusában automatikusan megújul, amennyiben az egyik fél nem jelzi 90 nappal e dátum előtt a kilépési szándékát. 

Szöul és Tokió között azonban nemrég kiéleződött a feszültség, mert Japán a múlt héten eltávolította Dél-Koreát különleges kereskedelmi státusú partnereinek listájáról, tovább rontva ezzel a két ország viszonyán, amely amúgy is feszült a második világháborús kényszermunka kompenzációját övező viták miatt. Ezt követően Dél-Korea jelezte, hogy szintén törli Japánt különleges kereskedelmi státusú partnereinek listájáról.

Esper már keddi tokiói látogatása során a feszültség csökkentésére szólította fel a két országot, s azt javasolta nekik, hogy figyelmüket fordítsák inkább a Pekingből és Phenjanból leselkedő veszélyekre. Washington és Szöul idén februárban megállapodást írt alá arról, hogy Dél-Korea 70,3 millió dollárral 927 millió dollárra emeli hozzájárulását a térségben tartózkodó amerikai csapatok költségeinek fedezéséhez. Az egyezmény átmeneti időre, egy évre szól, de most tárgyalnak annak meghosszabbításáról.

Közben Mun Dzse-in dél-koreai elnök  Li Szu-hjukot, egy hetven éves, nagy tekintélyű diplomatát jelölte új washingtoni nagykövetnek, aki jelentős tapasztalatokkal bír leszerelési ügyekben, valamint egy időben a dél-koreai hírszerzésnél is vezető poszton volt.