Fidesz;Gyula;belharc;Simonka György;

2019-08-15 08:29:05

Orbánnak szánták, de már mindenki tud a fideszes belharcról szóló jelentésről

A forrásokért vívott harc boríthatta a bilit Gyulán, a városvezetéssel összenőtt üzleti körre panaszkodik a volt alpolgármester.

Állítása szerint a Fidesz vezetőinek, köztük Orbán Viktornak és Kövér Lászlónak szánta egy volt fideszes politikus, Galbács Mihály azt a húszoldalas dokumentumot, amelyben Gyula város belső politikai-gazdasági viszonyait és egy, a helyi vezetéssel állítólag összenőtt üzleti kört leplezett le, csakhogy a dolgozat végül kézről kézre járt, még az Indexhez is eljutott.

A jelentésben erős, bár nem mindig alátámasztott kijelentések szerepelnek. Galbács egyik fontos állítása szerint 

Galbács Mihály korábban maga is befolyásos figurának számított: a jelenlegi fideszes polgármester, Görgényi Ernő helyetteseként évekig ő volt a gazdasági alpolgármester. Aztán tavaly tavasszal az összes pozíciójából kiszorították, miután nyílt konfliktusba keveredett a helyi vezetéssel. 

Galbács egyébként a hírportálnak azt mondta, nem tudja, hogyan került a dokumentum végül másokhoz, köztük a jelenlegi polgármesterhez, de állítja: nem a nyilvánosságnak szánta. 

Galbács írásának létezéséről elsőként a Magyar Narancson írt Bod Tamás. 

A Rokonok kispályások hozzájuk képest

A volt alpolgármester szerint a városi önkormányzatnál komoly problémát jelent, hogy két vállalkozó szerinte teljesen beépült Gyula gazdaságába

A vállalkozók egyike Csizmadia Imre, akinek üzleti sikereiről néhány évvel ezelőtt az Index is írt. Csizmadia üzlettársa, Piskolty Imre a másik olyan vállalkozó, aki Galbács szerint összenőtt a helyi fideszes vezetéssel. 2010 után ők ketten egyre több önkormányzati megbízást kaptak. Ahogy a volt gazdasági alpolgármester fogalmazott: "Elindult a gépezet". Csak egy példa, amit Galbics is említ, hogy Csizmadia rokonaiból-ismerőseiből álló érdekcsoport nyithatta meg a Békés megyei Gyula és Sarkad trafikjainak nagyjából felét.

Galbács a dolgozatában részletezte, hogy miután Gyula önkormányzata - kormányzati segítséggel - 2012-ben meg tudta venni a felszámolása alatt álló Gyulai Húskombinát Zrt-t és megalakította a Gyulahús Kft-t, a cég kereskedelmi igazgatója Csizmadia lett. Csakhogy a következő időszakban Csizmadia olyan cégekben lett vezető tisztségviselő, illetve tulajdonos, amelyek főtevékenysége a sertéstenyésztés és élőállat-nagykereskedelem. 

Csizmadia üzlettársa, Piskolty Tibor cégei is hasonlóan szépen jövedelmeztek az elmúlt években. Piskolty még 2010 nyarán alapított egy kft-t, amely már ősszel megvette az egyik önkormányzati ingatlant, Galbács szerint azzal a feltétellel, hogy a "vételárat ledolgozza, önkormányzati feladatokat végez el". Az ingatlant lebontották, azóta sincs semmi a helyén. Piskolty cége mindenesetre nem csak egy ingatlannal, de önkormányzati megbízásokkal is gyarapodott. 

Piskolty Tibor cégeivel alapvetően az volt Galbács Mihály problémája, hogy mint "szegény ember" jött az önkormányzathoz, aztán kinőtte magát. A város hátán növekedett, nemcsak Gyulán, de a választókörzet többi településein is letarolja a munkákat- állítja a dokumentum szerzője, aki kikérte az önkormányzattól a közbeszerzési adatokat 2014 és 2019 májusa között és azokat is mellékelte. Ebből derült ki, hogy az öt és fél év alatt 3,5 milliárdnyi közbeszerzések mögött 49 munka van.

E munkák 78 százalékát Piskolty cégei nyerték, de 2015-ben a közbeszerzések 95 százalékát Piskolty egyik cége, a Futizó Kft kapta meg. (Ez a cég volt az, ami 2010-ben megszerezte az önkormányzati ingatlant.)

Amikor Galbácstól az Index megkérdezte, hogy gazdasági alpolgármesterként hogyhogy csak most állt neki össze a kép arról, mi folyik Gyulán, ő azt mondta: csak 2014-ig töltötte be azt a posztot, és csak azután látta az összefonódásokat, hogy ezeket az adatokat kikérte és megnézte az érintett cégek adatait. 

Egy olyan gyakorlatról ír, amiben a rendszeren élősködő vállalkozók a városvezetés legfelsőbb szintjével egyeztetve irányítják a folyamatot úgy, hogy a végén a legelőnyösebb ajánlatot ők adják.

Galbács arra is hozott példákat, mi történik akkor, ha a városi pályázat nem tartalmazza a megfelelő nyereséghányadot.

Ilyenkor a képviselő-testület "besegít" és saját forrásból kiegészíti az összeget áremelkedésre hivatkozva - állítja Galbács, aki példaként az Almásy kastély cselédszárnyát, a Szent Miklós parkot és egy kerti óvodát említett. Ugyancsak megemlíti a városi sportcsarnok felújítását, aminél szintén tarolt a Futizó Kft.

A „négyek bandája”, szemben Simonkával

A két vállalkozó sikere a "négyek bandájának" köszönhető, legalábbis Galbács irománya szerint. A volt alpolgármester Görgényi Ernő jelenlegi polgármestert, Alt Norbert és Kónya István alpolgármestereket, valamint a Békés Megyei Kormányhivatal korábbi vezetőjét, Gajda Róbertet sorolja ebbe a négyfős társaságba. Azokat, akikkel összerúgta a port, mielőtt kizárták a pártból. Galbács szerint a "négyek" idővel kitúrták a régi fideszeseket, köztük Baranyó Gézát, aki 2015 végén elhunyt. Baranyó egyike volt azon fideszeseknek, akik Gyulán felépítették a Fideszt.  

A dolgozatból nem csak az tűnik ki, hogy Galbács mit gondol a "négyekről", de az is, hogy miközben őket üti, a "négyek" ellenfelét, a jelenleg büntetőeljárás alatt álló Simonka György országgyűlési képviselőt óvja. Miközben ugyanis azt kifogásolja, hogy a "négyek" miatt sikeressé vált vállalkozók miatt senki nem emeli fel a szavát, szóvá teszi, hogy az elmúlt években komoly csatározás zajlott Simonka György országgyűlési képviselő és Görgényi csapata között. 

A megyében befolyásos Simonka és Görgényi évek óta küzdöttek egymással, lényegében a pénz és az erőforrások miatt.

Az sem mellékes, hogy a dolgozat nem titkoltan azért készülhetett, hogy az önkormányzati választási kampányt és a Fidesz helyi viszonyait befolyásolja – igaz, ezt nem Galbács mondta, hanem a címéből lehet rá következtetni:A gyulai helyzet az önkormányzati választás előtt.  

A polgármester feljelentést tesz

A jelentést megszerző hírportál megkereste Gyula polgármesterét, Görgényi Ernőt is. A polgármester elmondta, hogy rágalmazás miatt tett feljelenést Galbács ellen, de polgári pert is indítani fog. Arra a kérdésre, hogy a több mint húszoldalas dokumentum mely állításait vitatja, Görgényi közölte: Galbács irományának azon részei miatt tett feljelentést, amelyek vele kapcsolatban gazdasági összefonódásokat és visszaéléseket állítanak, vagy sejtetnek.

„Ezeket nem kívánom részletesen leírni, mert ezzel csak ismételném Galbács hamis állításait.

Határozottan visszautasítom Galbács Mihály személyemet és tevékenységemet érintő állításait, sejtetéseit, melyek egyrészről hamis tényállítások, másrészről valós tények hamis színben történő feltüntetését valósítják meg” - írta válaszában a polgármester. 

„Nincs összeférhetetlenséget megvalósító kapcsolat”

A felvetésre, hogy mit szól Galbács azon állításához, miszerint egyes vállalkozói körök és politikai körök között összefonódás van, Görgényi lényegében azt mondta: Gyula egy sikeres, fejlődő város, ahol az elmúlt öt évben számos pályázatot is megnyertek. A polgármester nem titkolta, hogy a siker a politikai összefogásnak – Kovács József országgyűlési képviselő és a városvezetés közötti szoros együttműködésnek – tudható be, azonban szerinte sem jogi, sem etikai szempontból, „nincs összeférhetetlenséget megvalósító kapcsolat gyulai vállalkozások és a gyulai politikai vezetés között.”