Paul Lendvai;

- 90 év bölcsesség

Orbán-életrajzáért tavaly, 89 évesen kapta meg az Európai Könyvdíjat, a napokban pedig szintén a magyar miniszterelnökről írt hosszabb portréját közölte az amerikai Foreign Affairs. Legújabb könyvéből hátrébb, a Szép Szóban olvashatnak egy részletet. A ma 90 esztendős Paul Lendvai hat évtizede számít Közép-Európa egyik legjobb, legtöbbet olvasott és idézett nyugati szakértőjének. Kedvenc, bár korántsem kizárólagos témáját, a magyar kilátásokat illetően régóta bölcs, rezignált borúlátás jellemzi - rá tényleg áll a bon mot: a pesszimista a jól tájékozott optimista.

Paul Lendvai kivételesen jól tájékozott. Bécsben él, de Budapesten is van lakása, gyakran van itthon, és mindenkivel beszélget, aki csak hajlandó vele találkozni. Régebben ez - szinte korszaktól függetlenül - egyaránt vonatkozott a kormányon és ellenzékben lévőkre, manapság sejthető, hogy ez nincs így, de ez nem rajta múlik. Rendületlenül követi az eseményeket, mindent olvas és mindenkit ismer. Lapunknak legutóbb májusban, az Ausztriát megrázó ibizai videóbotrány kapcsán adott interjút. Az évtizedek során tudósította a Financial Timest, írt az Economistba, ma is rovata van a Der Standardban, európai vitaműsora az osztrák közszolgálati tévében, főszerkesztője az Europäische Rundschau folyóiratnak. Ausztriában páratlan tekintély, a szociáldemokrata és a néppárti politikai elittel is kiválóak a kapcsolatai. 

Nemcsak figyeli a világot, de aktívan építi is az európai kapcsolatokat: fő motorja a negyedszázada megrendezett wachaui Európa Fórumnak. Az okos, visszafogott, de őszinte szókimondás mestere. Sosem bántó, de mindig érdekes. Írásban és élő beszédben is pontos, választékos, mondanivalóját gyakran fűszerezi régmúlt államférfiaktól vett idézetekkel. Legutóbb például Churchillével, miszerint a politikában azok az ügyesek, akik nagy hangon megmondják, mi lesz, és amikor ez mégsem válik valóra, képesek elmagyarázni, hogy miért lett másként. Paul Lendvai szerencsére nem ilyen - de azért ügyetlennek sem mondanánk.