Zöldzóna;műanyag palackok;

- Ezért ne igyunk többször az egyszer használatos palackból

A műanyagok előállításához használt vegyszer, a biszfenol A-, azaz BPA beszivároghat a vízbe. Az meg nem jó.

A legtöbben gondolkodás többször is újratöltik az egyszer használatos műanyag palackjukat. Ez azonban több kárt is okozhat a szervezetnek, mert a műanyagok előállításához használt vegyszer, a biszfenol A-, azaz BPA beszivároghat a vízbe, és felgyorsítja a veszélyes baktériumok növekedését a palack repedéseiben. Ez az egyik oka annak, hogy a szívószál használatát is jobb kerülni – írta a Yahoo News alapján a Humusz.

"Még a BPA-mentes termékek sem biztonságosak, mivel a gyártók a vegyszert még kevésbé ismert, ösztrogén hatású vegyi anyagokkal helyettesítik, amelyek ugyanolyan veszélyt jelentenek az emberi egészségre"– mondta Kent Atherton, a PuriBloc technológiai cég vezérigazgatója.

A New Yorki Állami Egyetem (Fredonia) 259 műanyag vizes palackon végzett vizsgálatában a tudósok megállapították, hogy a vizsgált palackok 93 százalékában valamilyen formában volt mikroszemcsés szennyeződés. Az egyszer használatos műanyag palackok többnyire polietilén-tereftalátból vagy PET-ből készülnek, amely egyszer biztonságosan használható, de többször nem. A vegyszerek a vízbe szivároghatnak, ha felhevítik vagy megkarcolják őket. 

"A vizes palackok érintkezésbe kerülnek a szánkkal és a kezünkkel, ahol sok baktérium található" - mondta Stephanie Liberatore professzor a The Science Teacher tudományos folyóiratnak. "A kis nyílásaik megnehezítik a tisztításukat, így nedves környezetben a baktériumok szaporítóhelyévé válhatnak." 

Azt, hogy jobb nem többször inni egy eldobható palackokból, az is alátámasztja, hogy a vizes palackoknak is van lejárati dátuma. A legjobb, ha BPA-mentes műanyag palackot, üvegkulacsot vagy rozsdamentes acélpalackot használunk.

Ő maga persze nem készül nyugdíjba, de a választók majd küldik - bízik benne a Párbeszéd.