Negyeddöntőbe jutottak Babosék a US Openen

2019.09.03. 06:40

Fotó: GREG WOOD / AFP
A magyar, francia kettős az Anna Kalinszkaja, Julija Putyinceva orosz, kazah duó ellen nyert.
Babos Tímea és Kristina Mladenovic párosa magabiztos játékkal jutott nyolc közé az amerikai nyílt teniszbajnokságon. Az első helyen kiemelt magyar, francia kettős hétfőn az Anna Kalinszkaja, Julija Putyinceva orosz, kazah duó ellen nyert. A találkozó az eső miatt a tervezettnél később kezdődött, majd többször félbe kellett szakítani. Babosék a nyolc között a Cori Gauff, Catherine McNally amerikai és a Viktorija Azarenka, Ashleigh Barty fehérorosz, ausztrál páros összecsapásának továbbjutójával találkoznak.

Magyar ezüsttel kezdődött az öttusa-vb

2019.09.02. 19:38

Fotó: Kovács Tamás / MTI
Remekül rajtoltak a házigazdák a budapesti öttusa-világbajnokságon, ahol Barta Luca és Réti Kamilla második lett páros váltóban.
Barta Luca és Réti Kamilla egy hónappal ezelőőtt az angliai Bath-ban rendezett Európa-bajnokságon harmadik lett, ezúttal is jól kezdett, a Ludovika Arénában a vívást 30 győzelemmel és 18 vereséggel zárta a dél-koreaiak mögött. Az úszás szerényebben sikerült, csak tizedikek lettek Bartáék, ám összetettben megőrizték pozíciójukat, köszönhetően annak, hogy nagyon kicsi volt a különbség a váltók között.
Ezután a Kincsem Parkban folytatódott a verseny, először a bónuszvívással, amikor először az utolsó páros csapott össze az utolsó előttivel, a győztes maradt a páston, következett az eggyel előrébb található kettős. Bartáék nem szereztek pontot, mert amikor rájuk került a sor kikaptak Egyiptomtól.
A lovaglást fantasztikusan megoldották, a két sportoló egyetlen hibát sem követett el, csupán három másodperccel lassabban végzett a megadott szintidőnél, így a maximális 300 helyett 297 ponttal zárt, de így is megnyerte ezt a számot. A zárásként következő kombinált futás előtt a hazaiak két pont előnnyel az élre kerültek a dél-koreaiak elé.
A futás-lövészetben a váltó mindkét tagjának két 800 méteres kört kellett teljesíteni, közben két lövészettel. Réti az első szakaszt kiválóan zárta, a másodikban azonban csak tizenkét lövésből ért el öt zöld lámpás találatot, ezért a váltó visszaesett a harmadik helyre, a koreaiak és a mexikóiak is megelőzték a vendéglátókat.
Barta első körét nyolc kísérletből teljesítette, a másodikat tízzel, ám a mexikói rivális még többet hibázott a lövészetnél, így szinte egyszerre kezdték el a befejező 800 métert, amit a magyar öttusázó bírt jobban és behozta a második helyre a hazai váltót. A másik magyar duó, Simon Sarolta és Guzi Blanka az ötödik helyet szerezte meg.
A vb kedden a férfi váltók versenyeivel folytatódik.

Minimális hazai kvótaesély

A megszerezhető három-három női és férfi olimpiai kvóta miatt kiemelt jelentőségű a világbajnokság.  Akkor lehet a nőknél és a férfiaknál is olimpiai részvételi jogot szerezni, ha olyanok zárnak dobogón, akiknek még nincs kvótájuk. Ha olyan versenyző végez az első háromban egyéniben, aki már rendelkezik kvótával, akkor a felszabaduló helyet a 2020. június 1-jén érvényes olimpiai kvalifikációs rangsor alapján osztják ki. A magyarok közül eddig Demeter Bence és Kovács Sarolta szerzett kvótát az Eb-n.  Az újabb magyar kvótaszerzés a sérülések, kihagyások, illetve az idei eredmények alapján most meglepetés lenne. A korábbi eredményekből kiindulva azonban a férfi válogatott két meghatározó tagjának, az egyéniben vb- és Eb-aranyérmes, olimpiai harmadik Marosi Ádámnak, valamint a 2017-ben Eb-n és vb-n is második Kasza Róbertnek van esélye a közvetlen élcsoportban végezni. "Nagyon sok változást nem látok az Európa-bajnoksághoz képest, a kérdés az, mennyire fog összejönni most a versenyzés. Mindenképpen szeretnék érmet, jó lenne, ha ez egyéniben jönne össze, mert akkor lenne még egy kvótásunk. Az esély megvan rá, de hogy ténylegesen mi lesz, majd az élet dönti el" - mondta Martinek János, a férfiak szövetségi kapitánya, aki szerint 10-15 versenyző is odaérhet az élcsoportba.  A nőknél a magyar válogatott sorozatban háromszor nyerte meg a világbajnokságot a hagyományos versenyben, ezúttal azonban nehezen elképzelhető hasonló folytatás. A múlt hétfőn bokatörést szenvedett Földházi Zsófia biztosan nem indul. A válogatott másik alapembere, Alekszejev Tamara ott lesz ugyan a mezőnyben, de kérdés, hogy mennyire hatékonyan tud majd vívni és lőni azután, hogy július végén eltört a kézközépcsontja. Az alapcsapatból egyedül a 2016-ban egyéni világbajnok Kovács áll úgy rendelkezésre, hogy külső körülmény nem hátráltatja.  A vb-n a hagyományos versenyek döntőjét az elmúlt évihez hasonlóan két nap alatt rendezik meg, az elsőn a nők és a férfik esetében is a körvívásra kerül sor, a másodikon pedig a program többi részére.

öttusa

Ricciardo nem akart versenyezni

2019.09.02. 19:28

Fotó: KENZO TRIBOUILLARD / AFP
El sem akart indulni a vasárnapi Forma-1-es Belga Nagydíjon Daniel Ricciardo az F2-es versenyen történt halálos baleset után. A Renault olasz származású ausztrál pilótája hétfőn azt mondta, semmi kedve sem volt versenyezni, szörnyen érezte magát a futam közben, amit végül egy kör hátránnyal a 14. helyen zárt.
"A tragédia után föltettem magamnak a kérdést, van-e ennek értelme - mondta a 30 éves versenyző. - Tudom, hogy az autóversenyzés a munkánk, az életünk, de tulajdonképpen annyi történik, hogy autók mennek körbe-körbe egy pályán. Örültem, amikor vége lett a versenynek. Az nem kérdés, hogy legjobban úgy tudjuk kifejezni a tiszteletünket, ha versenyzünk, de biztos vagyok benne, hogy nem én voltam az egyetlen, aki szívesebben kihagyta volna ezt a versenyt. Természetesen én csak a saját gondolataimat tudom elmondani, de biztos vagyok benne, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki így érzett."
A 22 éves francia Anthoine Hubert a szombati F2-es versenyen szenvedett halálos kimenetelű balesetet a spái pályán. A második körben nekicsapódott a gumifalnak, majd a pálya felé sodródó autóját a teljes sebességgel érkező Juan Manuel Correa eltalálta, aminek következtében a francia kocsija kettétört. A balesetbe mások is belekeveredtek, a versenyt azonnal megszakították piros zászlóval.
A nemzetközi szövetség a szörnyű baleset után nem sokkal bejelentette, hogy Hubert életét nem tudták megmenteni, a fiatal versenyzőt kórházba sem lehetett szállítani, a helyszínen belehalt sérüléseibe.
A Hubert kocsijába belerohanó Correát a liege-i kórházba szállították, ő is súlyosan megsérült, de állapota stabil.