Rejtő Jenő;Fővárosi Negyed;

2019-09-07 11:05:53

Kigördül Rejtő rejtekéből

Húsz éve merült fel először, hogy Rejtő Jenőnek szobor dukálna Budapesten. Egészen pontosan először úgy, hogy az elvi felvetést tett is követte: nevezetesen az Index néhány rejtői újságírója létrehozta Magyarország első adománygyűjtő alapítványát, a Törzsasztal Alapítványt (azóta rég megszűnt). Abból a nemes célból tették, hogy szoborra gyűjtsenek, melyet a közterekről méltatlanul kifelejtett, tragikus sorsú nevettetőről készített volna, a 19 évvel ezelőtti tervek szerint, Didiktátor, azaz Csíkvári Péter.

Rejtő egykori törzshelye, a Japán Kávéház (ma Írók boltja) előtt, az Andrássy úton állították volna fel, mely ötletet a főváros elvetette, mondván, a Világörökség-koncepcióba nem fér bele, hogy a Liszt Ferenc tér és az Andrássy út sarkán egy ember nagyságú, kandeláberhez támaszkodó Rejtő-alak álljon. Az újratervezés után a szobor provizórikus helyét a Rejtő Jenő és az Izabella utca által határolt, háromszögletű térre jelölték ki, ahová a 2004-es elképzelések szerint egy 2,5 méter magas műalkotás került volna – kőből 4-5 millióért, bronzból 7-8 millió forintért.

Aztán valahogy elcsitultak a kedélyek és 2015-ig lényegében semmi nem történt az ügyben. Akkor merült fel a jóval olcsóbb és kevésbé látványos Gondolat-kő ötlete (kőtömb, idézettel), mellyel korábban már Szenes Hanna és Carl Lutz emléke előtt is adózott a főváros. A Pesti Magyar Színház előtti téren, az egykori Nemzeti Színház emlékére állított, amfiteátrum-szerű Folyamat című műegyüttes rendezői bal sarkában helyezték el, 2017-ben, közvetlenül egy köztéri szemetes mögött. Rajta a rejtői sírfelirattal: „Ki itt nyugtalankodik csendesen, / Író volt és elköltözött az élők sorába. / Halt harminchat évig, élt néhány napot, / S ha gondolkozott, csak álmodott / Néhány lapot. S mikor kinevették: / Azt hitte, hogy kacagott.” A színház bejárati homlokzatával szembe néző Folyamat-kompozíció értelmezési tartományán bővített a Gondolat-kő: a Nemzeti Színház halhatatlanná vált alakjait megszemélyesítő bitumen maszkok közé bekerült a közönség előtt Rákosi Szidi néni színésziskolájában debütáló Rejtő Jenő is, aki az anno Izabella tér 5., később Hevesi Sándor tér 5., ma Rejtő Jenő utca 6. szám alatt álló szülőházából gyakran ruccant át a szemközti teátrumba impulzusokat szerezni későbbi pályájához.

Az apró szobrairól elhíresült Kodolko Mihály (Mihajlo Kodolko) mostanában sokat hivatkozott, legújabb köztéri alkotása, a Folyamat-amfiteátrum alapzatán végiggördülő tizennégy karátos autó már csak hab a Rejtői abszurd tortáján. Ez idáig a legrejtőibb szobor, amit az elmúlt 20 évben Rejtő Jenő emlékére állítottak. Talán a leginkább hozzá illőn, gerilla módon.