„A déli régiókat tekintve ez szokatlanul gyors ütemű csökkenésnek számít” – mondta Chris Brown, a Griffith Egyetem munkatársa, aki a tanulmány vezető szerzője volt.
Az ausztrál kutatókat és a szélesebb tudományos közösséget is meglepte, hogy a populáció csökkenését mutató adatokat megelőzően megszaporodtak a cápatámadások a Nagy-korallzátony térségében.
A sydney-i Taronga állatkert adatai szerint 2017 óta tíz cápatámadást jegyeztek fel a queenslandi partok közelében, ezek közül az egyik halálos kimenetelű volt. Noha nem tudni, hogy ezek közül hány köthető a tigriscápákhoz, a fajra az agresszív viselkedés jellemző a térségben és a szakemberek úgy vélik, hogy az incidensek jelentős része hozzájuk köthető.
„A tigriscápák csúcsragadozók, amelyeknek alig akad természetes ellenségük, ezért a populáció hanyatlásáért valószínűleg a túlhalászat a felelős” – mutatott rá Brown. Hozzátette: „a visszaesés azért meglepő, mert a tigriscápa az egyik legellenállóbb nagytestű cápafaj. A nőstények akár 70 utódot is világra hoznak háromévente, ami azt jelenti, hogy a populációnak el kellene viselnie a mérsékelt szintű halászatot”.
A Queenslandi Egyetemen dolgozó George Roff szerint világviszonylatban Ausztrália rendelkezik az egyik legszigorúbb szabályozással a cápák védelmére vonatkozóan, ugyanakkor a műholdfelvételeket elemző közelmúltbeli tanulmányok szerint a szigetország keleti partvonala rendkívül kockázatos terület a tigriscápák számára a horogsorral végzett, kereskedelmi célú halászat miatt.