Jean-Claude Juncker;Brexit;

Johnson és Juncker Luxembourgban

- “Nem tudok egyenesen az önök szemébe nézni, és azt mondani, hogy haladást értünk el”

Az Európai Bizottság elnöke kétli, hogy a EU és az Egyesült Királyság képes lesz új megállapodást kötni az unióból való kilépés tervezett dátuma, október 31 előtt.

Jean-Claude Juncker az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén azt mondta, hogy nagyon kevés idő maradt az egyezség nyélbe ütésére.

“Nem tudok egyenesen az önök szemébe nézni, és azt mondani, hogy haladást értünk el”- mondta, Boris Johnson brit miniszterelnökkel elköltött hétfői munkaebédjére utalva.

A soros uniós elnökség nevében felszólalt Tytti Tuppurainen finn EU-ügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy jelenleg a megállapodás nélküli Brexit a legvalószínűbb.

Az új londoni kormány nem fogadja el a tavaly novemberben még az előző miniszterelnök, Theresa May által aláírt kétoldalú megállapodást, amely a szigetországot mindaddig az EU vámuniójához kötné, amíg nem sikerül más megoldást találni az Írország és Észak-Írország közötti határ átjárhatóságának fenntartására. Az Egyesült Királyság ezért javasolta, hogy az uniós szabályok csak az élőállat és az élelmiszer importjára vonatkozzanak, de Brüsszel szerint ettől még fel kellene húzni a fizikai határt az ír szigeten.

Michel Barnier, az EU főtárgyalója azt mondta, hogy a brit kormány nem tett le jogilag elfogadható javaslatot az asztalra.

“Nem kellene időt vesztegetnünk arra, hogy úgy csináljunk, mintha tárgyalnánk”- tette hozzá.
Michel Barnier

A kilépéspárti brit EP-képviselők gúnyos bekiabálásaival tarkított európai parlamenti vita után a képviselők nagy többséggel olyan állásfoglalást fogadtak el, hogy az EP nem fog hozzájárulni olyan egyezséghez, amely nem tartalmazza az ír határ átjárhatóságát biztosító kitételt. A képviselők azt is leszögezték, hogy csak akkor kezdődhetnek tárgyalások a kilépés utáni kétoldalú kapcsolatokról, ha London tiszteletben tartja az EU-polgárok jogaival, a pénzügyi elszámolással és a tartalékmegállapodással kapcsolatos kötelezettségvállalásait. A parlament támogatná a brit kilépés határidejének a meghosszabbítását, ha az indokolt lenne, és a megállapodás nélküli Brexit megakadályozását, illetve általános választások vagy népszavazás kiírását szolgálná — olvasható a határozatban.

Robert O'Brien jogászról van szó, aki 2018 óta túszmentő tárgyalásokkal foglalkozott elnöki különmegbízottként.