A '90-es években készült fotón, az akkor 29 esztendős politikus Aladdinnak öltözött egy arab tematikájú esten a West Point Grey Academy magániskolában, ahol ő is tanított. Az évkönyvben „felfedezett” fénykép óriási botrányt kavart Kanadában, miután a „blackface-t”, azaz mikor fehér emberek feketének maszkírozzák magukat, komoly rasszizmusnak tartják. A hazánkban talán ártatlannak tűnő, és máig elterjedt gyakorlatnak különösen az angolszász államokban más történelmi háttere van: a „blackface-t” a színes bőrűek karikatúrájaként, sértő sztereotípiák bemutatására használták, így mára egyfajta jelképe lett a megkülönböztetésnek.
Nem csoda, hogy a liberalizmus és sokszínűség bajnokának szerepében tetszelgő – kormányának fele nő, valamint három szikh, és két bennszülött is helyet kapott – Trudeau nem győzött bocsánatot kérni a képek publikálása után. Bár állítása szerint nem emlékezett a történtekre, vállalta a felelősséget, és többször megbánását fejezte ki.
Ezek után hideg zuhanyként érkezhetett, hogy újabb felvételek kerültek elő róla feketére maszkírozott arccal. Az egyik még tizenéves korában, vagy húszas éve elején készülhetett, amint kinyújtott nyelvvel, fehér pólóban, de szurokfekete arccal nevet teli szájjal, nem tudni milyen apropóból. A másikon főiskolai hallgatóként egy tehetségkutatóban lépett fel, amelyen Harry Belafonte énekesnek, emberi jogi aktivistának öltözött, jelmeze részeként ismét feketére festve magát. Trudeau ismét kínos bocsánatkérésekre kényszerült, de ezúttal már hozzátette, nem emlékszik, hány alkalommal festette feketére magát…
A „leleplezéshez” hozzátartozik, hogy Kanadában októberben választásokat tartanak. Politikai ellenfelei persze nem restek kihasználni a botrányt, siettek megvádolni, hogy a miniszterelnök most „megmutatta milyen valójában”.