Jean-Claude Juncker;Brexit;

2019-09-22 10:32:57

Juncker: esélye sincs Johnsonnak újratárgyalni a Brexit feltételeit

A kilépés brit döntés, hangsúlyozta az EB elnöke, ezért a briteké a felelősség, ha ismét határellenőrzésre lesz szükség az Írországok között.

Az Európai Bizottság elnöke szerint nem nyitható újra a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló megállapodás, és katasztrofális következményei lennének, ha az Egyesült Királyság rendezetlen módon lépne ki az Európai Unióból. Jean-Claude Juncker a Sky Newsnak adott - részleteiben már csütörtökön ismertetett, de teljes egészében a brit hírtelevízió vasárnapi politikai magazinműsorában sugárzott - interjúban közölte azt is, hogy az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülését célzó tartalékmegoldást (backstop) fel lehet váltani alternatív megoldásokkal, de csak olyanokkal, amelyekkel maradéktalanul elérhetők a backstop-záradék eredeti célkitűzései.

A tavaly novemberben elért, a londoni alsóházban háromszor is elutasított jelenlegi Brexit-megállapodás egyik sarkalatos eleme a backstop, amelynek alapján az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha - illetve amíg - nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné a tartalékmegoldás alkalmazását. Emellett Észak-Írországban érvényben maradnának az EU egységes belső piacának egyes szabályai is.  London azonban mereven elveti az EB és Juncker szerinti egyetlen lehetséges megoldást, a backstop-záradékot. A brit kormány szerint ugyanis a tartalékmegoldás az Egyesült Királyság alkotmányos integritását és saját belső piacát kezdené ki.

Juncker szerint ha az Egyesült Királyság a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határnapján megállapodás nélkül lép ki az EU-ból, akkor ismét megjelenik a fizikai határ Írország és Észak-Írország között, mivel meg kell védeni az EU egységes belső piacának érdekeit. Ez a 499 kilométeres határszakasz ugyanis az unió és Nagy-Britannia határa lesz onnantól. Hozzátette ugyanakkor, hogy mindezért nem az EU lenne a felelős, a Brexit brit döntés.

A fentiekkel Juncker egyébként nem mondott újat: az unió ezek melletti elkötelezettségébe bukott bele Theresa May, aki Boris Johnson előtt volt a brit miniszterelnök. Johnson mégis egyre csak azt hangsúlyozza, hogy újra fogja tárgyalni a Brexit feltételeit - miközben rohamosan közeledik október 31-e, mely határidővel jelen állás szerint megállapodás nélkül zuhan majd ki országa az EU-ból. Ez súlyos mélyütés lenne a brit gazdaságnak, gyógyszer- és élelmiszerhiányt okozhatna az országban, valamint Észak-Írország, később pedig akár Skócia kiválásához is vezethetne.