A filmtörténészek sosem fogják olyan magaslatokba emelni „Sly-t”, mint Sir Alec Guiness-t, ám az elmúlt negyven évben Sly rajongói gondoskodtak arról, korunk mozgóképének egy legnagyobb alakja legyen. Csináljon bármit is éppen. Ami a közös a műveiben – legyen benne szereplő, író vagy rendező, esetleg ezek kombinációja – hogy kifejezetten olyan meséket ad elő, melyekben az emberi akarat leküzd minden akadályt.
„Ars poeticám, hogy sose különbözzek másoktól. Én is ugyanazoktól a veszélyektől tartok, mint minden más ember. Ugyanúgy leszek magányos, elhagyatott, félelemmel teli és ha valamiben sikeres vagyok, akkor a győzelem ereje is ugyanúgy megszédít. Ha alkotóként ezt a folyamatot sikerül hitelesen elmesélni, akkor minden egyes ember tud az adott történethez viszonyulni.” – mondta Stallone az idei Cannes-i fesztiválon, ahol igazi hősként fogadták és méltatták.
Felállni a legnagyobb bukásokból és ebből erőt meríteni – ez Sly ars poeticája. Tegyük hozzá, a legátütőbben a Rocky első részében jön át ez a szív. Ez a mű, nem mellékesen átírta az Oscar történelmet, hiszen ez volt az első mű, mely bearanyozódott és egy szimpla bunyós sztoriját adta elő. Nem volt epikus, kosztümös hömpölygő tabló, esetleg depresszív társadalmi tabló, csak egy emberi sztori: egy férfié, aki totálisan izolálja magát a világtól, amíg rá nem bukkan egy nőre, így újraértelmezi az életét és kvázi újjászületik. A Rocky az amerikai álom ideájának mintamozija, melynek szellemisége a mai napig érvényes. Nem véletlen, hogy a harmadik rész idején készült Rocky-szobor Philadelphiában a szépművészeti múzeum előtt maradt évekig, mígnem átkerült a város egy másik részére.
A Rambo első része hasonló csoda volt. Lassan derült ki Sly számára, hogy ez a mű sokkal több mint egy akciófilm. Ahogy Cannes-ban fogalmazott, politikai szinten ateista. Csak az emberi drámát látta, a társadalom iráni elidegenedés miértje.
„A regényben Rambo annyira sérült, hogy meg kell ölni. De én nem szeretek meghalni a vásznon, így a rehabilitáció üzenete izgalmasabb volt. Nem gondoltam volna soha, hogy ezt a világ úgy értelmezi, hogy ez részemről politikai állásfoglalás volt. Nem akartam, de ma már látom, hogy az tényleg volt – tőlem függetlenül. Sírni tudtam volna, amikor Trump azt mondta: Rambo republikánus.” - húzta alá a filmcsillag.