Portugália;António Costa;portugál választás;

2019-10-05 10:25:00

Az abszolút többség a tét – A szocialisták a portugál választás favoritjai

Nem várható fej-fej melletti küzdelem a voksoláson, csak a győzelem mértéke a kérdés.

A múlt heti osztrák választástól eltérően nem várható fej-fej melletti küzdelem a vasárnapi portugál parlamenti választáson. A szocialisták biztos győzelemre számíthatnak, bár nem olyan földcsuszamlásszerű diadalra, mint ahogy a néhány hónappal korábbi előrejelzések jövendölték. Akkor még mintegy 15 százalékkal előzték meg az ellenzéki, jobbközép szociáldemokratákat. Az előny jelenleg 7-10 százalékos, ami azért rossz hír a PS-nek, mert így várhatóan be kell venniük a kormánykoalícióba vagy a 10 százalékon álló baloldali blokkot, vagy a hat százalékra számító kommunistákat.

A szocialisták már-már rajt-cél győzelemre számíthatnak, mert 2016 márciusa óta végig vezették a közvélemény-kutatásokat. Ha a portugáloknak arra kellene választ adniuk, kit tartanak alkalmasabbnak a miniszterelnöki tisztségre, a hivatalban lévő kormányfőt, António Costát, vagy a jobboldali szociáldemokratákat pártot irányító Rui Riót, még egyértelműbb a különbség. Costa ugyanis majdnem ötven százalékon áll, Riót csak minden ötödik megkérdezett tartaná rátermettnek.

Costa kormányfő különösen Lisszabonban örvend kivételes népszerűségnek: 2007-2015 között volt a főváros polgármestere, 2014-ben választották meg a szocialisták főtitkárának. Bár a 2015-ös választást az ibériai államot 2011 óta irányító konzervatívok nyerték meg, a szocialisták a többi baloldali párttal szövetkezve megszerezték a parlamenti mandátumok többségét. Az új kabinet azzal vált népszerűvé, hogy szakított az előző, Pedro Passos Coelho miniszterelnök által fémjelzett szigorú megszorítási politikával. Tény azonban, hogy a konzervatív kabinetnek nemigen volt más választása, mivel csak az Európai Uniótól kapott 78 milliárd eurós hitelnek köszönhetően menekült meg a csődtől.

Costa ugyanakkor más utat követett: a kiadásokat növelve – de megtartva az euróövezeti előírásokat – emelte a fogyasztást. Berlin kételkedve figyelte a lisszaboni kísérletet, amely meglepően nagy sikerrel zárult. Jóllehet majd mindenki azt várta, hogy kormánya csak egy-két évig marad hatalmon, ehhez képest igen stabilnak nevezhető az elmúlt négy év. Beindult a gazdasági növekedés, csökkent a munkanélküliség, javultak a korábban drámaian rossz költségvetési adatok. A költségvetési hiány idén 0,2 százalékos lehet, miközben négy éve, amikor António Costa átvette a kormányzást, még elérte a 4,4 százalékot. Mindeközben a GDP 2016-2018 között lélegzetelállító, hét százalékos ütemben gyarapodott, a befektetők sorra kopogtattak a kormányzat ajtaján.

Persze azért a helyzet még messze nem tökéletes. Az ingatlanárak csak az év első negyedévében 9,2 százalékkal emelkedtek. A bérszínvonal az OECD országai közül az egyik legalacsonyabb. Azok közül, akik munkát találtak, sokakat 600 eurós minimálbérrel alkalmaznak. Az adóterhek ugyanakkor a legmagasabbak közé tartoznak az Európai Unió tagállamai közül. Rui Rio ellenzéki vezető ezért az adócsökkentés ígéretével próbálta meg az utolsó pillanatban kiénekelni a sajtot Costa szájából.

A jobboldal szerint Costa valójában a korábbi szigorú gazdaságpolitika gyümölcseit aratja le. A miniszterelnök azonban úgy véli, ez már csak azért sem felel meg a valóságnak, mert pénzügyi politikáját tekintve konzervatív. Célja az, hogy minél több voksot orozzon el a mérsékelt jobboldaltól. Győzelme esetén azonban az ország nem kerülheti el az újabb reformokat. Portugáliában ugyanis kissé lelassult a növekedés, további gazdaságélénkítő intézkedésekre lenne szükség.