Európai Parlament;Európai Bíróság;devizaper;

2019-10-06 19:56:05

Fordulat a devizahiteles ügyben?

Az Európai Unió Bírósága az elmúlt héten az eddigieknél egyértelműbben mondta ki, hogy semmisek azok a devizahitel-szerződések, amelyekben tisztességtelenek az árfolyamrés alkalmazását előíró rendelkezések.

Ismét halvány remény csillant fel a magyar devizahiteladósok számára. Az Európai Unió Bírósága az elmúlt héten az eddigieknél egyértelműbben mondta ki, hogy kijavíthatatlanul semmisek azok a deviza-hitelszerződések, amelyekben tisztességtelenek az árfolyamrés alkalmazását előíró rendelkezések.  Ezzel egy régóta húzódó kérdésben adott testület most határozott választ - vélik a devizahitlesek pártfogói. 

Ezúttal egy lengyel házaspár által kezdeményezett ügy előzetes döntéshozatali eljárása során arról foglaltak állást, hogy helyettesíthetők-e a devizás hitelszerződések hiányos rendelkezései. A bíróság álláspontja szerint: nem! A döntés 700 ezer lengyel devizahiteles 18 milliárd eurónyi (hozzávetőleg 6 ezer milliárd forint) hitelét érinti. 

A magyar devizahiteles adósoknak ennek nyomán nagyobb esélyük nyílt arra, hogy erre a döntésre hivatkozzanak, és ugyancsak az Európai Bírósághoz forduljanak. Ha ez megtörténik, akkor - hivatkozva a "lengyel ítéletre" - a luxemburgi testület megvizsgálhatja egy hasonló ügyben, hogy lát-e hasonlóságot vagy azonosságot, viszont semmi sem garantálja, hogy azonos módon fognak dönteni.

Emlékezetes, hogy a magyar Kúria egy  jogegységi ítéletben elrendelte az árfolyamrésre vonatkozó szerződések pontosítását és kiegészítését, és úgy foglalt állást, hogy a kijavított pontok érvényben maradnak. Most viszont az Európai Bíróság ítélete már nem ezt sugallja.

A devizában eladósodott Kásler Árpádnak módja nyílott arra, hogy idén szeptemberben az Európai Parlament Petíciós Bizottsága előtt kifejtse véleményét. A magyar károsult ott a kilakoltatások és végrehajtások leállítását kérte, és többek között egy nemzetközi bizottság felállítását a devizahiteles ügyek kivizsgálására. Akkor az Európai Bizottság képviselője azt válaszolta felvetésére, október végéig várják a választ a magyar kormánytól, hogy milyen lépéseket tett az európai fogyasztóvédelmi elvek betartása érdekében. A Magyar Hang szerint Kásler október 10-én reggel 8-ig adott ultimátumot a kormánynak, hogy követeléseiket teljesítse, különben „erőszak alkalmazásával, ha kell mártírhalál árán is megteszek mindent ennek megfékezésére”- közölte a sorstársaiért aggódó devizahiteles.

Szepesházi Péter devizahiteles ügyvéd a magyarhang.org portálnak azt nyilatkozta, hogy a lengyel ügyben hozott döntés az unió egész területén érvényes, a mostani döntés megerősítette az idén tavasszal a hasonló magyar ügyben hozott ítéletet. Ugyanis az Európai Bíróság álláspontja mindkét esetben az volt, hogy a szerződés érvénytelensége egyben azt jelenti, vissza kell állítani az eredeti állapotot. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az eredetileg felvett összeget kell visszafizetni kamatok nélkül, de abból le kell vonni az adós által korábban már fizetett törlesztőrészleteket. Így az ügyvéd szerint hibás a második devizahiteles törvénynek az a paragrafusa, amely szerint a tisztességtelen feltételek miatt érvénytelen devizahiteles szerződések esetében az adósok nem kérhetik az eredeti álláspont visszaállítását.