Huszonkilenc magyar érem a budapesti úszó világkupán

2019.10.06. 21:00

Fotó: Kovács Tamás / MTI
Magyar éremesőt hozott az úszók világkupa-sorozatának budapesti állomása, ahol péntektől vasárnapig összesen 29 medált akasztottak hazai versenyző nyakába.
A vasárnapi zárónapon 10 érmet sikerült hozzátenni a korábbiakhoz, köztük négy aranyat. Hosszú Katinka 200 vegyesen, Burián Katalin 200 háton, Szabó Szebasztián 50 pillangón, Jakabos Zsuzsanna 100 pillangón nem talált legyőzőre.
Egy nappal korábban Hosszú 400 méter vegyesen utasított mindenkit maga mögé, több mint hét másodperccel előzte meg a második Jakabos Zsuzsannát. A kilencszeres világbajnok Hosszú 100 méter háton gyűjtött be még egy bronzot, míg Jakabos 200 gyorson is másodikként csapott célba.
Szombaton a második hazai győzelem 200 méter pillangón született, ahol ugyan nem indult el a világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf, valamint az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás sem, távollétükben Biczó Bence nyert. A nap meglepetésembere Szentes Bence volt, aki 50 méter háton második lett az összetett világkupa-versenyben vezető orosz Vlagyimir Morozov mögött.
A férfiak 1500-as gyors számában Gyurta Gergely a harmadik legjobb időt úszta, míg a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka összeállítású 4x100 méteres vegyes gyorsváltó győzött.
Már a pénteki nyitónapon sem tétlenkedtek a magyarok: női 200 méter pillangón Hosszú Katinka győzött Jakabos Zsuzsanna előtt, míg a szám kvangdzsui világbajnoka, Kapás Boglárka negyedik lett.
A férfi 100 méter pillangója is kettős magyar győzelemmel ért véget: a 200 méteren világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf – aki 400 méter gyorson harmadik lett – győzött Szabó Szebasztián előtt. Késely Ajna 400 méter gyorson lett harmadik, míg Telegdy Ádám 200 méter háton, a 17 éves Békési Eszter 200 méter mellen, Lobanovszkij Maxim pedig 50 méter gyorson egyaránt másodiknak csapott célba.
úszás

Az egyik zöld nevet, a másik sír

2019.10.06. 19:17

Fotó: Szalmás Péter / Népszava
Új szezon, új remények, ámbátor a papírforma alapján majdhogynem egyesélyes a női kézilabda Bajnokok Ligája.
A hétvégén rajtolt női kézilabda Bajnokok Ligájának nem az a legizgalmasabb kérdése, hogy melyik csapat nyeri, hanem az, hogy a Győr el tudja-e veszíteni? A helyi csapat a sportág olyan elementáris erejű emberi és szakmai koncentrációját képviseli, ami jelenleg egyedülálló a kontinensen. A pályán és azon kívül is minden téren megújították a kézilabdát, és Győrben egy profi focicsapat üzemeltetéséhez hasonló felépítményt működtetnek. Tavaly veretlenül nyerték meg immár ötödször a sorozatot, amire idén is legalább ekkora a sansz. Pedig az ellenfelek sem tétováznak, veszettül igazolnak, de amit a Danyi Gábor vezette Győr tud, az ma más szint, mint amit a többiek felmutatnak.
A másik zöld-fehér csapat, a Ferencváros más utat jár, jellemzően a magyar tehetségek beépítésével foglalkozik, ami a válogatott szempontjából sorsdöntő. Mert amíg Győrben a skandináv, francia légió viszi a prímet, addig a népligetiek hazaiból igyekeznek főzni. Egyelőre nem tűnik úgy, hogy idén sikerül majd az áttörés, a Final Fourba jutás, de sokatmondó az Európai Kézilabda-szövetég szavazása, amelyen az FTC-ben játszó fiatalokat nevezték meg a sportág legnagyobb reménységeinek.
A nyitófordulóban az FTC a BL előző négyes döntőjében érdekelt norvég Vipers Kristiansand otthonában vizitált. Az előző szezonban Kovacsics Anikó utolsó másodperces szenzációsan szemfüles góljával sikerült kicsikarni a győzelmet, a visszavágón ugyanakkor már nem bírta tartani a csapat a lépést a szélvészgyors riválissal. Ez most is csak egy darabig ment, ámbátor magabiztosan kezdett a Ferencváros, 18 percen át hol egy, hol két góllal vezetett. Ekkortájt azonban pontatlanná vált a vendégek játéka, s a norvég együttes a szünetig 16-11-re ellépett.
A norvég sajtóban megjelent hírek szerint súlyos térdsérülést szenvedett a négyszeres BL-győztes és exgyőri világklasszis beálló, Heidi Löke, ehhez képest az öt-hathónapos kihagyás helyett ott sertepertélt a pályán. Nem is akárhogy, végül nyolc góllal szórta meg az FTC-t.
Egyszer még ötgólnyira feljött a budapesti csapat, közelebb viszont már nem bírt kerülni, volt, hogy a norvégok már kilenccel is vezettek (28-19). A vége: Vipers Kristiansand (norvég)–FTC-Rail Cargo Hungaria 31-22. Némi siker, hogy az FTC legjobbja, Háfra Noémi tíz góllal zárt. És az is az, hogy Szekeres Klára visszatért a szülés után, illetve két tini, Pásztor Noémi és Bánfai Kíra is bemutatkozott a Bajnokok Ligájában.
A címvédő Győri Audi ETO KC vasárnap a svéd IK Sävehof csapatát fogadta, és nem csak a teljesen egyoldalú egymás elleni mérleg (4 meccs, négy hazai győzelem), hanem maga a meccs is ugyanilyen egysíkú lett. A Győr csak bemelegített az idényre: Győri Audi ETO– Sävehof 35-23.
kézilabda BL

Fővárosi riválisával sem bírt a Ferencváros

2019.10.06. 18:39

Fotó: Molnár Ádám / Népszava
A listavezető MOL Fehérvár labdarúgócsapatában először lépett pályára Zsóri Dániel, a Debrecen elleni mérkőzés azonban a sóstói stadion beázásáról marad emlékezetes.
A listavezető MOL Fehérvár 2-1-re nyert otthon a Debrecen ellen a labdarúgó OTP Bank Liga 8. fordulójának szombati játéknapján. „A lehetséges 24 pontból 21-et szereztünk nyolc forduló alatt és vezetjük a bajnokságot a válogatott szünet előtt – mondta Marko Nikolic, a Fehérvár vezetőedzője a mérkőzés után. – Megérdemelt győzelmet arattunk, de a kispadon ülők egészségére azért veszélyes volt ez a meccs, hiszen ennyi kihagyott helyzet általában megbosszulja magát. Az utolsó percben volt is egy veszélyes szabadrúgása a Debrecennek, de szerencsére ez most kimaradt” – tette hozzá a szakember, aki a 94. percben először küldte pályára székesfehérvári szerelésben a Puskás-díjas Zsóri Dánielt.
A mérkőzés tehát nem a 18 éves játékosról marad emlékezetes, sokkal inkább arról, hogy az esőben alaposan beázott a tavaly novemberben átadott, 14,4 milliárd forintból épített stadion. A lelátó legfelső karéján megállt a víz, ami aztán a lelátón, a székek között zubogott tovább.
A székesfehérvári stadion egyébiránt nincs jó viszonyban a vízzel, a nyáron súlyos baktériumfertőzés miatt kellett lezárni egy időre a létesítményt, illetve idegenbe vinni a Fehérvár néhány mérkőzését.
Más szempontból a Debrecenre is rá jár a rúd, ugyanis sorozatban negyedik mérkőzésén szenvedett vereséget a bajnokságban, ehhez hasonló negatív szériára a 2012/13-as idény óta nem volt példa a klub életében, akkor zsinórban ötször kapott ki a hajdúsági gárda. Az idény meglepetéscsapata, a Mezőkövesd viszont folytatta jó szereplését, szezonbeli negyedik idegenbeli mérkőzését is megnyerte, ezúttal az Újpest volt a szenvedő fél.
A címvédő Ferencváros – amely csütörtökön 3-0-ra szenvedett vereséget a Ludogorectől – vasárnap a Budapest Honvéd ellen lépett pályára. A zöld-fehérek vezetőedzője, Szerhij Rebrov hét helyen változtatta meg a kezdőcsapat összeállítását, ugyanakkor magas színvonalúnak nem lehetett nevezni a két fővárosi csapat ütközetét.
A bajnok próbált dominálni, ám játékából hiányzott a ritmus, így nem tudott kapura veszélyes lenni. A Honvéd jól védekezett, de támadásai során pontatlan volt, emiatt a megszerzett labdákkal a rivális tizenhatosáig is csak ritkán jutott el. Mindkét csapat intenzívebb tempóban kezdte a második játékrészt, eleinte a vendégek, majd a hazaiak kerültek mezőnyfölénybe.
Utóbbiak a 63. percben óriási lehetőséget hagytak kihasználatlanul – egy szabadrúgás után Gróf kezéből kiperdült a labda, amelyet Kamber három méterről lőtt a kapu fölé –, de lendületük megmaradt, és beszorították ellenfelüket a vendégtérfélre. Idővel rendezte sorait a Ferencváros, legalább annyira, hogy a mezőnyben tudta tartani a játékot. A mérkőzés utolsó jeleneteként a Honvéd-játékosok Blazic kezezésére hivatkozva büntetőt reklamáltak, Andó-Szabó játékvezető azonban nem látott szabálytalanságot, majd lefújta az összecsapást.
A kispesti csapat – amelyben a korábbi Ferencváros-játékos Davide Lanzafame végig a pályán volt – negyedik hazai mérkőzésén három vereség után először szerzett pontot.

Az NBI állása

1. Fehérvár 21 pont 2. Mezőkövesd 18 3. Ferencváros 16 (7 mérkőzésből) 4. Puskás Akadémia 14 5. Újpest 10 6. Kisvárda 10 7. Paks  10 8. DVSC 9 (7 mérkőzésből) 9. ZTE 8
10. Honvéd 7
11. DVTK   7  12. Kaposvár 6

A 8. forduló eredményei

Újpest-Mezőkövesd 1-2 Illovszky Rudolf Stadion, 2248 néző, Jv.: Berke Gólszerzők: Koszta (93.), illetve Berecz (43.), Silye (90.) Kisvárda-ZTE 3-3 Kisvárda, Várkerti Stadion, 2280 néző, Jv.: Pintér Gólszerzők: Grozav (48.), Kravcsenko (58.), Tischler (71.), illetve Bedi (26.), Radó (43., 11-esből), Babati (83., 11-esből) Kiállítva: Bolla (56.), Devecseri (81.) Paks-Kaposvár 2-1 Paks, 1109 néző, Jv.: Bogár Gólszerzők: Remili (47.), Windecker (55.), illetve Hegedűs D. (36.) DVTK-Puskás Akadémia 1-1 Diósgyőr, 2302 néző, Jv: Erdős Gólszerzők: Sesztakov (76.), illetve Meissner (91.) Fehérvár-DVSC 2-1 MOL Aréna Sóstó, 3301 néző Jv.: Iványi Gólszerzők: Kovács I. (9.), Musliu (66.), illetve Adenji (29.) Honvéd-Ferencváros 0-0
Új Hidegkuti Nándor Stadion, 3616 néző, Jv.: Andó-Szabó