Fidesz;kampány;Érd;Modern városok program;

2019-10-08 20:39:14

Döntött a Fővárosi Ítélőtábla: az összes fideszes választási plakátot le kell szedni Érden

Jogerős ítélet mondta ki, hogy a kormánypárt plakátjai megtévesztő módon másolják a Modern Városok Programjának arculati elemeit.

Jogsértő módon reklámozta magát Érden a kormánypárt több jelöltje, valamint Fidesz-KDNP-Összefogás Egyesület, mivel plakátjaik egyértelműen másolják a Modern Városok Program (MPV) bejáratott és a városlakók által már jól ismert dizájnelemeit – állapította meg másodfokú döntésében a Fővárosi Ítélőtábla. A Népszava birtokába kerülő dokumentumból kiderül, hogy bíróság október 8-án hozott ítéletében eltiltotta az érintetteket a további jogsértéstől. Ami azt jelenti, hogy 

A jogerős döntés T. Mészáros András polgármesterjelölt (és jelenlegi polgármester), Antunovits Antal, Simó Károly, Riebel Zsófia, Dr. Bács István, Recsnyik Richárd, Kopor Tihamér, Józsa Csaba László, Demjén Attila, Fülöp Sándorné, Zólyomi Ádám, Barits Máté és Takács Éva képviselőjelöltek, továbbá a Fidesz-KDNP-Összefogás Egyesület plakátjaira vonatkozik.

A választási bizottságokról visszapattant

Az érdi ellenzéki összefogás, Csőzik László polgármesterjelölt és csapata már korábban jelezte a vélelmezett jogsértést az érdi Helyi Választási Bizottságnál (HVB) és a Pesti Területi Választási Bizottságnál (TVB), azonban mindkét szerv elutasította panaszukat. Ezután közösen fordultak a bírósághoz, az ítélőtábla határozatával pedig felülírta a bizottsági elutasításokat is, és kimondta:

A megszokottság előnyt jelent

A bíróság szerint a Modern Városok Program „arculata és a jelölő szervezetek kampányában használt elemek összekapcsolása szándékolt hatást kelt, a korábbi vizuális elemek összetéveszthetetlen felhasználásával felismerhető átalakításával és átvételével. A jelölő szervezeteknek ez a megoldás kontinuitást biztosít, a bejáratot vizuális hatáskeltéssel ismerőssé teszi a kampány eszközeit. Ezáltal a szemlélő már egy megszokott branddel találkozik. Ez a megszokottság és ismerősség előnyt biztosít.”

Az ítélőtábla megjegyzi, „kifejezetten szokatlan egy már korábban létrehozott arculat karakteres elemeinek elfogadása és átvétele, egy későbbi arculat kialakításánál, hiszen az arculattal való megjelenés azt az igényt jeleníti meg, hogy az azt élvező másoktól megkülönböztetni igyekszik saját magát”. Azt is hangsúlyozzák, hogy a Modern Városok Program (MPV) arculatának létrehozása közpénzből történt.

Az azonosságokat és hasonlóságokat így mutatta be a testület: