Nobel-díj;

Peter Handke

- Felháborodás a Balkánon a Nobel-díj miatt

Óriási felháborodást keltett több balkáni országban, hogy a Slobodan Milosevic néhai jugoszláv elnök nagy hívének tartott osztrák írót, Peter Handkét jutalmazták az irodalmi Nobel-díjjal. Az 1995-ös srebrenicai népirtás áldozatainak hozzátartozóit tömörítő Srebrenica Anyái nevű szervezet hivatalos levélben tiltakozott a döntés ellen. A boszniai muzulmán közösség vezetője, Husein Kavazovic élesen elítélte a Nobel-bizottság döntését. Úgy véli, a boszniai népirtás áldozatainak megsértésével ér fel, hogy az osztrák szerző kapta az elismerést.

A háromtagú boszniai elnökség bosnyák tagja, Sefik Dzaferovic szerint a döntés morális értékvesztést jelent. Egyúttal botrányosnak és szégyenletesnek nevezte, hogy Handke kapta az irodalmi Nobel-díjat.

Visszafogottabban értékelt Ahmed Buric boszniai író. Kijelentette: az irodalom a politika felett áll. A change.org oldalon internetes petíciót is indítottak a döntéssel szemben, a virtuális beadványt e cikk írásakor mintegy 15 ezren írtak alá. Felháborodottan értékelt a koszovói sajtó.

A pristinai Koha Ditore napilap megjegyezte, Handke tagadja, hogy a szerbek népirtást hajtottak volna végre a délszláv háborúk során. Hashim Thaci koszovói elnök szerint a népirtás áldozatai szempontjából nagyon súlyos döntés született. Edi Rama albán kormányfő úgy fogalmazott, sosem hitte volna, „hányni fog”, attól, ha meghallja, kinek ítélték a díjat.

A horvát sajtó azt emelte ki, hogy Handke Milosevic híve volt, összességében azonban a zágrábi sajtó józanabbul értékelt, s a legolvasottabb napilapban, a Jutarnji Listben azt is elismerték, hogy kiváló író.

A szerbek ezzel szemben üdvözölték a döntést. A belgrádi televízió szerint már éppen ideje volt annak, hogy Handke kapja az elismerést. Vladan Vukosavljevic szerb kulturális miniszter szerint már korábban rászolgált volna az irodalmi Nobel-díjra. Kiemelte, az osztrák író Szerbia nagy barátja, s a nehéz pillanatokban is az ország mellett állt. A Handke műveit szerbre fordító Zarko Radakovic író úgy véli, Handke – jellegzetes szerb kifejezéssel - „jugonostalgicar”, azaz nosztalgiával gondol vissza Jugoszláviára. Milorad Dodik, a boszniai elnökség szerb tagja azt közölte, „lelkesen” fogadta, nem csak ő, hanem a Boszniai Szerb Köztársaság lakossága is, hogy Handke kapta az elismerést. Mint mondta, megérdemelte irodalmi tevékenységéért.  R.T.

A filmalap a rendező hét emblematikus filmjét mától szabadon elérhetővé tette.