Németország;Törökország;Béke Forrása;

Erdogan offenzívája miatt leáll a német és a francia fegyverexport Törökországba

Eközben mind az Arab Liga, mind pedig Irán elítélte a török agressziót, ami Szíria területi egységét sérti meg.

Németország betiltotta a Törökországba irányuló fegyverexportot Ankara szíriai "Béke Forrása" nevű offenzívája miatt - írta a Bild am Sonntag című lap Heiko Maas német külügyminiszterre hivatkozva.

"Az északkelet-szíriai török katonai offenzíva miatt a szövetségi kormány úgy döntött, hogy nem engedélyezi azoknak a hadieszközöknek az exportját, amelyeket Törökország Szíriában vethet be"

- mondta el a német diplomácia vezetője. Maas emlékeztetett arra, hogy Berlin 2016-ban már szigorított a Törökországba irányuló fegyverexporton, miután pedig az "Olajág" nevű offenzívával 2018 elején a szintén kurdok által védett szíriai Afrínt rohanta le Erdogan, fokozódott ez az irányvonal. Eddig azonban nem került sor a fegyverexport felfüggesztésére.

Németország 2018-ban csaknem 243 millió euró (több mint 80 milliárd forint) értékben exportált fegyvereket Törökországba.

Ez a német fegyverexport mintegy harmadát tette ki - írta honlapján a Bild am Sonntag. 2019 első négy hónapjában Ankara további 184,1 millió euró (csaknem 61 milliárd forint) értékben vásárolt fegyvereket Németországtól. Ezzel a NATO-tag Törökország a tavalyihoz hasonlóan Berlin első számú partnerének számít a fegyverexport terén. (Később Magyarország előzte meg 1,76 milliárd eurós, közel 600 milliárd forintos megrendelésével.)

Később Franciaország is bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti azoknak a hadieszközöknek a törökországi exportját, amelyeket a török hadsereg bevethet szíriai offenzívája során. A francia védelmi és külügyminisztérium közös közleményében határozottan elítélte a török offenzívát, amely Párizs szerint veszélyezteti a terrorellenes nemzetközi koalíció eddigi eredményeit. A közleményben egyúttal figyelmeztették Ankarát, hogy hadművelete az európai biztonságot fenyegeti. Aláhúzták: az Európai Unió tagállamai a külügyminiszterek hétfői luxembourgi találkozóján alakítanak ki egységes álláspontot az offenzíva ügyében.

Szíria területi egységéért aggódik az arab világEgy arab ország elleni inváziónak, annak szuverenitása elleni agressziónak nevezte szombaton az Arab Liga a török szíriai hadműveleteket, írja a Reuters. A szövetség rendkívüli ülést tartott, ennek során arra jutottak, megfontolják a Törökországi lépések lehetőségét gazdasági és hadászati együttműködést érintő területeken. A török agresszió elleni fellépésre szólították fel továbbá az ENSZ-t is.

Irán szintén Szíria területi integritásának megsértéseként értékelte a török offenzívád. Az Aszaddal szövetséges ország felajánlotta, hogy közvetít a kurdok, Törökország, valamint Szíria között. Egy 21 évvel korábbi, a törökországi szeparatista Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) szembeni biztonsági megállapodásra hivatkozva tette ezt - Ankara a PKK részeként tekint az általa megtámadott kurdokra.

Szombaton már Vlagyimir Putyin, a Recep Tayyip Erdogan török és Bassár el-Aszad szír elnökökkel egyaránt jó viszonyt ápoló orosz elnök is arra figyelmeztetett: aki illegitim módon tartózkodik egy ország területén - ez esetben Szíriában -, annak azonnal el kell azt hagynia. "Ez minden államra vonatkozik" - tette hozzá.