II. Erzsébet;Brexit;

2019-10-14 15:13:40

Trónbeszéd a Brexit árnyékában – Az október 31-i kilépés a prioritás

Hétfő délelőtt, a westminsteri parlamentben sor került II. Erzsébetnek az új ülésszakot megnyitó trónbeszédére, melyet ezúttal nem csak a nem is kissé anakronisztikus hagyományok szigorú követése, a lenyűgöző fény és pompa miatt kísért világszerte nagy figyelem.

A „Queen’s Speech” időzítése különösnek tűnt annak fényében, hogy nem tudni, az Egyesült Királyság ténylegesen mikor csukja be maga mögött az EU ajtaját, létrejön- e megállapodás London és Brüsszel között, illetve mi lesz a kimenetele a szinte elkerülhetetlennek látszó újabb előrehozott választásnak. Nehéz szabadulni attól a gondolattól, hogy a 93 éves uralkodónak rövidesen ismét meg kell tennie a Buckingham-palota és a Westminsteri Palota közötti rövid távolságot.

Miután a királynő magára öltötte a monarchia ceremoniális tartozékait, a „Black Rod”, a felsőház ceremóniamestere – a tisztséget mellesleg a történelem során első ízben tölti be nő – az alsóház tagjait „beparancsolta” az ünnepi palástot, talárt, díszegyenruhát viselő lordok házába. Az íratlan szabályok értelmében a felvonulás során a két vezető párt ugyanazért a területért felelős politikusa egymás mellett vonul és általában igyekszik „kötetlen” beszélgetést folytatni. Boris Johnson kormányfő és Jeremy Corbyn, az ellenzék vezére láthatólag nem talált közös témát, igyekeztek szinte tudomást sem venni egymásról. Üdítő színfoltként Dennis Skinner veterán republikánus munkáspárti képviselő ezúttal sem adta meg a tiszteletet az elnyűhetetlen királynőnek, szokásához híven az alsóház első sorában elfoglalt állandó helyén várta ki társai visszatérését. 

II. Erzsébet, aki férje, Fülöp edinburghi herceg visszavonulása óta Károly walesi herceg és Kamilla, Cornwall hercegnője társaságában tesz eleget hivatalos parlamenti kötelezettségének, 26 törvény megvitatására tett javaslatot a következő ülésszak során. A Brexit dominanciájának jegyében az uralkodó rögtön azzal kezdte felolvasását, hogy „kormányának prioritása mindig is az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való távozásának biztosítása volt október 31-én”. Ígéretet tett, hogy kormánya „a szabadkereskedelmen és a barátságos együttműködésen alapuló új partneri viszonyt keres az Európai Unióval”.

A már a következő parlamenti választás kampányába illő törvényjavaslatok közé tartozik 20 ezer új rendőr munkába állítása, a kiadatási szabályok reformja, melynek keretében gyanúba keveredett bűnözőket azonnal le lehet tartóztatni, amikor az Interpol kiadja Vörös Riasztását, nem megvárva, amíg elbírálják a letartóztatási parancsra vonatkozó kérelmet. A legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőinek a jövőben nem lesz automatikus joguk határozott időre szóló elzárásuk felének elengedésére. Az EU elhagyására szavazott választópolgárokat megnyugtathatja, hogy „Bevándorlási és Szociális Koordinációs” törvény készül az EU-ból érkezett dolgozók szabad mozgásának befejezésére és egy pontokon alapuló munkavállalási engedélyezési rendszer bevezetésére. Környezetvédelmi statútum gondoskodik a műanyagból készült termékek használatának csökkentéséről, a biodiverzitás helyreállításáról, a vízminőség javításáról és a levegőszennyezés visszaszorításáról. A mintegy tízperces felsorolás egyik fénypontjaként a westminsteri parlament hozzá fogja segíteni az éttermi pincéreket, hogy a kuncsaftoktól kapott borravaló és felszolgálási költség egyenesen hozzájuk kerüljön.

A westminsteri képviselőknek a következő napokban nem csak a törvényhozási programra, hanem az esetleges új brüsszeli kilépési megállapodásra is koncentrálniuk kell. Miután a kormány éppen 43 fős kisebbségben van, nehéz eldönteni, melyik kerül előbb II. Erzsébet elé királyi szentesítésre.