alga;

2019-10-19 12:12:00

Algából készítettek bioreaktort

Négyszázszor több szén-dioxidot képes elnyelni az algákból készült bioreaktor, mint egy fa.

Az algák szén-dioxid-elnyelő képességét már régóta vizsgálják, most egy amerikai cég készített egy, leginkább hűtőgépre hasonlító bioreaktort alga felhasználásával, ami szerintük négyszázszor annyi szén-dioxidot képes megkötni, mint egy fa – írta a Qubit.  

„Az algában az a csodálatos, hogy nagyon olcsó és könnyű termeszteni. Legfőképp napfényre, szén-dioxidra és vízre van szüksége” – mondta a Fast Companynek Ben Lamm, a Hypergiant Industries vezérigazgatója. A bioreaktor a Chlorella vulgaris nevű mikroalgával működik, ami több szén-dioxidot tud elnyelni bármelyik másik növénynél. A gép csőrendszerében és 200 literes víztartályában elhelyezett algának bepumpált levegőre és mesterséges fényre van szüksége ahhoz, hogy beinduljon a fotoszintézis, és a szén-dioxid megkötése.

Az algák, moszatok, páfrányok és gombák évente 14 milliárd tonna szén-dioxidot kötnek meg, pont annyit, amennyi az erdőtüzekkel és a biomassza égetésével felszabadul – írták a Frankfurti Biodiverzitás- és Klímakutató Központ, a Max Planck Intézet és a Kaiserslauterni Műszaki Egyetem kutatói 2012-ben.

A mesterséges intelligenciás technológiákkal foglalkozó cég becslései szerint a gép évente két tonna szén-dioxidot képes megkötni a levegőből, amit aztán később felhasználható bioüzemanyagként ad ki magából. Egyelőre prototípusok készültek el, de a cég 2020-ra szeretné piacra dobni a terméket, és majd a gép terveit is nyilvánossá teszik.