Elfogadta a londoni alsóház azt a módosító javaslatot, ami alapján halasztani kell Brexit formális jóváhagyását – addig, amíg a amíg a megállapodás jogi szövegét a parlament teljes egészében törvénybe nem iktatja - írja az MTI.
A 322-306 arányban elfogadott módosítás gyakorlatilag a Brexit halasztását is jelenti, mivel szombaton a tervekkel ellentétben nem lesz szavazás a Brexit-egyezmény jóváhagyását célzó kormányzati indítványról. Bár a távirati iroda erre nem tér ki, az alsóház szembe ment Boris Johnson kormányának akaratával is, hiszen a kabinet egyenesen a Brexit-megállapodást akarta szentesíteni a rendkívüli szavazáson.
A döntés következményeként érvénybe lépett az a törvény, amelynek alapján Boris Johnson miniszterelnöknek még szombaton, brit idő szerint 23 óráig kezdeményeznie kell az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanácsnál a Brexit halasztását a jelenleg érvényes október 31-i Brexit-határnapon túl. Kérdés persze, hogy az EU belemegy-e az újabb határidő-hosszabbításba.
Johson a módosítóról szóló szombat délutáni szavazás után bejelentette: nem tárgyal az EU-val a Brexit halasztásáról, a törvény őt erre nem is kötelezi. Azt ugyanakkor nem mondta, hogy nem írja meg a halasztást kezdeményező levelet. A jövő héten mindenesetre az alsóház elé terjeszti a Brexit-megállapodás jogi szövegét vitára és szavazásra.
Johnson alsóházi bejelentésének előzményeként a képviselők megszavazták azt a módosító indítványt, amelynek célja a Brexit feltételrendszerét rögzítő, e héten elért megállapodás formális jóváhagyásának halasztása mindaddig, amíg a megállapodás törvénybe iktatásához szükséges összes jogi instrumentumot, köztük az egyezmény jogi szövegét a parlament törvénybe nem iktatja.
Eközben tízezrek vonultak az utcára London központjában új, második népszavazást követelve a Brexitről; a tömeg a BBC beszámolója szerint körülvette a Parlament épületét is, amire 37 éve nem volt példa.