Boris Johnson;Brexit;

2019-10-29 18:39:50

Brit választás lehet decemberben

Abba az irányba mutatnak a brit politika fejleményei, hogy a szigetország lakossága még karácsony előtt az urnákhoz járulhat.

Boris Johnson miniszterelnök minden erővel új parlamenti összetétel kialakítására törekszik, miután a 2017-ben megválasztott törvényhozók következetesen ellenálltak a Brexit megvalósítására irányuló kísérleteknek. 

A július 24-én megválasztott kormányfő a hétfő esti szavazáson harmadszor is alulmaradt az előrehozott parlamenti választás kiírását célzó próbálkozásában. Másnap új taktikához folyamodott. A 2011-es választási törvény feltételrendszerét mellőzve rövid, egymondatos előterjesztést nyújtott be a parlamenthez, mely semmi mást nem tartalmazott, mint a december 12-i előrehozott parlamenti választásra vonatkozó javaslatot. A  2011-es törvény szerinti előterjesztéshez az ellenzék nem fűzhet módosító indítványt, cserébe viszont kétharmados többséggel kell elfogadni. Erre Johnsonnak nincs semmi esélye. Ha viszont mellőzik ezt a szabályt, és lehetővé teszik a módosító indítványok benyújtását, akkor elég az egyszerű többség is az előrehozott választás kiírásához. Ebből persze értelemszerűen az következik, hogy például nem feltétlenül a kormány javaslatában szereplő dátum lesz a választás napja, hiszen lehet más időpontot indítványozni. 

A BBC úgy tudja, hogy a kormány kész egynapos engedményt tenni, és december 11-re előre hozni a választás időpontját. Boris Johnson ehhez komoly biztatást kapott a Munkáspárttól, amelynek a vezére, Jeremy Corbyn - az elmúlt napok nyilatkozataihoz képest meglepetést okozva - kijelentette: a Brexit határidejének január 31-ig való meghosszabbítása eloszlatta az alku nélküli kizuhanással kapcsolatos félelmét, így pártja készen áll “minden idők legradikálisabb kampányára”. Az ellenzék vezérének hirtelen döntése nem aratott osztatlan sikert az árnyékkormányban és a munkáspárti frakcióban, másfelől viszont tarthatatlan volt az a helyzet, hogy a nagy pártok közül egyedül a Labour nem támogatta az előrehozott választásokat.

A liberális demokraták és a skót nemzeti pártiak elkötelezték magukat a soron kívüli választások mellett, ám Johnson december 12-i dátuma helyett három nappal korábbi, december 9-i időpontban gondolkozva.  

A parlament feloszlatása és a szavazás dátuma között legalább 25 munkanapnak kell eltelnie, azaz az alsóháznak legkésőbb jövő csütörtökön be kell fejeznie munkáját. Ennek a koncepciónak a jegyében lényegében semmi nem valósul meg II. Erzsébet október 14-i trónbeszédének tartalmából. Ha valakinek az életét megzavarhatja a karácsony előtti választás, az a királynő, akinek feltehetőleg meg kell szakítania téli vakációját a sandringhami kastélyban az új parlament megnyitása és az új törvényhozási program bemutatása céljából.   

Johnson nagyot lendített a patthelyzetből kiutat kínáló választás ügyén, amikor még hétfőn bejelentette: átmeneti időre felhagy a brüsszeli Brexit-megállapodás ratifikációs folyamatával. A kormány felfüggesztette az október 31. fontosságára figyelmeztető, okafogyottá vált hirdetési kampányát. A 100 millió fontos veszteséghez hozzáadódtak az ugyancsak berekesztett Yellowhammer akcióval, az esetleges megállapodás nélküli kilépésre való felkészüléssel kapcsolatos költségek. A Bloomberg információi szerint több ezer 50 pennys emlékérmét olvasztottak be, amelyeket hasznavehetetlenné tett a rájuk vésett október 31-i dátum.  

Johnson választási esélyeit csökkenti, hogy nem büszkélkedhet el a Brexit megvalósításában elért eredményeivel, ugyanakkor az elmúlt hónapokban vonzó ígéreteket tett a közszolgáltatások színvonalának javítására. A Munkáspárt a 2017-es választáson mutatott, meglepően jó szereplésébe kapaszkodhat, és kedvezhet neki a brit belpolitika jelenlegi kiszámíthatatlansága is. A Liberális Demokraták ugyan elkötelezték magukat az előrehozott választás mellett, lelkük mélyén azonban újabb népszavazással szerették volna elérni, hogy az Egyesült Királyság EU-tag maradhasson.