vízilabda;

- Elment a Szívós Pista

Életének 72. évében vasárnap késő este elhunyt Szívós István, az 1976-os montreali olimpián aranyérmes magyar vízilabda-válogatott játékosa.

Sosem találkoztunk személyesen, játszani sem láttam Szívós Istvánt, a montreali olimpia idején kezdtem óvodába járni, de négy évvel későbbi visszavonulásának időpontjában is még korlátozott volt érdeklődésem a futballon kívül más sportágak iránt. Mégis annyiszor hallottam később Szívós Pistaként emlegetni, hogy akarva, akaratlanul is része lett az életemnek. Baráti összejöveteleken, ha szóba került a sport és ezen belül a vízilabda, az idősebbek perceken belül eljutottak Szívós Pistáig, és abban is teljes volt ilyenkor az egyetértés, hogy ő volt az a játékos, aki a világ bármely nemzeti csapatában klasszis lett volna. 

Aki nemcsak testmagasságával (202 cm) emelkedett ki társai közül - ha eljutott hozzá a labda, akkor az ellenfél védőinek esélyük sem volt szerelni -, hanem játékintelligenciájával is. Utóbbi egyáltalán nem volt véletlen, világklasszis társaihoz hasonlóan ő is egyetemet végzett, fogorvos végzettséget szerzett, kiváló értelmi képességeit a medencében is tudta kamatoztatni. Esetében az is magától értetődő, hogy a válogatott külföldi útjai alkalmával ő volt Gyarmati Dezső szövetségi kapitány szobatársa.

A 90-es évek elején, amikor a magyar férfi vízilabda finoman fogalmazva nem az aranykorát élte, mérkőzéseken, televíziós közvetítésekben rengetegszer elhangzott, mennyire hiányzik a csapatból Szívós Pista. Ha ő ott lenne a medencében, akkor nem nyomnák el a védők a centert, nem kellene azon gondolkozni, kihez kerüljön a labda, amikor a csapat hátrányban van. Idősebb Knézy Jenő (sajnos ő sincs már velünk) visszatérő mondata volt a pólóválogatott sikertelen mérkőzésein, "ej, ha lenne egy Szívós Pistánk a csapatban!". 

Ej, ha Szívós Pista még itt lenne velünk!...

Szívós IstvánBudapesten született 1948. április 24-én. Pályafutása során két klubban játszott, az FTC-ben (1960-1968) és az OSC-ben (1968-1980). A válogatottban 18 esztendősen mutatkozott be, 14 év alatt 308 mérkőzésen játszott. Pályafutása legnagyobb sikere az 1976-os montreali olimpia megnyerése volt, de nem hiányzik a gyűjteményéből a világ-(1973) és Európa-bajnoki (1974, 1977) cím sem. Három egymást követő évben (1969-1971) választották meg az év legjobb magyar vízilabdázójának. A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét 1994-ben vehette át, két évvel később bekerült az Úszó Hírességek Csarnokába. Sportvezetőként 1991-1998 között az FTC ügyvezető elnöke volt, 1974 és 1982 között a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (2000-től Semmelweis Egyetem) Gyermekfogászati és Fogszabályozási Klinikájának tanársegédeként, majd 1982-től adjunktusaként dolgozott.

A sorozat november 29. és december 1. között a japán Nagojában folytatódik.