biztosítás;

2019-11-13 16:16:41

A "szuperkötvény" felfalja az életbiztosításokat

Magyarországon stagnál, a közép-kelet európai régióban csökken az életbiztosítási piac díjbevétele. Ezzel szemben többet költenek a háztartások - és természetesen a vállalkozások is -, gépjármű- és ingatlanbiztosításra - összegezte Molnár Dániel igazgató, a Deloitte pénzügyi tanácsadó szerdai sajtótájékoztatóján. Az életbiztosítások esetében már nem működik az a korábbi tendencia, hogy a GDP, illetve a lakossági jövedelmek növekedése "magával húzza" ennek a biztosítási ágnak az emelkedését is . Az emberek alig-alig gondolnak arra, hogy életük kockázatos eseményeinek könnyebb elviselése érdekében ily módon is védjék magukat - osztotta meg tapasztalatait a Népszavával Molnár Dániel. Ehelyett a az életbiztosítási termékeket főként megtakarítási célból vásárolják. Érdekes módon Csehországban jobb a helyzet, a kockázati és a megtakarítási biztosítások aránya ott 50-50 százalékos.

A cafeteria rendszer adókedvezményeinek felszámolása is hozzájárult ahhoz, hogy a másutt virágzó egészségbiztosítási piac térnyerése megállt. A csoportos biztosítások száma sem nő.

Mint lapunkban már többször beszámoltunk róla, a Magyar Állampapír Plusz ("szuperkötvény") kibocsátása teljes mértékben átrendezte a megtakarítási piacot, az öt százalékos hozamot más pénzügyi termékkel tartósan és kockázatmentesen elérni Magyarországon lehetetlen. Ennek következményeit szenvedi el az életbiztosítási piac is - mondta Molnár Dániel.  Az viszont a társaságok számára egyértelműen kedvező, hogy a nálunk a régiós átlagnál is alacsonyabb a kárhányad, ami még csökkenő tendenciát is mutat.

Ez is hozzájárul ahhoz, hogy folyamatosan csökken a Magyarországon jelenlévő biztosítótársaságok száma, felvásárlás, összeolvadás vagy kivonulás révén. A régió legaktívabb vásárlója továbbra is az osztrák VIG csoport volt, amely 2018-ban az Union név alatt egyesítette három magyarországi leánybankját, az Union Biztosítót, az Erste Biztosítót és a Vienna Life-ot, és a térségben az elmúlt négy évben összesen 9 tranzakciót zárt le.

További jelentős felvásárló volt még a kanadai Fairfax csoport, az olasz Generali, a bolgár Euroins csoport, továbbá a német Allianz. (A tulajdonosok a tőkéjük kímélése okán gyakran élnek azzal a lehetőséggel, hogy csak fiókteleppel vannak valahol jelen.)  További biztosítói tranzakciók várhatók, mert a nagy nemzetközi cégcsoportok felülvizsgálják regionális jelenlétüket, és a meghatározó szereplők felvásárlási szándéka erős. Ez további lendületet adhat a piaci konszolidációnak is – mondta Mérth Balázs, a Deloitte regionális pénzügyi tanácsadási üzletág pénzintézeti iparágának vezetője. Mivel az egyes országokban 3-5 társaság uralja a piac mintegy harmadát, a többieknek egyre terhesebb a működés. A biztosítások ugyanis folyamatosan jelentős tőkemozgással járnak, emellett költséges az informatikai rendszerek működtetése, valamint kötelező létszám- és képzettségi előírásokat kell betartaniuk a cégeknek.