Hollandia nem volt ott a legutóbbi világ- és Európa-bajnokságon, ami nemcsak az ország futballszurkolóit, hanem a nemzetközi közvéleményt is váratlanul érte. Ezúttal Ronald Koeman szövetségi kapitány vezetésével a megfiatalított és átalakított együttes egy körrel a selejtezők zárása előtt biztosította helyét az Eb mezőnyében. A hollandokat is megelőzte a 2014-ben világbajnok német válogatott, amely a Nemzetek Ligájában kiesett az A divizíóból – miután a hármas halálcsoportban a franciák és hollandok mögött végzett –, de Joachim Löw szövetségi kapitány betartotta ígéretét: azt mondta az NL-mérkőzéseket arra használja fel, hogy ütőképes együttest állítson össze az Európa-bajnoki selejtezőkre. Ígéretét betartotta, bár az észak-írek keddi 6-1-es kiütése után úgy vélte, csapata nem a 2020-as kontinenstornán, hanem 2024-ben, a németországi Eb-n lesz csúcsformában. Egyetlen magyar futballszurkoló sem lenne szomorú, ha Dzsudzsákék úgy játszanának, mint a fejlődésben lévő német együttes. De itt két külön világról van szó.
Az Eb-címvédő portugálok Cristiano Ronaldo vezérletével a rájuk jellemző „minimális erőbedobással maximális eredményt” elv alapján az utolsó játéknapon biztosították helyüket a jövő nyári viadalon. Két otthoni döntetlennel kezdtek (0-0 Ukrajna és 1-1 Szerbia ellen), de a következő hat mérkőzésükből ötöt megnyertek, a záró fordulóban Luxemburgban közepes teljesítménnyel nyertek 2-0-ra. Jövőre is az esélyesek között kell számolni velük.
A legmeggyőzőbb teljesítménnyel az olaszok zárták a selejtezősorozatot: mind a tíz mérkőzésüket megnyerték, 37-4-es gólkülönbséggel gyalogoltak át a vetélytársakon, igaz, szerencséjük volt a sorsolásnál. A második helyen meglepetésre a finnek végeztek, rajtuk kívül a görögök, az örmények, Bosznia-Hercegovina és Liechtenstein szerepeltek a csoportban.
Nehezebb dolga volt a világbajnok francia válogatottnak, amely Törökországgal és Izlanddal csatázott a továbbjutásért érő első két helyért. Az utolsó előtti fordulóban dőltek el a lényegi kérdések, amikor Dider Deschamps együttese 2-1-re legyőzte otthon Moldovát. Ugyanebben a körben a törökök otthon értek el gól nélküli döntetlent a 2016-os Eb-n és két évvel később az oroszországi vb-n is rendkívül szimpatikusan és jól játszó izlandiak ellen. Ez elég volt számukra a továbbjutáshoz, az északiak azért buktak el, mert 4-2-re kikaptak Albániában. A törökök és a franciák is oda-vissza megverték a 2016-os Eb-re kijutott albán együttest.
A 2020-as Eb selejtezői komolyabb meglepetések nélkül értek véget, a magyarok csoportjában volt váratlan, hogy a walesiek megelőzték Szlovákiát, illetve a finnek Eb-részvételére nem lehetett előzetesen számítani. Olyan országok azonban – például Albánia, Magyarország –, melyek tudásuk alapján nincsenek ott az első húsz között a kontinensen, 2016-tal ellentétben, ezúttal nem is jutottak tovább. Igaz, a magyar együttes még próbálkozhat a Nemzetek Ligája rájátszásában, de a a cardiffi produkciót látva nehéz elképzelni, hogy idegenben nyerni tud Bulgária, Izland, Izrael vagy Skócia ellen. (A pénteki sorsoláson ezekből a csapatokból kapja valamelyiket a magyar válogatott.)