Az Egyesült Királyságban felfokozott várakozás előzte meg a december 12-i előrehozott parlamenti választás kampányának nyitó tévécsatáját, amelyben először állt ki egy az egy ellen a Konzervatív, illetve a Munkáspárt frontembere. A közönség már kiéhezett az ilyesmire, mivel Theresa May 2017-ben, David Cameron 2010-ben és 2015-ben nem volt hajlandó hasonló formában próbára tenni magát.
Az ITV kereskedelmi csatornán megrendezett szóváltást a brit sajtó előszeretettel illette bokszmeccsek tudósításakor használt jelzőkkel. Kétségtelen, hogy Boris Johnson és Jeremy Corbyn kölcsönösen döntő ütéseket igyekezett bevinni, és közben nem riadtak vissza egymás gyalázásától. A hasonló tévéviták prezentálásában jártas Julie Etchingham drákói fegyelmet igyekezett tartani, különösen a szigorú időkorlátokhoz ragaszkodva, amit Boris Johnson folyamatosan semmibe vett, durván átbeszélve a műsorvezető szavain. Érdekes módon az elvben lenyűgöző szókincséről és orátori tehetségéről híres kormányfő az élő vitában kevésbé volt meggyőző. Ahogy gyakran a parlamentben is, sokszor hebegett-habogott.
Ami a tartalmat illette, a Konzervatív Párt vezetője a Brexit-politika terén igyekezett brillírozni, illetve kidomborítani a Munkáspárt vonatkozó álláspontjának ellentmondásait. Nyitó állásfoglalásában "BoJo" újra leszögezte, hogy hatalmon maradása esetén január végére megvalósul a kilépés, míg a Munkáspárt győzelme szerinte "újabb egy év vacillálással és késlekedéssel járna". Kigúnyolta ellenfelét, amiért Corbyn továbbra sem vallott színt saját Brexit-koncepciója felől - most is csak azt az ismert fordulatát ismételte meg, hogy választási győzelme esetén három hónapon belül új megállapodást köt Brüsszellel és azt a maradás lehetőségével együtt egy második népszavazásra bocsátja. A Munkáspárt vezetője ezúttal sem árulta el, hogy alkalomadtán a kilépés, vagy a maradás mellett érvel majd.
A párbaj egyik fő témája a brit állami egészségbiztosító, az NHS jövője volt. A Munkáspárt vezetője kormányzati előkészítő dokumentumokra hivatkozva azt állította, hogy Johnson kész az amerikai gyógyszergyárak karmaiba lökni az ingyenes egészségügyi ellátást. Corbyn ünnepélyes ígéretet tett a megszorító intézkedések felfüggesztésére, de főleg annak a tarthatatlan helyzetnek a megszüntetésére, hogy a szigetországban, ahol amúgy 150 milliárdost tartanak nyilván, 14 millióan élnek szegénységben. Johnson ugyanezen kérdés kapcsán a közszolgáltatások színvonalának javítása mellett kötelezte el magát, amit nem tart összeegyeztethetetlennek a vagyonteremtés támogatásával.
A műsorvezető az adás közben kézfogásra biztatta az ellenfeleket, kiállva ezzel a választási kampányban kívánatos "helyes magatartás" mellett. A röviddel Karácsony, a szeretet ünnepe előtt rendezendő választás kapcsán Julie Etchingham egyik kérdése arra vonatkozott, milyen nem-politikai jellegű ajándékkal lepnék meg egymást a vitapartnerek. Corbyn Dickens Karácsonyi énekével lepné meg a kormányfőt, míg utóbbi elsőre azt mondta, hogy a "briliáns" Brexit-szerződés egy példányával kedveskedne a munkáspárti veteránnak. Miután ez az ötlet nem felelt meg a nem-politikai kritériumnak, a miniszterelnök jobb híján úgy módosított, hogy egy üveg szilvalekvárt nyújtana át vetélytársának.
Az élő tévévita hallgatósága nem mindig adta meg az elvárható tiszteletet a politikai jövőjükért küzdő szereplőknek. Gúnyosan kacagtak, amikor a politikusok tisztessége illetve a beléjük helyezett bizalom került szóba. Az igazsággal közismerten hadilábon álló Johnson eddigi "eredményeire és ígéreteire", míg Corbyn "konszenzusra épülő" vezetési politikájára hivatkozott.
Az András yorki herceggel készült múlt szombati katasztrofális BBC-interjú után jogosan merült fel a közönségben a két pártvezetőnek a monarchia jövőjéről alkotott véleményéről szóló kérdés. Corbyn készen állt a válasszal, mondván, a monarchián is "van javítanivaló" és senki nem állhat a törvények fölött, míg Johnson úgy érzi, hogy "az intézményt nem érheti bírálat".
Az egyórás műsor végeztével a YouGov közvélemény-kutató gyors-felmérése a Brexit-referendummal megegyező arányú, 51-49 százalékos győzelmet regisztrált Boris Johnson javára. A megkérdezett ezer tévénéző közül 54 százalék találta "miniszterelnökibbnek" az aktív kormányfőt Corbyn 29 százalékával szemben, ám a munkáspárti kihívó 59-25 százalékos sikert ért el, amikor a megkérdezettek az "egyszerű választók iránti megértésről" nyilatkoztak.
A kampány következő jelentős eseménye a választási programok nyilvánosságra hozatala lesz a hét második felében.