árfolyam;államadósság;

2019-11-26 07:20:00

Százmilliárdot bukik az állam a forintgyengülésen

A gyenge forint miatt újra csúcsközelben a költségvetés adóssága.

Az első tíz hónapban a költségvetés adóssága 664,7 milliárd forinttal emelkedett. Így a tartozás értéke 29 252 milliárd forintra nőtt, ami közel van a történelmi csúcsnak számító 29 455 milliárd forinthoz, amit két hónappal ezelőtt állított be a költségvetés. Mindeközben a GDP-arányos államadósság a tavaly decemberi 70,2 százalékról, az első félév végére 68,2 százalékra csökkent - ami a gyors, öt százalékos gazdasági növekedésnek köszönhető. (A költségvetési adósság teszi ki a teljes államadósság 97 százalékát, ám az előbbiről havi, az utóbbiról csak negyedéves adatokat közölnek.)

Tovább növelte az adósságot - 136,3 milliárd forinttal  - a forintgyengülés, amit a romló euró/forint árfolyam okán, a devizaadósság átértékelődése miatt szenvedett el a költségvetés.  További adósságnövelő tényező volt a deviza (dollár/euró) keresztárfolyam változása, ez újabb 39,3 milliárddal növelte a költségvetés adósságát január óta. 

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. jelentése szerint idén összesen lakosságnak nettó 1051 milliárd forintnyi államkötvényt értékesítettek – vagyis a lejáratokon felül plusz bő ezer milliárd forintot szedett be az állam a lakosságtól az adósság finanszírozásra. 

A negyedik tényező, a devizaadósság nettó törlesztése azonban csökkentette az adósság mértékét mégpedig 661,9 milliárd forinttal – így a négy tényező folyományaként emelkedett az adósság tíz hónap alatt nettó 564,7 milliárd forinttal.

A költségvetés forintadóssága a teljes 29 455 milliárd forinton belül 23 847 milliárd forintra rúgott – ez a teljes adósság 81,5 százaléka. Ezzel szemben devizaadósság 5199,1 milliárd forintot tett ki, ami a teljes költségvetési adósság 17,8 százaléka. A évközi devizakötvény visszafizetésnek köszönhetően az adósságon belül a devizaarány az év eleji 20 százalékról 17,8 százalékra csökkent. A kormány a devizaadósságot igyekszik a lehető legalacsonyabbra csökkenteni, hogy a forint gyengülése miatt bekövetkező átértékelődési veszteség minél kisebb legyen, illetve egy esetleges pénzügyi válság  esetén is biztosított legyen az adósságfinanszírozás.